I když trhy zatím od ECB nic nečekají, pravděpodobnost dalšího uvolnění měnových kohoutů výrazně vzrostla. Na poslední tiskové konferenci president Mario Draghi řekl, že je připraven uvolňovat měnové kohouty dál, pokud se zhorší dostupnost likvidity pro evropské banky nebo pokud dojde k dalšímu poklesu inflačních očekávání. V obou dvou bodech se jeho obavy částečně naplňují. Přebytečná likvidita na účtech bank dál klesá a v uplynulém měsíci banky čelily nečekanému (i když dočasnému) nárůstu mezibankovních sazeb (EONIA) . Ten nakonec opadl, protože si většina bank dobrala potřebnou likviditu přímo od ECB. Situace na mezibankovním trhu ve světle pokračujících splátek LTRO a přípravy na zátěžové testy ECB ale i tak vypadá křehce.
Inflační očekávání sice zatím dál nepoklesla – podle posledních známých čísel na konci roku 2013 ale zůstávala pod 2%ním cílem. Co je ale důležité, samotná inflace v lednu opět nečekaně spadla k říjnovým minimům na 0,7 % (především kvůli energiím). Delší období super-nízké inflace se přitom zpravidla dostane do inflačních očekávání a ECB z toho může být nervózní. Navíc i v dalších měsících podle našich odhadů inflace nemusí ještě začít růst.
Pokud chce tedy být ECB kredibilní a konzistentní s výroky svého prezidenta, měla by na danou situaci reagovat. Jako nejpravděpodobnější se v tuto chvíli jeví kosmetické snížení sazeb o 10–15 bps (na ničem větším se asi centrální bankéři nedohodnou). Pokud k němu dojde, bude to příznivá zpráva i pro celou střední Evropu, především pro zloty a forint. Česká koruna si tradičkně bude dál žít svým vlastním životem a bude ji víc zajímat nova prognóza z pera České národní banky.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
REKLAMA