Dlouhodobá inflační očekávání poklesla od prosincového zvýšení amerických sazeb o dalších 10 bps. Bullard a někteří další centrální bankéři mají strach, že probíhající destrukce cen ropy sice může stimulovat spotřebu Američanů, ale současně inflační očekávání ještě sníží… a Fed by pak nemusel jednoduše dokázat vrátit inflaci z dnešních úrovní (těsně nad nulou) k cíli.
Na druhou stranu, obavy se mohou ukázat být jako přehnané. Zvlášť pokud budou z trhu práce chodit dál slušná čísla a Američané pocítí ve svých peněženkách rychlejší růst mezd. Navíc pokud si odmyslíme padající ceny ropy, jádrová inflace (bez pohonných hmot a potravin) byla v posledních měsících v USA jednoznačně na vzestupu a v listopadu dosáhla tříletých maxim (2 %). Inflační očekávání sice poklesla, ale poklesla, ale stále se drží v okolí 2%-ního cíle – to mohou Evropané Američanům jen závidět (viz graf niže).
Dnes bude zajímavé sledovat, jak se na efekt nižších cen ropy a posledních výprodejů na akciových trzích dívá William Dudley z Fedu v New Yorku – ten je blízkým spolupracovníkem Janet Yellenové.Další holubičí vzkaz by ale na trzích již nemusel způsobit velkou revoluci. Od začátku roku se již sázky na růst amerických sazeb výrazně snížily – v trhu je již pouze jeden růst sazeb o 25 bps.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny