18. 12. 2012
Subjekty:
Fond pojištění vkladů otestoval finanční instituce. Požadavkům na rychlé předání informací vyhověly všechny
Pokud nastane situace, kdy Česká národní banka oznámí, že je některá z finančních institucí spadajících do systému pojištění vkladů v platební neschopnosti, Fond pojištění vkladů musí dle zákona zahájit výplatu pojištěných vkladů nejpozději do 20 pracovních dnů od vyhlášení insolvence. „Během této doby mezi námi a zkrachovalou bankou musí dojít k poměrně rychlé, precizní a především dostatečně zabezpečené výměně dat o jejích klientech a jejich pojištěných vkladech. Vzhledem k množství požadovaných informací se samozřejmě jedná o úkon, který vyžaduje bezchybnou a spolehlivou součinnost na obou stranách,“ říká výkonná ředitelka FPV Renáta Kadlecová.
Situace, kdy Fond pojištění vkladů klienty zkrachovalé instituce vyplácel, nastala letos pouze jednou, a to v souvislosti s krachem spořitelního a úvěrového družstva UNIBON. Více než 3 000 členům tohoto družstva Fond do konce letošního roku vyplatil téměř všechny pojištěné vklady v celkové výši 1,8 mld. Kč (tj. 98,5 % všech ze zákona pojištěných vkladů této družstevní záložny). I v tomto případě vše proběhlo bez obtíží a klienti UNIBONu se ke svým prostředkům dostali v zákonné lhůtě.
Zkušební testy finančních institucí zahájil Fond v loňském roce, kdy se jich zúčastnilo 34 institucí. Letos touto zkouškou banky prošly dvakrát. Okruh testovaných bank byl rozšířen o Air Bank. Výsledkem testů bylo zjištění, že všechny instituce jsou schopné požadavkům zákona vyhovět a Fondu pojištění vkladů data předat.
Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994 na základě zákona o bankách. Pojištěny jsou veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištěny jsou tak zejména kreditní zůstatky na běžných, termínovaných či vkladových účtech nebo vkladních knížkách, vklady potvrzené vkladovým certifikátem, vkladním listem či jiným obdobným dokumentem. FPV poskytuje náhrady za pohledávky z vkladů bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen se sídlem v ČR ve výši 100% vkladu maximálně však 100 000 EUR na jednoho klienta v jedné bance. Vklady klientů v pobočkách zahraničních bank, jejichž mateřská společnost má sídlo v zemích Evropské Unie, jsou pojištěny u systému pojištění vkladů působícího v sídle mateřské společnosti.
REKLAMA
Za dobu své existence Fond pojištění vkladů vyplácel náhrady vkladů v osmnácti případech, při kterých poskytl v podobě čtrnácti řádných a čtyř dodatečných výplat náhrady vkladatelům dvanácti bank a dvou družstevních záložen v celkové výši zhruba 27 miliard korun. Fond je řízen pětičlennou správní radou, kterou jmenuje a odvolává ministr financí.