Finančně poradenské společnosti v 1. pol. 2016: Radost i zklamání
Finančně poradenským společnostem zamávaly byznysem diskuse o regulaci provizí životního pojištění. Schválená a prezidentem Milošem Zemanem podepsaná „kompromisní“ verze sice není optimální a už vůbec ne proklientská, ale politici mají odfajfkováno a finanční poradci mají jasno. Ručení za provize z jakékoli životní pojistky s předplacenou provizí na 5 let bude účinné od 1. prosince 2016.
Doba nejistoty je pryč a finančně poradenské společnosti sčítají zisky a ztráty, které na ní utržili. Některé společnosti dokonce raději výsledky nezveřejňují. Jiné se mohou pochlubit vysokými nárůsty a zisky. Největšího nárůstu se podařilo dosáhnout broker poolové společnosti Broker Trust a největší finančně poradenskou společností se stalo Fincentrum.
Broker Trust vyrostl meziročně o 22,8 % a s provizním obratem 476 mil. Kč se v prvním pololetí usadilo těsně za finančně poradenskou společností Partners Financial Services. Té provizní obrat meziročně poklesl o 8,9 % na 483 mil. Kč. Po započítání dalších společností ze skupiny dosáhli Partners obratu 514 mil. Kč. Sázka na širší portfolio služeb se tak vyplácí.
„Poradci Partners se s předstihem připravují na novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, a přibližně 40 % z nich proto dnes dobrovolně volí možnost rozložené výplaty provize do prvních tří let trvání produktu oproti celkové částce vyplacené okamžitě. To, co se nyní projevilo negativně, se během následujících let ukáže jako pozitivum,“ zdůvodňuje pokles tržeb Petr Borkovec, generální ředitel a spolumajitel Partners.
Fincentrum meziročně mírně rostlo o 3,2 % a celkový obrat společnosti v Česku dosáhl 527 mil. Kč. Je tak pravděpodobně největší finančně poradenskou společností. Pravděpodobně, protože ZFP akademie výsledky nezveřejnila a OVB Group zveřejňuje pouze region střední a východní Evropy, v němž se Česká republika ztrácí. Těmto dvěma společnostem se ale s největší pravděpodobností příliš nedařilo.
Vyjádření Petra Borkovce:
„V polovině roku není možné srovnávat jednotlivé společnosti. U Partners se jedná o obrat za necelých 5 měsíců, protože lednové provize a polovina únorových spadají do předchozího roku. Proto také mohli Partners za stejné období loni mít 520 milionů a za celý rok 1,209 mld. Kč, protože těch 520 mil. Kč v prvním pololetí bylo za 5 měsíců. Tuto metodiku má každá společnost jinou, a proto nejsou meziroční čísla vypovídající.
V letošním roce Partners reálně rostou o 10 %. Rozložení provizí do 3 let a zároveň jejich navýšení na 180 % během těchto tří let znamená, že v současnosti je to sice cashově méně, ale o to více přijde v dalších letech. I tak počítáme s tím, že budeme mít letos obrat 1,2 mld. Kč.“
Doplněno v 10:25.
„Vedení společnosti se rozhodlo, že tentokrát nebudeme součástí souhrnného článku o výsledcích firem za uvedené období. Své výsledky pravidelně poskytujeme profesnímu sdružení AFIZ, jehož jsme členem,“ uvedla k našemu dotazu Jana Pelcová, ředitelka marketingu a komunikace ZFP akademie.
Právě ZFP akademie je velkým zdrojem růstu společnosti Broker Trust, kam přešla velká skupina finančních zprostředkovatelů. Kvůli tomuto odchodu se koncem dubna též setkala vedení obou společností i s ředitelem samostatného odboru dohledu nad drobnými distributory finančních produktů ČNB Janem Sušickým. Cílem schůzky bylo zajistit klidný přechod struktury bez živelného přepojišťování kmene ať z jedné či z druhé strany.
OVB Allfinanz svého času byla největší finančně poradenskou společností v České republice. Na jejích základech vyrostla i většina ostatních poradenských společností v čele s Partners. V té době výsledky za českou OVB byly zveřejňovány. Lze jen spekulovat o tom, zda korporátní pravidla byla změněna v důsledku poklesu produkce či z jiného důvodu, ale v mezičase za dob generální ředitele Michala Knappa, kdy se OVB nadmíru dařilo, byly výsledky za Českou republiku opět veřejné… pak byl Michal Knapp odejit.
Velkým překvapením skončily výsledky Broker Consulting. Provizní obrat po 10% růstu dosáhl 502 mil. Kč a je vyšší než provizní obrat Partners Financial Services, kterou na druhou příčku mezi zprostředkovateli dostávají další finanční společnosti ze skupiny. „Za lepšími výsledky hledejme nejen rostoucí počet konzultantů, ale především růst naší efektivity. Dle našich analýz dosahujeme nejvyššího průměrného obratu na jednoho spolupracovníka. Ukazuje to, že v naší společnosti pracují profesionálové, kteří se své profesi věnují naplno,” uvádí ředitel PR a komunikace Broker Consulting Jan Lener.
Tabulka 1: Obrat a objem zprostředkovaných hypoték finančně poradenských společností za 1. pol. 2016
Společnost |
Obrat |
Objem sjednaných hypoték |
Broker Consulting |
502 mil. Kč |
3,463 mld. Kč |
Broker Trust |
476 mil. Kč |
8,2 mld. Kč |
Fincentrum1 |
527 mil. Kč |
7,42 mld. Kč |
OVB Allfinanz |
n/a |
n/a |
Partners Financial Services2 |
483 mil. Kč |
9 mld. Kč |
ZFP akademie |
n/a |
n/a |
1 Skupina Fincentrum CZ
2 Obrat Partners Group 517 mil. Kč
Zdroj: Finančně zprostředkovatelské společnosti
Finančně poradenské společnosti v současnosti svádějí bitvu též o hypotéky. Hypoteční trh je na vrcholu a s nadcházejícím růstem sazeb bude zájem klientů zřejmě utichat. Navíc se trh nasytí a pro nové hypotéky již nebudou klienti.
V poločase letošního roku vede souboj o hypoteční trh společnost Partners s 9 mld. Kč zprostředkovanými hypotékami. Významně se dařilo i společnostem Broker Trust (8,2 mld. Kč) a Fincentrum (7,42 mld. Kč). „Fincentrum je tradičně velmi silné v kvalitním poradenství spojeném s financováním nemovitostí. Růst objemu zprostředkovaných hypoték o 13 % v České republice a o 23 % na Slovensku znamená další upevnění velmi silné pozice Fincentra v oblasti zprostředkování úvěrů na bydlení v obou zemích,“ uvedl Petr Stuchlík, zakladatel a předseda představenstva společnosti Fincentrum.
Hypotéky zůstávají slabší stránkou Broker Consultingu, který navzdory půlmiliardovému obratu zprostředkoval necelých 3,5 mld. Kč hypoték.
Druhá polovina roku bude pro finančně poradenské společnosti náročnější. Od prosince 2016 bude účinná regulace provizí, což se zřejmě více projeví na zájmu zprostředkovatelů pojištění sjednávat, s koncem roku také změní podmínky zákon o úvěrech pro spotřebitele, který nepochybně ovlivní hypoteční trh.