To není dobré znamení a ukazuje se, že banky mají strach levné peníze od ECB posílat dál. Evropští centrální bankéři přitom počítají s tím, že poslední tříletý tendr zalil banky hotovostí a umožní jim dál poskytovat úvěry a současně nakupovat do bilancí dluhopisy z kolabujícího italského (a španělského) dluhopisového trhu. Pokud ale banky nejsou necelých 500 mld. eur od ECB ochotné uložit ani na mezi-bankovním trhu, je tu něco špatně.
Se silnějšími závěry je sice na místě počkat až do nového roku. Pokud si ale banky půjčily od ECB na tři roky za 1 % a ukládají teď značnou část na-půjčovaných peněz zpátky u ECB (přes noc) za 0,25 %, není to dobré znamení. Ukazuje, že banky jsou ochotné nést z na-půjčovaných peněz krátkodobou ztrátu a pravděpodobně je chtějí nechat stranou ne na nové úvěry nebo nákupy vládních dluhopisů, ale jako “jistou rezervu” na splacení vlastního dluhu. Toho je příští rok splatného více než za 700 mld.eur.
Dalším testem nálady na evropských trzích budou dnešní a zítřejší dluhopisové aukce v Itálii. Dnes Italové na trzích prodávají vedle pokladničních poukázek dvouleté dluhopisy za 2,5 mld. eur. Pravý test ale přijde ve čtvrtek, kdy se budou snažit udat desetileté papíry za 5–8 mld. eur. Včera se přitom italský desetiletý výnos znovu vyšplhal nad 7,00 %.
Jan Bureš, Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny