ECB pravděpodobně již nebude dál chtít snižovat sazby. Mario Draghi po posledním snížení sazeb (repo: 0,15%, depo-0,10%) nepřímo řekl, že další pokles by nebyl efektivní a nedává smysl. Je to pravda. Další pokles depozitní sazby do záporu by banky k rychlejšímu poskytování úvěrů nerozhoupal a spíše by se jim zakousl do marží. Výraznější záporné sazby by nakonec mohly vést v extrémním případě také k honbě za fyzickou hotovostí, což si ECB rozhodně nepřeje.
V této fázi také nepočítám s rozjezdem klasického kvantitativního uvolňování – skupování vládních dluhopisů známé z USA, Británie a Japonska. V Evropě je tato cesta spojená s řadou technických a právních překážek. Většina z nich pramení z nejednotné rozpočtové politiky eurozóny a zákazu ECB podílet se na přímém financování vlád. Mario Draghi si ale v odpovědích na dotazy novinářů může nechat otevřená zadní vrátka a nemusí klasické QE do budoucna zcela vyloučit. Nejpravděpodobnější v nejbližší době je ale start přímého skupování ABS – cenných papírů krytých nejrůznějšími aktivy bank, zejména pak úvěry malým a středním podnikům. I toto cvičení je spojené s řadou technických problémů a ECB pravděpodobně ještě není schopná program rozjet na zářijovém zasedání. V uplynulém týdnu si na tuto otázku musela najmout soukromou konzultační firmu.
Na druhou stranu dnes bude mít ECB na stole novou výrazně horší inflační prognózu, a Mario Draghi se asi bude snažit celý proces co nejvíce urychlit. Může tedy záměr skupovat ABS v hrubých obrysech oznámit již dnes s tím, že technické detaily včetně načasování budou ještě časem upřesněny. Pro trhy bude ale právě tyto detail zásadní. Jedná se především o celkový záběr nákupů ECB. Pokud by se nákupy omezily pouze na ABS kryté úvěry malým a středním podnikům, program bude velice malý (zhruba 50 mld. euro). Jistou možností je rozšířit program o ABS, které budou kryté take úvěry na bydlení (těch je přes 400 mld. Euro). Druhou otázkou je, zda bude chtít ECB odkoupením aktiv z bilancí také ulevit bankám od kapitálových povinností.
Bez těchto důležitých detailů nebudou trhy v zásadě vědět na čem jsou. Očekávání jsou přitom po super-holubičím projevu v Jackson Hole vysoká. I když se Mario Draghi bude snažit, může trhy nakonec mírně zklamat. Na středoevropských měnách včetně koruny to může mít mírně negativní odraz.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
REKLAMA