20. 03. 2014
Finanční instituce na účet FPV loni odvedly poplatky přes 3,8 miliardy korun
Zároveň se ale Fond pojištění vkladů už na konci roku 2013 začal připravovat na výplatu klientů Metropolitního spořitelního družstva, kde měli střadatelé uloženy pojištěné vklady v hodnotě přes 12 miliard korun. Před zahájením této výplaty měl Fond pojištění vkladů k dispozici celkem 28,6 miliard korun.
Nejdůležitější události roku 2013:
- FPV vyplatil klienty zkrachovalého Úvěrního družstva PDW, Praha
- FPV sledoval dění na finančních trzích v souvislosti s kyperskou ekonomickou krizí
- FPV aktivně zvyšoval finanční gramotnost seniorů v České republice
- FPV se připravoval na výplatu vkladů klientům Metropolitního spořitelního družstva (MSD)
Dění ve Fondu pojištění vkladů v průběhu roku 2013:
- únor/březen – pád Úvěrního družstva PDW, Praha
V polovině února Fond pojištění vkladů od ČNB obdržel oznámení o platební neschopnosti Úvěrního družstva PDW, Praha, a proto ihned začal připravovat výplatu náhrad pojištěných vkladů jeho klientů. Ta byla zahájena v březnu a vzhledem k nevelkému počtu klientů zkrachovalé záložny se jednalo o výplatu ve výši 16 milionů korun. Výplata probíhala prostřednictvím dvou poboček GE Money Bank v Praze a v Brně. Do konce roku 2013 si klienti Úvěrního družstva PDW, Praha vyzvedli 82 procent náhrad svých vkladů.
- březen – Evropou otřásá kyperská krize
Vedení Fondu pojištění vkladů vydalo prohlášení, které klienty českých finančních institucí informovalo, že se nemusí obávat podobných finančních problémů, které zužovaly středomořský Kypr. Podle předsedy správní rady Fondu pojištění vkladů Josefa Taubera, ekonomika České republiky dlouhodobě dbá na to, aby se schodky státního rozpočtu a celkové zadlužení země nezvyšovalo nad únosnou míru. Navíc český bankovní sektor je stabilní a ziskový a přebytek celkových vkladů nad úvěry v systému poskytuje bankám dostatečnou rezervu hotovosti a zabezpečuje, že domácí bankovní systém není závislý na financování ze zahraničí.
REKLAMA
- květen – Metropolitní spořitelní družstvo nesmí přijímat ani vydávat vklady klientů
Květen byl měsíc, kdy problémy Metropolitního spořitelního družstva začaly ovlivňovat tisíce jednotlivců a rodin v České republice. Česká národní banka totiž vydala rozhodnutí, které ve svém důsledku znamenalo fakt, že Metropolitní spořitelní družstvo nesmělo přijímat ani vyplácet žádné vklady. Krok ČNB však neumožňoval výplatu náhrad vkladů klientům MSD, kterých bylo přes 13 tisíc.
- prosinec – FPV zahájil finanční vzdělávání seniorů
Obyvatelé České republiky ve věku mezi 55 a 70 roky nemají velké úspory, protože běžné výdaje pohltí většinu jejich příjmů. Když už se jim podaří ušetřit, většinou se jim nedaří dát stranou více než 1 500 korun měsíčně. Tyto peníze pak chtějí mít bezpečně uložené prostřednictvím finančních produktů, na které se vztahuje zákonné pojištění vkladů. Paradoxně má však tato věková skupina značný problém správně rozeznat produkty, na které se pojištění vkladů vztahuje. Vyplynulo to z průzkumu Fondu pojištění vkladů na reprezentativním vzorku více než 800 dotazovaných. Fond se proto rozhodl aktivně zareagovat a seniorům ve spolupráci se studenty Vysoké školy finanční a správní pomoci. Prostředkem je cyklus školení zaměřený na účastníky takzvaných univerzit třetího věku.
- prosinec – Metropolitní spořitelní družstvo definitivně zkrachovalo
Pouhé čtyři dny před koncem roku ČNB oznámila, že Metropolitní spořitelní družstvo se ocitlo v platební neschopnosti, což pro Fond pojištění vkladů znamenalo zahájení přípravy výplaty náhrad vkladů více než 13 tisícům klientů, kteří v MSD měli uloženo zhruba 12 miliard korun. Pád MSD se tak od doby založení existence Fondu pojištění vkladů v roce 1994 z pohledu vyplácených náhrad vkladů zařadil na druhé místo. Na prvním je výplata klientů Union banky, která zkrachovala v roce 2003 a jejíž klienti získali pojištěné vklady ve výši 12,4 miliard korun. V lednu letošního roku zahájená výplata probíhá prostřednictvím poboček České spořitelny.
Zdroj : Fond pojištění vkladů