V minulém díle jsme se seznámili s tím, co to jsou investiční certifikáty a k čemu nám mohou být užitečné. Dnes se zaměříme na indexové certifikáty.
Přibližně jen jedna třetina fondů dosáhne outperformance (nadvýnosu) oproti srovnávacímu indexu. Vezmeme-li v úvahu i to, že aktivní správa našich investic není zadarmo, nabízí se otázka, proč neinvestovat přímo do indexu.
Ne každý ale ví, co to vlastně index je. Zjednodušeně řečeno si můžeme index představit jako určité uskupení vybraných finančních instrumentů (akcií, dluhopisů), sloužící pro sledování vývoje konkrétního trhu. Toto uskupení musí být velmi transparentní a vhodně reprezentovat daný trh. Mezi indexy patří např. Dow Jones Industrial Average, S&P500, EURO STOXX 50, DAX ale i třeba nám dobře známý index PX.
A jak můžeme do takového indexu investovat? Např. pomocí indexových certifikátů. Tyto certifikáty jsou totiž navázány na index a přesně kopírují jeho hodnotový vývoj. Pokud tedy stoupne hodnota indexu o 10%, vzroste i přímo úměrně hodnota indexového certifikátu. Když naopak poklesne hodnota indexu o 5%, sníží se i přímo úměrně hodnota indexového certifikátu.
Indexové certifikáty nám tedy umožňují podílet se na hodnotovém vývoji indexu 1:1. Současně nám také nabízejí možnost provádět cílenou diverzifikaci (rozložení rizika) mezi různé třídy aktiv (akcií, dluhopisů, nemovitostí, komodit, hedgefunds). To vše poměrně levně a jednoduše. Cenou však za takový přepych bývá, že většina indexových certifikátů se vztahuje pouze na price indexy (cenové indexy), které nijak nezohledňují reinvestované dividendy.
Výhodou je také možnost nakupovat tyto cenné papíry již s poměrně nízkým kapitálem. Většina indexových certifikátů se totiž nabízí v poměru 1:10, 1:100, nebo 1:1000, a to podle druhu podkladového aktiva.
Tedy, rozhodneme-li se například pořídit si indexový certifikát, jehož podkladovým aktivem je index DAX, který se kotuje na 6 851 bodech, tak nemusíme ze své peněženky vybrat rovných 6851 EUR, ale vystačíme si i s částkou podstatně nižší.Tento indexový certifikát totiž nakoupíme v daném poměru 1:100, tedy přibližně za 68,51 EUR. Přibližně proto, že i zde může být malé cenové rozpětí, tzv. spread. Takový spread však většinou bývá malý a nebo dokonce není požadován vůbec.
Důležitým kritériem při výběru investičního certifikátu je doba jeho trvání. Některé certifikáty totiž bývají časově omezeny, a to může být závažný problém vzhledem k investičnímu horizontu. Je proto dobré vybírat si z tzv. open end certifikátů, které nemají předem stanovenou pevnou dobu trvání. Emitent sice i tak může uplatnit výpověď, ale jen v určitých dnech a tuto výpověď musí oznámit dlouho dopředu. Nicméně smyslem investičních certifikátů s přívlastkem open end, je v podstatě neomezená doba trvání.
Další podstatnou informací je měna podkladového aktiva. Při nákupu investičního certifikátu se totiž můžeme vystavovat i měnovému riziku. Např. podkladové aktivum je počítáno v EUR, ale naše měna je CZK. Když dojde k oslabení kurzu EUR/CZK, tak při prodeji daného certifikátu a následné konverzi z EUR/CZK obdrží investor výplatu hodnoty certifikátu poníženou právě o tento rozdíl. Samozřejmě tomu tak může být i obráceně.
Závěrem už jen stručný příklad.
Představme si, že se dne 07. 02. 2007 rozhodneme zakoupit indexový certifikát, jehož podkladovým aktivem bude DAX. Tento certifikát má podkladové aktivum denominované v EUR. V době nákupu se bude DAX kotovat na 6920,98 bodech. Poměr odběru je 1:100. Za tento certifikát zaplatíme emitentovi 69,21 EUR. Momentálně je kurz EUR/CZK 28,15. Naší měnou je CZK. Spread je (69,21 /69,19) – 1 = 0,03% Certifikát se rozhodneme po půl roce prodat. V té době se bude DAX kotovat na 7267,03 bodech.Certifikát se tedy zhodnotil o 5%. Pokud nám však do té doby EUR/CZK oslabí na 27,33, náš zisk se bude rovnat nule. Na druhou stranu však můžeme i vydělat na podstupovaném měnovém riziku.
Příště se podíváme na složitější konstrukce certifikátů , včetně využití jejich strategii.
Zdroj pro graf: Investiční certifikáty Martin Svoboda, David Rozumek
Předchozí – první – díl seriálu o investičních certifikátech najdete zde
Pokračování zde: Garantované a diskontní certifikáty I