Hodnota Bonnet.cz: 8 695,65 Kč
V březnu 2014 koupil ChytrýHonza.cz společnost Bonnet.cz. Jiří Paták, výkonný ředitel společnosti Chytrý Honza, hodnotil Bonnet.cz jako nejrychleji rostoucí broker pool sdružující přes 1 400 finančních poradců. Spojením ChytrýHonza.cz a Bonnet.cz podle jeho slov vzniká unikátní subjekt na trhu. Ovšem každá mince má dvě strany. Tou druhou je „překvapivé“ ocenění společnosti na 8 695,65 Kč.
Ocenění společnosti Bonnet.cz ale není úplně jednoduché. Samotný proces převodu 50% podílu na Chytrého Honzu proběhl ve dvou krocích. A pouze v prvním došlo k vyslovení určité částky, kterou nabyvatel zaplatil prodávajícímu.
První krok převodu nastal Smlouvou o převodu obchodního podílu ze dne 29. 10. 2013. V ní došlo k úpravě podílů původních vlastníků. Anna Chytilová a Jan Urban se vzdaly každý 11,5 % ze svého 45% podílu ve prospěch Jana Steinbauera, jehož podíl tak vzrostl na 33 %. Každý z majitelů tak vlastnil přibližně třetinu společnosti. A v této fázi došlo k jedinému finančnímu převodu, na základě kterého je možné provést ocenění firmy Bonnet.cz.
Za každý 11,5% podílů odpovídajícím základnímu jmění ve výši 23 tis. Kč zaplatil podle smlouvy Jan Steinbauer 1 tis. Kč. To odpovídá ocenění celé společnosti na 8 695,65 Kč.
Na společnost ChytrýHonza.cz bylo převedeno 50 % společnosti Bonnet.cz na základě notářského zápisu ze dne 18. 2. 2014. Jan Urban se vzdal 17 % Bonnet.cz a zůstalo mu 16,5 %, Anna Chytilová se vzdala 16,5 % a zůstalo jí 17 % a Jan Steinbauer se vzdal 16,5 % a zůstalo mu 16,5 % společnosti Bonnet.cz. Notářský zápis z valné hromady neobsahuje žádnou zmínku o ceně převodu.
REKLAMA
Na celé „dvoj“transakci získal Jan Stenbauer 6,5 % společnosti za cenu 2 tis. Kč. Použili-li bychom tuto informaci k ocenění celé firmy Bonnet.cz, nebyl by závěr tak „tristní“. Hodnota by se vyšplhala na 30 769,23 Kč, tedy na více než 3,5násobek. A skutečnost bude velmi pravděpodobně ještě řádově jinde.
Nikdo z účastníků transakce cenu prodeje Chytrému Honzovi nesdělil. Říjnový převod byl pouze technickou změnou vlastnické struktury a částka zaplacená za podíly byla pouze symbolickou, která neodpovídá skutečnému tržnímu ocenění.
K převodu majetkových podílů v Obchodním rejstříku může dojít buď smlouvou, nebo notářským zápisem. Smlouva ale vždy obsahuje cenu, kterou kupující zaplatí. U většiny převodů ovšem nemá ani jedna ze stran zájem cenu zveřejnit spolu se smlouvou zanesenou mezi dokumenty v Obchodním rejstříku. Pravděpodobně i z tohoto důvodu je i v tomto případě využit notářský zápis konstatující změnu vlastnické struktury bez bližších (cenových) podrobností.
Tip: Broker pool Finportal v Česku skončil. Své finanční poradce odkázal na Bonnet.cz