Hlavním expanzivním nástrojem měnové politiky Fedu jsou měsíční nákupy vládních dluhopisů ve výši 45 mld. USD a hypotečních dluhopisů (MBS) ve výši 40 mld. USD. Tyto nákupy podporují nejen ceny dluhopisů, ale i ostatních aktiv a trhy mají opravdu dobrý důvod být před zveřejněním výstupů z včerejšího a dnešního jednání FOMC nervózní. Šéf Fedu Bernanke nedávno naznačil, že by k takovému přitvrzení měnové politiky mohlo dojít již během několika příštích zasedání Fedu. Jak vyplývá z posledního zápisu ze zasedání FOMC, několik (zbývajících) jestřábů by rádo zasáhlo již na tomto zasedání. Na druhou stranu jeden z centristických členů FOMC uvedl, že s ohledem na rekordně nízkou inflaci není třeba tempo expanze jakkoliv redukovat. Kdy tedy Fed skutečně oznámí zpomalení expanze zvané kvantitativní uvolňování (QE)?
Vhodný okamžik ke komunikaci tak zásadní změny politiky se jeví tisková konference šéfa Fedu po zasedání FOMC. Tiskovka je ovšem pořádána pouze každé druhé zasedání, což výrazně redukuje počet možností, kdy by mohla být změna politiky Fedu oficiálně komunikována. Do konce roku 2013 proběhnou jen tři zasedání FOMC, po nichž bude následovat tisková konference – dnes, 18. září a 18. prosince. S ohledem na převážně holubičí složení vedení Fedu je krajně nepravděpodobné, že by Fed k utažení měnové politiky (skrze redukci nákupu dluhopisů) přikročil tento měsíc. Na druhou stranu jistá změna rétoriky je po dnešním zasedání možná – tím spíše, že šéf Fedu Bernanke nebude mít tentokrát možnost osobně změnu kurzu komunikovat na pravidelné srpnové konferenci centrálních bankéřů v Jackson Hole, kam letos nezavítá.
Z výše uvedených důvodů sázíme na to, že první opatrné omezení QE přijde nejdříve na zářijovém zasedání FOMC. Tento scénář je postaven na předpokladu, že situace na americkém trhu práce se bude dále vylepšovat, tzn. měsíční přírůstky nových pracovních míst budou v řádu 150 tisíc a více.
Jan Čermák
Analytik ČSOB