07. 09. 2015
Hledáme výjimečné osobnosti, které mají odvahu realizovat své sny: začíná šestnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku
Soutěž EY Podnikatel roku již šestnáct let objevuje výjimečné osobnosti, kterým nechybí vize ani odvaha. Podnikatele, kteří se ani přes počáteční nezdary nevzdali a vybudovali stabilní a fungující firmy. „Vážíme si slušných podnikatelů, za jejichž úspěchem stojí poctivá práce. Jsou tahouny české ekonomiky, dávají práci desítkám či stovkám lidí, významně pomáhají rozvoji regionů, ve kterých působí, a zároveň zajišťují České republice respekt v zahraničí. Věřím, že jich je mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby nám pomohla je objevit. Nominujte podnikatele ze svého města či kraje, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.
Soutěž EY Podnikatel roku si za dobu své existence vybudovala respektovanou pozici. Díky tomu se do každého nového ročníku hlásí rostoucí počet úspěšných podnikatelů. V současné době se EY Podnikatel roku jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již ve více než padesátce zemí na šesti kontinentech. V loňském jubilejním patnáctém ročníku soutěže EY Podnikatel roku dorazilo jen v České republice přes 350 nominací. Celkově bylo v tuzemsku evidováno 84 přihlášených podnikatelů a 73 firem. Ženpodnikatelek mezi nimi byla přibližně desetina. Loňským vítězem se v České republice stal majitel holdingu KOH-I-NOOR Vlastislav Bříza. V celosvětovém klání v monackém Monte Carlu získal letos titul EY Světový podnikatel roku Francouz MohedAltrad, majitel lešenářské společnosti Altrad Group.
Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz. Na stejných webových stránkách je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 31. října 2015.
„Titul EY Podnikatel roku vnímám nejen jako ocenění své celoživotní práce, ale i práce našich zaměstnanců, managementu a mých synů. Šlo mi o holding a jméno KOH-I-NOOR, které je ve světě známější než v Česku. A to jsem chtěl změnit. Samotnou účast na světovém finále potom považuji za vrchol kariéry. Reprezentovat svou zemi na tak prestižní soutěži byla pro mě velká pocta,“ říkáEY Podnikatel roku 2014 Vlastislav Bříza ze společnosti KOH-I-NOOR holding, který zasedne v čele odborné poroty letošního ročníku soutěže.
Spolu s ním o vítězi budou rozhodovat i další držitelé titulu EY Podnikatel roku, jako například Jiří Hlavatý (JUTA), ValdemarWalach (WALMARK), Zbyněk Frolík (LINET), Eduard Kučera (AVAST Software) nebo JannisSamaras (Kofola).Porota se řídí mezinárodně platnými pravidly EY a neomezuje se pouze na ekonomická data. Naopak, hodnocení zohledňuje mimo jiné osobnost soutěžícího, jeho čestnost a poctivost, strategickou orientaci či inovace a dopad jeho podnikání.
REKLAMA
Soutěžní kategorie
Soutěží se v kategoriích EY Podnikatel roku České republiky, EY Technologický podnikatel roku, EY Začínající podnikatel roku a EY Společensky prospěšný podnikatel roku. Porota již tradičně oceňuje i nejlepší podnikatele v jednotlivých krajích. Držitele krajského titulu EY Podnikatel roku má každoročně kraj Olomoucký, Jihomoravský, Moravskoslezský, Zlínský, Praha a Středočeský kraj, v závislosti na počtu a kvalitě nominovaných může porota ocenit podnikatelské osobnosti i v dalších krajích. Hlavní spoluorganizátor soutěže deník MF DNES a iDNES.cz.tradičně vyhlašuje čtenářskou anketu o nejlepší podnikatelský příběh.
Do kategorie EY Technologický podnikatel roku mohou být nominováni podnikatelé, jejichž společnosti technologie vytvářejí nebo inovativním způsobem využívají. Odborné porotě předsedá Jaroslav Klíma, generální ředitel a předseda představenstva TESCAN ORSAY HOLDING, držitel titulů Technologický podnikatel roku 2011 a Podnikatel roku 2011 Jihomoravského kraje.
Na ocenění EY Začínající podnikatel roku může být nominován podnikatel, který podniká alespoň 2 roky a ne více než 5 let.
REKLAMA
Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou společensky prospěšní podnikatelé, zakladatelé ziskové nebo neziskové organizace nebo vlastníci (spoluvlastníci) obchodních společností, podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Společensky prospěšné podnikání je o zavádění praktických, inovativních přístupů zaměřených na okrajové záležitosti či skupiny společnosti a mělo by poskytovat praktickou a životaschopnou alternativu k čistě charitativní či státní politice v dané oblasti. Podporovatelem soutěže je mezinárodní síť sociálních inovátorů, organizace Ashoka.
Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 bude, spolu s vítězi v dalších kategoriích, vyhlášeno 1. března 2016. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 8.–12. června 2016 v Monte Carlu.
Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2015
Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.