V první řadě si řekněme, že zvýšení úroků od Fedu společně s trhem tentokrát neočekáváme a proto bude důležité rozpitvat komentář FOMC, novou prognózu a především bedlivě naslouchat šéfce Fedu při její následné tiskové konferenci. Co se týká komentáře, tak zde může být postřehnutelné zejména to, že Fed zmírní obavy z vývoje globálních finančních podmínek a naopak může více upozornit na klesající tržní inflační očekávání. Pokud jde o prognózu tak asi nejviditelnější změnou by měla být negativní revize očekávaných nárůstů úrokových sazeb o 25 bazických bodů a to podél celé prognózované křivky.
V součtu – to co dostane trh před tiskovkou na papíře, by mělo být neutrálního či dokonce lehce holubičího rázu. Nicméně trhy by si měly dát pozor na to, co bude J. Yellenová říkat na samý závěr americké obchodní seance.Za nejnebezpečnější přitom považujeme eventuální zmínky ohledně možného načasování dalšího růstu úroků. Mohlo by se tak stát za předpokladu, že šéfka Fedu vyzdvihne fakt, že americká centrální banka bude čekat na další data a pokud je vyhodnotí jako uspokojivá, tak připustí možnost, že každé zasedání bude “naživo”. Neboli, zvýšení úroků následované řádným “dovysvětlením” na tiskové konferenci může přijít na každém zasedání FOMC (tedy již za měsíc a půl) a nikoliv jednou za kvartál jak bylo dosud komunikováno a trh to tak také bral. Pokud by Yellenová něco takového naznačila, tak by šlo jednoznačně o jestřábí signál.
Dodejme, že trh aktuálně vidí letos šanci na maximálně jedno zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, přičemž teprve v posledních dnech se mírně přiklání k tomu, že by to mohlo být již v polovině června (tedy na příští tiskové konferenci). Taková očekávání se nám při dané znalosti americké ekonomiky zdají být příliš opatrná a spíše sázíme na dvě zvýšení úroků v roce 2016, resp. na posun Fed sazeb o celkem 50 bazických bodů.
Jan Čermák
Analytik ČSOB