CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Radovan Novotný

07. 04. 2009

5 komentářů

Inflace: Jak jí lépe porozumět?

 


 

Obrázek první: inflace jako „nafukování“

Označení „inflace“ se v původním slova smyslu používalo ve významu „nafukování“ peněžní zásoby. Dnes se inflací rozumí zejména růst cen a cenové hladiny. Inflace je důležitá, protože:

  • snižuje kupní sílu peněz,
  • ovlivňuje investiční rozhodování,
  • skrytě přerozděluje majetek.

Zdroj: Blogspot.com

Obrázek druhý: inflace v čase

V inflačních dobách ceny rostou. Když dnes koupíme kladivo za 6 dolarů, za rok bude stát 6,18 dolarů a za dvacet let 10,52 dolarů (předpokládá se 3% roční vzrůst ceny).

Pokud necháme svých 10 dolarů pod matrací, zůstane nám po dvaceti letech právě těch 10 dolarů, za které si již kladivo nekoupíme. Investujeme-li dnes 10 dolarů, budeme mít za předpokladu 5% ročního výnosu 25,27 dolaru.

REKLAMA

Zdroj: Planyourescape.ca 

Obrázek třetí: míra inflace

Britské noviny a supermarkety začaly zveřejňovat vlastní indexy míry inflace (zpráva z dubna 2008). Oficiální míra inflace – index spotřebitelských cen ukazuje nízkou inflaci 2,5 %, ale supermarket ASDA odhaduje, že náklady na bydlení průměrného spotřebitele vzrostly o 5 %. Každý má svou míru inflace. Závisí, jaký má spotřební koš. Kdo pije hodně piva, pocítí zvýšení cen piva více, než ten, kdo ho nepije.

Zdroj: Tutor2u.net 

 

Obrázek čtvrtý: „odstřelování „ekonomiky penězi

V systému vynucených peněz (fiat money) může centrální banka ekonomiku zahltit penězi. Lidé mají více peněz a myslí si, že zbohatli.  Pak více pracují, více nakupují, berou si více půjček, ale z dlouhodobého hlediska se větší množství „natištěných“ peněz projeví zejména v růstu cenové hladiny.

Zdroj: Gaia.com 

 

REKLAMA

Obrázek pátý: inflace jako měnový jev

Americký ekonom Milton Friedman (1912 – 2006) konstatoval, že existuje souvislost mezi inflací a peněžní zásobou, tedy množství peněz, které se do hospodářství nahrnulo vlivem měnové politiky centrální banky. Vtipkoval ve smyslu, že s poklesem cenové hladiny lze bojovat shazováním peněz z helikoptéry (mechanismus kvantitativního uvolňování). Podle představ monetarismu je inflace vždy a všude peněžním jevem.

Zdroj: Bigrab.files.wordpress.com 

 

Obrázek šestý: hyperinflace

V roce 1923 byla většina výdajů německé vlády hrazena nově natištěnými penězi. Množství peněžní zásoby se zvyšovalo, tiskárny na plné obrátky tiskly nové peníze. Když zkolabovala německá marka v době hyperinflace, bylo levnější k tapetování použít bankovky, než kupovat tapetu. Nastane-li hyperinflace, jsou splaceny dluhy, banky nestojí o vklady a ekonomika je ochromena.

 

Zdroj: Time.com 

 

Obrázek sedmý: fiskální a měnová politika

Obrázek zjednodušeně popisuje vliv fiskální a měnové politiky. Peněžní zásoba, která se do ekonomiky dostává a ovlivňuje inflaci, je ovlivněna státem a centrální bankou. Reálná ekonomika a výroba potřebuje „regulovaný“ finanční systém, který zajistí podmínky pro fungování reálné ekonomiky.

 

REKLAMA

Zdroj: Banguat.gob.gt 

 

Obrázek osmý: neadekvátní fiskální a měnová politika

Pokud se stát příliš zadlužuje a příliš utrácí je reálné hospodářství zahlceno penězi (pěstované kytičky volají o pomoc). Podobná je situace, když se do ekonomiky dostane příliš mnoho nově natištěných peněz, například poskytováním velmi levných úvěrů. Obory, do kterých se dostávají nové peníze investují do kapacit, pro které z hlediska dlouhodobé udržitelnosti není poptávka.

Zdroj: Banguat.gob.gt 

 

Obrázek devátý: levné peníze podkopávající reálnou ekonomiku

Velmi levné půjčky napumpovaly ve Spojených státech peníze do ekonomiky. Díky růstu cen akcií a nemovitostí se Američané cítili bohatí, pracovat v tradičního oborech se stále méně vyplatilo. Množství práce se přesunulo do zahraničí. Amerika stále více dovážela než vyvážela (deficit obchodní bilance) a je velmi zadlužená (krize ze zadlužení).

Zdroj: Blogspot.com

 

Opakem inflace je deflace, tedy pokles cenové hladiny. Pokud tento obrázkový výklad nalezne své čtenáře a ohlas, bude podobně přehledně zpracováno téma deflace. 

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů


Související články

V návratnosti investic by nyní měly hrát prim evropské a americké akcie

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • odráš

    10 dubna, 2009

    Autority si s penězi mohou dělat co chtějí. Platí to jenom do určité chvíle – než to praskne.

    Odpovědět

  • Gekko

    10 dubna, 2009

    Inflace je rájem dlužníků a peklem věřitelů.

    Odpovědět

  • hypotéčník

    10 dubna, 2009

    jako dlužník se moc dobře necítím, když mě skončila fixace hypotéky

    Odpovědět

  • Anonym

    15 dubna, 2009

    Pěkné obrázky :), díky za ně, už dlouho jsem se tak dobře nepobavil :).

    Kytičky volající o pomoc :).

    Odpovědět

  • jurcaks

    19 dubna, 2009

    inflacia je v podstate zvysovanie penaznej zasoby v ekonomike…tzv. riedenie penazi….stat tymto sposobom zdanuje sporiace obyvatelstvo na ukor nezodpovednych,zadlzenych a sameho seba…inflacia nici ekonomicku kalkulaciu..vysledky podnikov su skreslene, vyzeraju lepsie ako v skutocnosti su…..emisia nekrytych penazi v ekonomike okrem inflacie vytvara katastrofalne bubliny, ktore raz musia splasnut aj s nasledkami pre naivnych investorov.

    Odpovědět