08. 08. 2012
Důvody odchodu firem do zahraničí: Anonymita, daně, ochrana investic
„V případě změny vlastníka firmy na Seychely, Belize, do Panamy a částečně do USA je hlavním motivem zajištění anonymity vlastníka společnosti. Podnikatelé často velmi negativně vnímají množství informací, které jsou o nich veřejně dostupné na internetu. Jedná se o adresu bydliště, zveřejňování výše podílu ve firmě nebo povinnost zveřejňovat účetní závěrky,“ říká Viktor Hába, daňový specialista ze společnosti Akont Trust Company. Anonymita offshore daňových rájů je dána tím, že informace o vlastníkovi nelze, na rozdíl od Slovenska, dohledat v obchodním rejstříku přístupném na internetu. Ani pátrání po vlastníkovi přímo v dané zemi nepřináší úspěch, protože úřadům často stačí znát pouze jméno firmy a adresu poštovní schránky. Zapojení offshore zemí do vlastnické struktury však samo o sobě nepřináší žádné daňové výhody a vlastník z exotického ostrova může odradit některé obchodní partnery.
Ke snížení celkové daňové zátěže jsou využívány takzvané onshore země se vstřícným podnikatelským prostředím. Slovenští podnikatelé dávali přednost zejména Kypru, Nizozemsku a Lucembursku. „Založení společnosti na Kypru, v Nizozemsku nebo Lucembursku zpravidla vede také ke snížení celkového zdanění podnikatele. Ve srovnání se Slovenskem lze na Kypru relativně snadno dosáhnout poloviční míry efektivního zdanění, v některých podnikatelských oborech ještě více. Výhodou je také výrazně vstřícnější přístup finančních úřadů a dalších složek státní správy. Na Kypru má sídlo přes 350 000 firem a podnikatelé jsou vnímáni jako klienti, ke kterým má být stát vstřícný, protože jinak odejdou,“ zdůrazňuje Viktor Hába. To odráží skutečnost, že kyperské firmy neplatí žádné daně z obchodu s cennými papíry, při vyplácení dividend nebo za prodej obchodních podílů. Daň z příjmu právnických osob je na úrovni 10 % (SR 19 %). Další významné úspory mohou vznikat při obchodu s pohledávkami, poskytování provozních úvěrů a dalších činností. Specifické postavení má Lucembursko, které je oblíbeným cílem investičních fondů.
Dle preferovaných destinací je také zřejmé, že podnikatelé se rozhodli svůj majetek chránit před proměnlivými a nejasnými zákony. „Pokud má firma vlastníka v USA, na Kypru, v Nizozemsku nebo Lucembursku opírá se nejen o stabilní právní řád, ale také o velmi silné smlouvy o ochraně investic. Ty stojí nad slovenskými zákony a poskytují výrazně vyšší právní jistoty,“ vysvětluje Viktor Hába. Krajní variantou využití smluv o ochraně investic je řešení sporu v arbitráži. „Arbitráž je velmi nákladný proces, který se vyplatí pouze velkým a silným hráčům. Střední podnikatelé těží spíše z toho, že úřady jsou v přístupu k firmám se zahraničním vlastníkem opatrnější,“ říká Viktor Hába.
Pokud si podnikatelé přejí využít výhod více zemí, tedy například nižších daní, dobré image a vysoké anonymity vlastnictví, vytvářejí mezinárodní holdingy kombinující výhody více zemí. „Jediným způsobem jak zkombinovat daňové úlevy a vysokou ochranu soukromí, je využití mezinárodních holdingových struktur. Ty dokážou stlačit míru efektivního zdanění až k jednotkám procent a zajistí plné soukromí vlastníka,“ dodává Viktor Hába.
Dle Viktora Háby bude počet firem ovládaných z daňových rájů nebo ze zemí s příznivými podnikatelskými podmínkami nadále růst. „Zájem V letošním pololetí je překvapivě vysoký. Až během delšího času se ukáže, zda se jedná o trend nebo jednorázový výkyv. Dlouhodobě však bude firem ovládaných ze zahraničí určitě růst. Slovenští podnikatelé chtějí uspět ve tvrdém konkurenčním prostředí a zajištění ochrany svého majetku společně s nižší mírou zdanění pro ně znamená výraznou konkurenční výhodu.“
REKLAMA