Snížení inflace jde zejména na vrub příznivějšímu vývoji cen potravin, které jsou opět meziročně levnější. A samozřejmě zapomenout nelze ani na výrazně levnější pohonné hmoty, za které letos platíme o téměř 11 % méně než loni v červenci.
Ve srovnání s loňským rokem si naopak více připlatíme za cigarety a rostou i náklady za bydlení s výjimkou elektřiny. Citelnému zvýšení se nevyhnuly ani ceny dovážené obuvi a dovolených. Alespoň zde je tak zřetelně – byť s určitým zpožděním – vidět efekt devalvace z konce roku 2013.
Inflace zůstává nadále velmi nízká a jejího růstu se nedočkáme ani v nejbližších měsících, kdy navíc znovu poklesne – tentokrát v důsledku mírného zlevňování pohonných hmot. Inflace tak zůstane velmi vzdálená cíli centrální banky, na druhé straně se tak díky ní zvýší růst reálných mezd a současně i dále zlepší reálná finanční situace domácností.
Vyšší inflace se dočkáme nejspíše až v příštím roce, kdy vyprchá efekt levných pohonných hmot a potravin, nicméně k dvouprocentnímu cíli se inflace bude probojovávat jen pomalu. Zvlášť když ještě „hrozí“ další zlevnění cen elektřiny pro domácnosti.
ČR zůstává a nadále zůstane nízkoinflační ekonomikou a to nejen proto, že pomalý růst mezd nedovoluje vzniknout poptávkové inflaci, ale především díky rostoucímu konkurenčnímu tlaku na trhu spotřebního zboží. V něm stále větší roli sehrávají internetové obchody, které se mohou pochlubit bezprecedentní expanzí nejen v historii ČR, ale i ve srovnání s většinou zemí EU.
Zdroj : Petr Dufek; Investiční výzkum; Československá obchodní banka, a. s.