Finanční poradenství… lukrativní byznys pro každého?
Příjmy finančních zprostředkovatelů – významně nadprůměrné
Příjmy finančních zprostředkovatelů podle Českého statistického úřadu, který do finančního zprostředkování nezahrnuje pojišťovnictví a penzijního financování, patří dlouhodobě mezi nejlépe placené profese. V prvním čtvrtletí letošího roku dosáhla mzda v tomto oboru 53 291 Kč, což představuje 253 % průměrné mzdy v České republice.
Statistika se zabývá pouze zaměstnanci. Přitom většina finančních zprostředkovatelů působí jako osoby samostatně výdělečně činné. Jejich příjmy pak závisí mimo jiné na tom, jak se finančnímu zprostředkování věnují – zda "na plný úvazek" či jako jisté formě přivýdělku, nebo jsou finančními zprostředkovateli pouze jako "samospotřebitelé". Ať tak či onak, tito lidé se statistikám průměrných mezd vyhýbají a nejsou v nich zahrnuti.
Finanční zprostředkovatelé patří mezi nejlépe placená povolání a činnosti (v případě OSVČ). Ne každému se ale daří a ne každý má schopnosti se stát dobrým finančním poradcem. Příležitost ale má téměř každý díky celé řadě společností, zabývajících se finančním poradenstvím a zabezpečujícím zázemí finančních poradců.
Jak se stát finančním poradcem
Stát se "finančním poradcem" může opravdu téměř kdokoli. Vesměs stačí ukončené středoškolské vzdělání, a v některých případech ani to ne, a zařídit si živnostenský list – a může začít radit. To samozřejmě neznamená, že bude radit dobře a že bude moci spolu s poradenstvím také zprostředkovávat prodej finančních produktů. Zejména u pojišťovacích a investičních k jejich distribuci nestačí živnostenské oprávnění, ale je třeba složit patřičné zkoušky a získat licenci České národní banky.
Téměř všechny společnosti, zabývající se finančním poradenstvím, přijímají nováčky. Některé, založené na multilevelu či na "samospotřebitelských systémech", přijmou opravdu kohokoli. Jiné si pečlivě vybírají lidi s ekonomických rozhledem a analytickým myšlením, z nichž se mohou stát špičkoví poradci (což ovšem neznamená, že ti "nevybraní" špičkovými poradci být nemohou). A jsou společnosti, které získávají zkušené poradce lepšími podmínkami.
REKLAMA
Stát se samostatným poradcem je náročnější než se přidat k zaběhlé společnosti, kde po získání potřebných licencí a živnostenského oprávnění stačí uzavřít smlouvu s jednou společností a není třeba nasmlouvávat jednotlivé finanční instituce. Finančně poradenská společnost se také stará o administrativu spojenou s výplatou provizí, poskytuje softwarové zázemí a v neposlední řadě připravuje školící program. Většina z nich má též propracovaný kariérní systém.
Benefitem je i možnost společnosti vyjednat s finančními institucemi lepší podmínky díky vyššímu obratu a dokonce mohou ve spolupráci s nimi sestavit exklusivní produkt. Za to vše finanční poradce zaplatí formou "provize z provize" ve výši cca 20 až 40 %.
Poradce, nebo zprostředkovatel?
Poradce a zprostředkovatel není zdaleka to samé. Zatímco finanční poradce radí, jak uzpůsobit osobní či rodinné finance a zajistit rizika, finanční zprostředkovatel zprostředkovává prodej finančních produktů. V praxi velmi často činnost poradce a zprostředkovatele vykonává jedna osoba.
Chcete-li se stát pouze finančním poradcem, stačí vám pouze živnostenské oprávnění a s ním spojená povinné oznámení zahájení podnikatelské činnosti zdravotní pojišťovně a registrace na finančním úřadu. Zprostředkovávat na základě ohlášení volné živnosti č. 72 "Zprostředkování obchodu a služeb" budete moci veškeré finanční produkty – s výjimkou investičních a pojišťovacích smluv.
REKLAMA
Pro investiční zprostředkování potřebujete registraci u České národní banky. K tomu musí absolvovat seminář pořádaný Asociací finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (cena 1000 Kč).
Moci zprostředkovávat pojišťovací služby lze mnohem více způsoby. Můžete se stát "vázaným pojišťovacím zprostředkovatelem", zastupujícím jednu nebo více pojišťoven ve vzájemně si nekonkurujících produktech, k čemuž vám stačí středoškolské vzdělání a základní odborná způsobilost, kterou prokážete složením zkoušky u pojišťovny, až "pojišťovacím agentem" nebo "pojišťovacím makléřem", což vyžaduje již dvou, resp. čtyřletou praxi, odbornou způsobilost středního, resp. vyššího stupně, a budete moci zastupovat více pojišťoven.
Registrace k DPH? Jak kdy…
Je-li finanční zprostředkování a poradenství provozováno jako podnikání, může nastat situace, kdy se budete muset registrovat k dani z přidané hodnoty. Tato povinnost vzniká při dosažení obratu 1 mil. Kč za dvanáct po sobě jdoucích měsíců (tedy nikoli za kalendářní rok).
Jedná-li se pouze o finančního zprostředkovatele, pak se obrat z finančního zprostředkování do obratu pro posouzení povinnosti registrace k DPH nezapočítává – finanční zprostředkování je osvobozeno bez nároku na odpočet daně.
Zabývá-li se finanční zprostředkovatel i finančním poradenstvím nebo další činností (např. realitní), pak se do rozhodného obratu započítává celkový obrat.