Fed také po včerejším zasedání vůbec poprvé představil dvě důležité systémové změny v komunikaci, kterými opět trochu posílil transparentnost svého rozhodovacího procesu. Jednak oficiálně deklaroval záměr cílovat roční spotřebitelskou inflaci (PCE inflační index) tak, aby setrvávala pod 2%. Současně Fed poprvé do svých dlouhodobých předpovědí zahrnul implicitně očekávaný pohyb vlastní úrokové míry. Trhy se tak již nemusí dohadovat, jaké sazby jsou konzistentní s aktuálním makro-výhledem.
Poslední prognóza spolu s výroky Bena Bernankeho ukazuje, že holubičí křídlo Fedu je ještě více holubičí, než si trhy myslely. I když makro-výhled Fedu je možná o něco optimističtější než tržní konsensus, předpoklad ponechat sazby do konce roku 2014 u nuly naopak očekávání trhů překonává. Podle posledního průzkumu new-yorského Fedu trhy počítaly s růstem sazeb již v první polovině roku 2014.
Nikde však není psáno, že dnešní prognóza Fedu je správná a nemůže se v budoucnu změnit (u dlouhodobých prognóz je spíše opak pravdou). Otázkou je, zda se Fedu podaří držet inflaci pod 2 % až do roku 2014 i při očekávaném poklesu nezaměstnanosti pod 7 % a růstu přesahujícím tři procenta, aniž by zvedl sazby. Dnes je o tom Fed podle doprovodného komentáře přesvědčen. Mezi hlasujícími členy je ale tento rok pouze jeden jestřáb (Lacker z Richmondu). To se v dalších letech může změnit, avšak otázkou je, zda k tomu dojde v letošním volebním roce. Holubice sedící v FOMC budou těžko chtít zkřížit demokratickému prezidentovi cestu za znovuzvolením a tak nás letos spíše čeká další kolo kvantitativního uvolňování.
Jan Bureš, Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny