Finanční poradci: Máte výhodnou smlouvu?
Otázku výhodnosti a nevýhodnosti smluv řeší nejen finanční poradci, kteří chtějí opustit svou „rodnou“ finančně poradenskou společnost. Jednostranná ujednání, konkurenční doložky, smluvní pokuty a rozhodčí doložky trápí často už začínající poradce, kterým je smlouva k podpisu předložena. Mnohdy pak nováček bývá odbyt tvrzením, že se jedná jen o „formalitu“. Odvrácenou tvář podpisu nevýhodné smlouvy pak spatří, až když už je pozdě.
Právní rozbor nejdůležitějších bodů smluv s poradci společností AWD, Broker Consulting, Fincentrum, OVB, Partners a ZFP Akademie uskutečnil JUDr. Vladek Krámek, který je zároveň firemním právníkem společnosti Fincentrum, jedné z analyzovaných společností. Vzhledem k tomuto faktu a ke skutečnosti, že se podílel na přípravě smlouvy o spolupráci se společností Fincentrum, považuji za nezbytné upozornit na možný „střet zájmů“ hned v úvodu.
Exklusivita
Exklusivita smlouvy o spolupráci mezi poradcem a finančně poradenskou společností je standardem. Využívají ji všechny analyzované finančně poradenské společnosti bez rozdílu.
Konkurenční doložka
Konkurenční doložka je jedním z nejdiskutovanějším témat z náplně smluv o spolupráci – zejména její vymahatelnost či nevymahatelnost. Ať už ale vymahatelné jsou či nikoli, v každém případě je v tvrdší či mírnější podobě využívá každá z testovaných společností. A pro poradce už jen hrozba možného uplatnění sankcí za její porušení bývá důvodem k setrvání ve společnosti, v níž není spokojen. Značně se liší rozsah konkurenční doložky a její specifikace.
AWD ve smlouvě uplatňuje de facto dvě konkurenční doložky. První se vztahuje na snahu přepracovávat smlouvy klientům či přetáhnout poradce po odchodu z AWD a je stanovena na 24 měsíců. Druhá zakazuje poradcům AWD uzavírat smlouvy o spolupráci s třetími stranami, které jsou v konkurenčním vztahu k AWD a nabízet klientům AWD služby jak přímo, tak zprostředkovaně, na 12 měsíců. Konkurenční doložka neobsahuje žádné protiplnění, ostatně stejně jako žádná smlouva z dalších testovaných společností uplatňujících konkurenční doložky.
Poradce, který opustí Broker Consulting, nesmí 12 měsíců vykonávat konkurenční činnost a 24 měsíců kontaktovat své bývalé klienty a 36 měsíců musí udržovat mlčenlivost. Konkurenční doložka je velmi podrobná. „Zachází do velmi jemných detailů, např. dokonce zakazuje poskytovat poradci finanční služby svým rodinným příslušníkům, pokud tito do pěti dní po ukončení smlouvy poradce neoznámí, že chtějí s poradcem spolupracovat nadále,“ uvádí ve své analýze Vladek Krámek a dodává: „Vůči ostatním klientům BC je zákaz absolutní.“
REKLAMA
Nejmírnější konkurenční doložku má ve smlouvě společnost Fincentrum. Nezakazuje poradcům přechod ke konkurenci, jen zakazuje na 24 měsíců „přetahovat“ další poradce. Ovšem ani za porušení této doložky není stanovena žádná smluvní sankce.
OVB vzalo konkurenční doložku šmahem. Je velmi jednoduchá – a široká. Poradce nesmí vykonávat prakticky žádnou činnost v oboru po dobu 24 měsíců. „Je bezesporu nepřiměřená,“ hodnotí ji Vladek Krámek.
Společnost Partners má ve smlouvě zákaz spolupráce s konkurenční společností na dobu 12 měsíců po odchodu od Partners a po stejnou dobu nesmí kontaktovat jiné poradce společnosti s nabídkou k odchodu. Klienty nesmí kontaktovat dokonce 36 měsíců. „Na konci smlouvy je ustanovení, které zakazuje být činný v oboru, který upravuje smlouva po dobu 9 měsíců (toto ustanovení poněkud koliduje s ustanovením článků předchozích); toto poslední ustanovení umožňuje, aby poradce zaplatil Partners 3 měsíční provize a následně může v oboru podnikat. Vzhledem k ustanovením předchozích článků smlouvy působí toto ustanovení poněkud zmatečně,“ dodává Vladek Krámek.
ZFP Akademie využívá opět velmi širokou, ale jednoduše formulovanou, konkurenční doložku. Pokrývá celé území ČR na dobu 12 měsíců.
Smluvní pokuty a sankce
Konkurenční doložka či jiné porušení smlouvy je jedna věc. Druhá je, kolik takové „pochybení“ poradce bude – nebo může – stát. Výše sankcí se pohybuje od nuly do řádu milionů. Jejich vymahatelnost je ale sporná. Vedle případných smluvních pokut si všechny společnosti vyhrazují právo na vymáhání případné škody.
REKLAMA
Nejnižší smluvní pokuty užívá společnost Fincentrum – žádné. Na druhé příčce se umístila společnost Partners s pokutami ve výši od 10 tis. Kč do 50 tis. Kč za každé jednotlivé porušení smlouvy, resp. až do výše 10 % roční provize.
Broker Consulting v nové verzi smlouvy z 1. 3. 2009 s poradci odstoupil od vysokých pokut a nahradil je rozsahem od 100 Kč do 150 tis. Kč. „Nejzávažnější je asi pokuta Kč 50 000 Kč za každé jednotlivé porušení smlouvy v bodě, který zakazuje kontakt klientů BC po ukončení spolupráce (takto koncipovaná pokuta může velmi snadno vzrůst opět na vysoké částky),“ komentuje pokuty Vladek Krámek.
Pokuty od 50 tis. Kč do 250 tis. Kč i za každé jednotlivé porušení smlouvy má sjednány společnost AWD.
Nejvyšších pokut se chtějí domáhat společnosti ZFP Akademie a OVB. ZFP Akademie má sankce za jednotlivé porušení smlouvy od 15 tis. Kč do 1 mil. Kč, OVB dokonce od 500 tis. Kč do 1 mil. Kč. „Toto je absurdní a nepřiměřené ustanovení smlouvy,“ hodnotí Vladek Krámek.
Rozhodčí doložka
Rozhodčí doložka přenáší případné spory mezi poradcem a finančně poradenskou společností na rozhodce. Tím může být prakticky kdokoli a jeho rozhodnutí je závazné – na základě jeho rozhodnutí lze provést i exekuci. Čím více oblastí smlouvy je přenášeno z kompetencí soudu na rozhodce, tím je smlouva rizikovější.
REKLAMA
Rozhodčí doložku obsahují smlouvy pouze dvou zkoumaných finančně poradenských společností – Broker Consulting a ZFP Akademie.
Broker Consulting má přímo ve smlouvě stanoveného jediného rozhodce, který bude o případných sporech rozhodovat. Oproti předchozí smlouvě jsou ale jeho kompetence omezeny pouze na případy sporů o provize a stornoprovize, nemůže rozhodovat např. ve věci smluvních pokut. Tato oblast spadá pod jurisdikci soudů České republiky.
Rozhodčí doložka ZFP Akademie je mnohem tvrdší. Jediného rozhodce si zvolila také společnost a může rozhodovat o veškerých majetkových sporech, které mohou ze smlouvy vyplynout. Týká se tedy i smluvních pokut a penále.
Výpověď smlouvy
Výpověď smlouvy je jen jednou částí problému – tou snadnější. Ukončit spolupráci s finančně poradenskou společností lze výpovědí standardně od 1 do 3 měsíců (výpovědní doba začíná zpravidla běžet následující měsíc po měsíci doručení výpovědi). Za jak dlouho může podle smlouvy začít poradce pracovat pro jinou společnost, je otázkou konkurenční doložky… a její případné vymahatelnosti.
Výpovědní lhůtu jeden měsíc uplatňuje společnost Fincentrum a stejnou lhůtu má uvedenou i OVB, které se ale odvolává i na výpovědní lhůty dle zákona a dochází tak ke kolizi, v níž vítězí zákon. Výpověď dle zákona užívá též Broker Consulting a zákon hovoří o výpovědi 1, 2 a 3 měsíce podle toho, zda je vypovězena v 1., 2., nebo 3. a dalším roce trvání smluvního vztahu.
ZFP Akademie uplatňuje 2 a 3měsíční výpovědní lhůtu – 2 měsíce v prvních dvou letech a v dalších 3 měsíce. Nejdelší, 3měsíční lhůtu pro všechny poradce, mají společnosti AWD a Partners.
Celkové hodnocení
Vladek Krámek svou analýzu doplnil též celkovým hodnocením rizikovosti smluv z pohledu finančního poradce. V hodnocení rizikovosti od 0 do 5 se nejlépe umístila smlouva společnosti Fincentrum se známkou 0, na druhém místě skončila smlouva Partners (1) následovaná AWD (2). Čtvrtou příčku obsadila s hodnocením 3 společnost Broker Consulting.
Nejhoršího hodnocení se dostalo smluvám se širokými konkurenčními doložkami a vysokými smluvními pokutami – OVB (4) a ZFP Akademie (5).
Ke stažení:
Analýza smluv finančně poradenských společností (PDF, 44 kB, Vladek Krámek)