Finanční zprostředkování: Více muziky za stejně peněz
První pololetí roku 2015 bylo pro finančně poradenské společnosti úspěšné. Počet zprostředkovaných smluv společnostmi sdružených v asociacích AFIZ a USF ČR meziročně vzrostl o 8,7 %. A to navzdory poklesu zprostředkovaných smluv životního pojištění s běžně placeným pojistným, kterých ubylo více než 20 tisíc. Po poklesu o 13,5 % jich finanční poradci zprostředkovali 130 020.
Celkově finanční zprostředkovatelé sjednali téměř 450 tisíc smluv. Vedle životního pojištění, které je zajímavé především zálohovými provizemi, je významné především neživotní pojištění, jehož členové asociací sjednali bezmála 173 tisíc smluv (+8,5 %). Ovšem trend je jednoznačný a hovoří o příklonu finančních zprostředkovatelů k investicím. Počet uzavřených smluv o investicích do podílových fondů vzrostl meziročně o 85,7 % na více než 101 tisíc.
Za nárůstem investic ovšem stojí i jedna z největších finančně zprostředkovatelských společností – ZFP akademie. Její „samospotřebitelé“ ukládali velký objem prostředků na smlouvy životního pojištění. Po změně daňového osvobození u rezervotvorných smluv životního pojištění již není ani pro ně zajímavé. Našli si jiný cíl – ZFP realitní fond. „Ano, je to tak,” potvrdil v rozhovoru pro Investujeme.cz Vladimír Poliak, předseda dozorčí rady ZFP Group, a dodal: “Investice jsou rozloženy. Hodně se dělá Conseq, pak ČP Invest, IaD Investmets a v nemalé míře, možná až 50 %, prostředků směřuje do našeho ZFP realitního fondu.”
Výrazně rostoucí položkou jsou hypoteční úvěry. Jejich zprostředkovaný počet vzrostl o 7,3 % na více než 14 tisíc a objem dokonce o 10,9 % na 22,5 mld. Kč. Rychlejší růst objemu je důsledkem současného trendu růstu průměrné výše hypotéky. Ta u finančních poradců dosahuje na 1 594 224 Kč a je tudíž nižší než průměrná výše hypotéky poskytnuté vy České republice (za srpen 2014 dokonce 1 841 182 Kč).
Tip: Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů plíživě stoupá
REKLAMA
Za pozornost stojí stavební spoření. I finanční zprostředkovatelé jsou v této oblasti oběťmi trendu, když klesl objem sjednaných cílových částek téměř o 40 %. Finanční poradci zanevřeli na spoření prostřednictvím stavebních spořitelen ještě více než lidé. Celkově nově sjednané cílové částky nepoklesly ani o 20 %. Naopak se daří sjednávat úvěry ze stavebního spoření, jejichž počet se sice meziročně nezměnil (+0,4 %), zato narostl jejich objem (+11,1 %).
Oblast penzijních produktů je poznamenaná rušením 2. pilíře a chaotickými zprávami o další budoucnosti 3. pilíře – dnešního doplňkového penzijního spoření, dříve penzijního připojištění. Vstup do 2. pilíře – důchodového spoření – byl již znemožněn, a tak i počet sjednaných smluv klesl meziročně téměř na polovinu (191 zprostředkovaných smluv). Stále se ještě navyšují částky u smluv penzijního připojištění (dnes v transformovaných fondech), do kterých již nelze vstoupit (změny nastaly u 5 573 smluv, meziročně –16,5 %). A více se uzavírá nové doplňkové penzijní spoření v účastnických fondech (6 952 smluv, +9 %).
Kolik si firmy vydělaly
Každá finančně poradenská či zprostředkovatelská společnost má vyjednané provize s finančními institucemi, které jsou součástí obchodního tajemství. Pouze u některých produktů musí finanční zprostředkovatel poodkrýt klientovi na dotaz svou část provize, kterou obdrží. Navíc se provize liší i u jednotlivých kontraktů mezi zprostředkovatelskou společností a poskytovatelem finančního produktu (banka, pojišťovna, investiční společnost…).
Celkovou obdrženou výši provize lze odhadnout na základě výkazu zisků a ztrát zveřejňovaného v obchodním rejstříku. Některé společnosti ovšem svou informační povinnost plní s velkým časovým odstupem, navíc jsou k dispozici pouze roční data, navíc často konsolidovaná s dalšími státy, v nichž společnost působí.
REKLAMA
Výši provizí lze pouze odhadovat. Na základě orientační výše provizí za jednotlivé finanční produkty lze usuzovat, že v 1. pololetí 2015 společnosti sdružené v asociacích AFIZ a USF ČR získaly provize kolem 3,9 mld. Kč. Při použití stejné metodiky si meziročně vydělaly více přibližně o 2 % – to je ale číslo v řádu statistické chyby a možné úpravy výše smluvních provizí mezi finančně poradenskými společnostmi a poskytovateli produktů.
Nejvýznamnější provizní složkou jsou životní pojistky (odhadem přibližně 2,6 mld. Kč), ovšem tato zaznamenala nejhlubší pokles (přibližně o 11 %). Naopak přibližně na dvojnásobek mohly vzrůst provize za pravidelné investice.