CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Zámečník

23. 11. 2012

6 komentářů

Druhý pilíř bude vhodný pro všechny. Díky ČSSD

 


 

Na druhou stranu mince sociálně-demokratického bouření proti penzijní reformě upozornil Miroslav Zámečník v časopisu Euro. ČSSD neprozřetelně slíbila, že v případě zrušení druhého pilíře lidem nabídne dvě možnosti, co s penězi v penzijním spoření: vrátit všechny (tedy včetně 2 % vkládaných navíc) do průběžného systému, nebo vložit všechny (tedy včetně 3 % z průběžného systému vyvedených) do doplňkového penzijního spoření.

První možnost – vrácení všech peněz do průběžného systému – není příliš výhodná. Zaplatit další 2 % z příjmu za příslib, že někdy v budoucnu dostanu o pár haléřů vyšší příjem, může jen člověk bez zbytků finanční gramotnosti. Zato druhá možnost činí z druhého pilíře nejvýnosnější spoření (opět díky „státnímu příspěvku“), které je v České republice dostupné. A to mohou finanční zprostředkovatelé použít jako trumf.

Pokud ČSSD skutečně splní své sliby a zruší druhý pilíř, lidé, kteří do fondového penzijního systému vstoupí, si budou moci převést všechny peníze do třetího pilíře – doplňkového penzijního spoření. Zaplatí do spoření 2 % z hrubé mzdy a díky vyvedení peněz z průběžného systému dostanou „státní příspěvek“ ve výši 3 % z hrubé mzdy. Druhý pilíř přitom v takovéto konstelaci politických hvězd bude fungovat pouhé 2 až 3 roky.

Ze mzdy 25 tis. Kč hrubého tak daňový poplatník zaplatí na své spoření navíc 500 Kč měsíčně, k nim ale dostane od státu 750 Kč. Za rok zaplatí 6 tis. Kč a dostane 9 tis. Kč. To je štědřejší podpora, než jakou slibovalo stavební spoření na vrcholu své slávy.

Analýzy druhého pilíře hovoří o maximálním věku, ve kterém se lidem vyplatí do penzijního spoření vstoupit. ČSSD se svými proklamacemi ale staví analýzy na hlavu. Pokud by skutečně zrušila druhý pilíř po vítězných volbách, nejvíce by na něm vydělali lidé v předdůchodovém věku. Po převedení peněz z druhého do třetího pilíře by si mohli peníze vyzvednout jednorázovým vyrovnáním za kratší dobu než mladší jedinci.

REKLAMA

Za celou transakci lidé zaplatí jen poplatek za správu v řádu desetin procenta. Zvolí-li nejkonzervativnější variantu, nehrozí ani propad kapitálové hodnoty.

Finanční zprostředkovatelé tak navzdory snahám ČSSD mohou využít hlásání sociálních demokratů jako argument, proč naopak z průběžného systému vystoupit, i pro starší občany. Má to ale háček: Pokud sociální demokracie své sliby nesplní, pro starší občany nebude opt-out tak výhodný. Při krátké době spoření si nestihnou naspořit dostatek peněz, aby následná renta z kapitálového pilíře tvořila významnější přínos do rodinného rozpočtu.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů


Související články

důchodový účet v roce 2023

Jak dopadl důchodový účet v roce 2023

Český důchodový systém je financován průběžným způsobem. Tedy stát vybírá během roku sociální (důchodové) pojištění, jako daň z práce. A z této částky by ideálně měl vyplácet povinné důchody. Přičemž platby prochází přes tzv. systém důchodového pojištění. A ten je v posledních letech spíše v mínusu. Jak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

průměrný důchod v roce 2024

Proč je státní důchod nespravedlivý?

Český důchodový systém je postaven na průběžném financování a navíc na poměrně výrazné solidaritě. Často tak bývá označován za nespravedlivý. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

14. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr Mikšíček

    26 listopadu, 2012

    Tenhle týden samá perla.

    Odpovědět

  • stas

    26 listopadu, 2012

    omyl, ty penize ktere stát přidává jsou naše! A už ses zamyslel proč stát přidává, když nás všude škube???“““

    Odpovědět

  • stas

    26 listopadu, 2012

    Ježíši co je na tom za výhodu? Kde je přidaná hodnota?? To je zase tunel na daňové poplatníky? Vždy%t to jsou NAŠE paníze???

    Odpovědět

  • karlsson

    26 listopadu, 2012

    Ta přidaná hodnota je jasně daná a peníze nejsou „naše“, peníze jsou toho, kdo je do fondu vložil. O NAŠE peníze, tedy peníze daňových poplatníků se bude jednat až ve chvíli, kdy zrušeným penzijním společnostem bude muset stát zaplatit všechny náklady vzniklé se zbytečným založením provozováním firmy.

    Odpovědět

  • stas

    27 listopadu, 2012

    naše peníze jsou ty co stát přidává !

    Odpovědět

  • alfa

    27 listopadu, 2012

    II-pilíř je dobrovolný a vyplatí se POUZE těm penzijním fondům,nikoliv vkladatelům. Za současných podmínek tam může vstoupit pouze hlupák!!! A jak to zruší? Úplně jednoduše, sdělí,že že od 1.1.2015 tam nebude stát posílat finance a kdo si chce spořit, ať si prosím nadále spoří!!!!Tečka.

    Odpovědět