CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

21. 06. 2016

0 komentářů

Euforické vzplanutí na trzích odhalilo možnou reakci na scénář zavržení Brexitu. Rozhodnuto ale není.

 


 

O tom, že varianta “Bremain” by vedla k posílení libry či evropských akcií asi pochybuje málokdo, nicméně u reakce ostatních aktiv je třeba mít se na pozoru, neboť vývoj po britském referendu nemusí být tak přímočarý. O tom konec konců svědčí i chování některých devizových trhů už, když dolar sice proti euru oslabil, ale ne nijak dramaticky a pokles averze k riziku například téměř ignoroval japonský yen. Na druhou stranu reakce komodit, emerging markets a bezpečných dluhopisů byla prakticky učebnicová.

Pokud se pak speciálně zastavíme u naposledy zmiňované třídy aktiv – vládních dluhopisů – pak je třeba si říci, že ty jsou asi vůbec nejohroženější podmnožinou finančních aktiv při scénáři, kdy Brexit bude zavržen. Pokud by se tak totiž opravdu stalo, tak se pozornost rychle začne přesouvat k makroekonomickým datům a tomu co říkají centrální bankéři v čele s těmi z amerického Fedu (viz dnešní vystoupení J. Yellenové v americkém Kongresu. Nemalá část finanční komunity považuje ceny vládních dluhopisů za fundamentálně předražené, neboť v řadě případů nesou záporný výnos (neboli věřitel dlužníkovi platí za to, že mu půjčil). Potlačení hrozby Brexitu by přitom mohla být dobrá záminka se “bezpečných” ale za to drahých dluhopisů zbavit. Takový scénář však v sobě ukrývá hrozbu, neboť klesající ceny dluhopisů znamenají vyšší výnosy a tedy bezrizikové úrokové sazby, což pro změnu nemusí svědčit některým ostatním aktivům – třeba měnám z emerging markets anebo komoditám.

Každopádně to jsou jen “kdyby” a do čtvrtka, resp. pátečního brzkého rána zbývá ještě poměrně dost času na to, aby se situace ve Velké Británii vyvinula různými směry a s ní se posunuly i trhy. Ačkoliv se zdá, že se tábor podporující Brexit dostal po vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové do jasné defenzivy, tak výsledek hlasování není ani zdaleka jasný. Před-referendové průzkumy ve Velké Británii se totiž produkují jak na běžícím pásu a například ty zveřejněné včera večer již nevyznívaly pro tábor bojující za setrvání v EU tak příznivě jako ty víkendové.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024

V návratnosti investic by nyní měly hrát prim evropské a americké akcie

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *