Hedge fondy, jejich základní charakteristiky a odlišnosti od podílových fondů
Hedge fondy jsou, zjednodušeně řečeno, fondy soukromého typu řízené osobami, které se profesionálně věnují aktivnímu investování finančních prostředků svých a klientských. V českém prostředí jsou nejbližší k hedge fondům tzv. speciální fondy kvalifikovaných investorů, tento pojem je v zákoně o kolektivním investování upraven od loňského roku.
Hedge fondy se od klasických podílových fondů liší zejména tím, že regulatorní orgány příliš nesvazují prostor pro jejich investice, což vede k vysoké flexibilitě investičních strategií. Tato pružnost je výrazně vyšší než u klasických podílových fondů, které mají striktně omezený rozsah použitelných investičních nástrojů. I díky tomu jsou hedge fondy, na rozdíl od klasických fondů určených pro drobné podílníky, zaměřeny především na movitou klientelu.
Právě movitý investor stojí většinou také za založením fondu a podílí se také na formulaci investiční strategie. Relativně vysoký objem minimální investice do hedge fondu předpokládá účast "uvědomělých" investorů, kteří jsou schopni posoudit kvalitu správce hedge fondů a zodpovědně zvážit riziko spojené s investováním do jeho produktů.
Když už zmiňujeme riziko, je třeba si uvědomit, že jako samoregulační mechanismus hedge fondů působí skutečnost, že správci fondů do zvolených strategií obvykle investují značnou část vlastních prostředků.
Kdo se může v ČR stát klientem hedge fondu?
Hedge fondy jsou v České republice relativně nový a perspektivní obor. Zájem o něj se prudce rozvíjí v situaci, kdy vyšší a střední vrstva obyvatelstva zvyšuje své bohatství a uvažuje o umístění získaných peněz efektivním způsobem.
Klientem hedge fondu se může stát fyzická osoba – kvalifikovaný investor nebo právnická osoba – profesionální investor. Kvalifikovaným investorem se podle českého práva rozumí osoba, která má zkušenosti s obchodováním s cennými papíry a podepíše v tomto smyslu prohlášení správci fondu. Předpokladem vstupu do fondu je poté složení minimální investice předepsané statutem fondu, její výše je stanovena podle země založení fondu, nejčastěji okolo 100 tisíc USD.
V zahraničí patří mezi další podmínky vstupu do hedge fondu minimální velikost bohatství nebo ročního příjmu klienta. Pro českou praxi lze uvést, že klientova investice do hedge fondu by neměla představovat rozhodující část klientova celkového majetku. Za odpovídající podíl se obecně považuje 20 procent jeho celkového majetku včetně hodnoty nemovitosti.
K přesnějšímu určení odpovídajícího podílu investice na celkovém majetku klienta pomáhá odhad rizikovosti strategie vybraného fondu a jeho předpokládaný investiční horizont.
Před vlastní investicí do hedge fondu by měl potenciální klient zejména získat informaci o správci fondu, jeho používaných investičních strategiích, způsobech diverzifikace rizika investic a nastavení parametrů vstupu a výstupu z fondu. Důležitou roli při úvahách o investici hraje kromě možného výnosu a rizika také klientův investiční horizont, který by například u investice do fondu s dlouhodobější strategií neměl příliš kolidovat s jinými očekávanými významnými životními rozhodnutími klienta.
Výnosy akciových hedge fondů
Na rozdíl od klasických podílových fondů, které sledují stanovený akciový benchmark a jeho mírné překonání, je cílem manažera hedge fondu zpravidla maximalizace absolutního výnosu. Přednosti strategií hedge fondů se projevují zejména v situaci, kdy je benchmark fondu 20 procent ve ztrátě a portfolio manažer jej překonává pouze o několik procent.
Podle analýzy Man Investments z minulého roku dosáhl historický průměrný roční výnos fondů se strategií Equity Hedge za období 1990 – červen 2006 hodnoty 17 %, zatímco průměrné roční cenové zhodnocení akciového indexu S&P 500 dosáhlo ve stejném období 8,1 %.
Více o možném rizikově očištěném výnosu vypovídají údaje v tabulce, kde vyšší hodnota Sharpe ratia představuje vyšší rizikově očištěný výnos. Zde je však třeba upozornit na to, že výnos konkrétního hedge fondu vždy závisí na zvolené investiční strategii a úspěšnosti jejího naplňování správcem.
Zdroj: Man Database, Bloomberg, HF&K Financial Services
I český investor si může vybrat hedge fond
Hedge fondy založené v ČR nebo v zahraničí a nabízené investorům v ČR nemohou být bohužel nabízeny veřejně nebo je jejich veřejná nabídka silně regulována. Toto omezení ale nebrání kontaktu kvalifikovaných investorů se správcem fondu a jejich investici do fondu po seznámení se s parametry fondu a jeho investiční strategií.
V České republice je možné stát se klientem několika Hedge Funds.V současné době otevírá fond pro kvalifikovanou investorskou veřejnost také RSJ Invest. Umožňujeme investorům stát se klientem akciových, dluhopisových a derivátových fondů, které spravujeme.
Dalším příkladem může být vstup do fondu spravovaných Man Investments, který nedávno zprostředkoval broker Patria – Direct.
Pro investory, kteří by raději spolupracovali s nadnárodními bankami, otevřely banky UBS a Citigroup fondy s minimálními investicemi okolo 250 000 Kč. Možné je také navštívit některou z poboček českých bank.
Při návštěvě bank nebo při zvažování investic u zahraničních správců je však třeba počítat s tím, že komunikace mezi klientem a správcem bude mít nejčastěji několik prostředníků a klient bude muset vyjít pouze z písemných informací bez možnosti si například přímo pohovořit s portfolio manažerem fondu.