29. 04. 2014
Subjekty:
Firmy přišly vloni kvůli zastarávajícímu vybavení o zakázky za 57 miliard Kč, ztrátu se ale daří snižovat
„Aktuální průzkum potvrzuje význam investic do inovací a nových technologií. Firmy, které se nebály investovat v období ekonomické nejistoty, sklízejí úspěch. Oproti roku 2012 se firmám vloni podařilo snížit objem ztracených zakázek o více než 30 miliard korun,“ říká Jan Novotný, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank. „O tom kdo nakonec uspěje a zakázku získá, často rozhodují i drobné investice do vybavení či zařízení. Důležité je investovat včas, GE Money Bank proto podnikatelům nabízí úvěr EU Investice, který mohou získat rychle a s výrazně nižším zajištění, než bývá obvyklé,“ dodává Jan Novotný.
Zatímco objem ztracených zakázek se firmám daří výrazně snižovat, počet firem, které kvůli nevyhovujícímu vybavení přišly o zakázky, je relativně stabilní – ztracené zakázky připouští téměř každá třetí firma. Nejvíce si dopad neuskutečněných investic uvědomují malé podniky s 10–49 zaměstnanci. Více než třetina jich připouští, že o zakázky přišly právě kvůli neuskutečněným investicím. Průměrně jim tak loni unikly objednávky za téměř 600 000 Kč.
Západní Evropa musí na investicích přidat
Tradiční členové Evropské unie mají v investicích do inovací zatím co dohánět. Malým a středním podnikům v Německu, Itálii a Velké Británii stoupnul objem ztracených zakázek kvůli nevyhovujícímu vybavení o 13 % celkem na téměř 60 miliard EUR. Zatímco v Británii a Itálii zůstává situace relativně stabilní, rapidní nárůst objemu ušlých příležitostí hlásí Francie (z 8,6 mld. EUR na 11,4 mld. EUR) a také německé podniky (z 11,8 v roce 2012 na 17,9 mld. EUR v loňském roce).
Průměrné ztráty zakázek v ČR kvůli nerealizovaným investicím v roce 2013 podle velikosti podniků (v tisících Kč)
REKLAMA