Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard ale přiznává, že všechny ekonomiky nehledě na původ problémů, mohou směřovat k trvale nižšímu růstu. V ekonomické terminologii tedy nemusí jít o cyklický výkyv, ale trvalejší strukturální posun.
Ke strachu ze slabšího výkonu rozvíjejících se ekonomik přispěla i dnešní čísla z Číny. Čínské vývozy i dovozy meziročně propadly. Slabé dovozy ukazují na neschopnost Číňanů nastartovat domácí poptávku a více jak 3%ní meziroční propad vývozů na problémy s odbytem exportérů. Vývozy sice rostly rychle na začátku roku a za celé první pololetí jsou meziročně o 10 % vyšší. V prvních měsících roku byly ale exporty zjevně nadhodnocené. Čína začala prověřovat řadu firem kvůli podezření, že nadhodnocují exporty, aby umožnily do země přítok spekulativního kapitálu. Ten jinak čínské úřady přísně regulují. V květnu oznámil státní úřad pro devizový trh (SAFE), že rozjíždí vyšetřování s podezřelými podniky a zavádí politiku nulové tolerance k nadhodnocování vývozů. Od té doby poklesla meziroční dynamika vývozů v Číně z 15 % na –3 %.
Pokud tedy Čína zažila v posledních letech výrazný a statistikami nepodchycený příliv spekulativního kapitálu, může mít tamní finanční systém problém s utahováním měnových kohoutů v USA. Konec politiky levného dolaru může spekulativní kapitál z Číny zase rychle vysát. Podobné doměnky potvrzují i turbulence na čínském mezibankovním trhu, které odstartovala poslední tisková konference Bena Bernankeho.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery