Zcela nepřekvapivě se spotřebitelské ceny v březnu zvýšily a ČR se tak znovu vyhnula „deflaci“ či záporné inflaci. Nárůst inflace obstaraly především cigarety, které zdražovaly už v únoru, a pohonné hmoty. Do cen benzínu a nafty se totiž začalo promítat nedávné zvýšení světových cen ropy, jež mírně korigovaly její předchozí dramatický propad. I tak ovšem jsou ceny pohonných hmot výrazně nižší, než byly loni, a tak pozitivně přispívají ke zlepšování reálné finanční situace firem i domácností.
ČR zůstává i nadále nízkoinflační ekonomikou. Viditelný nárůst cen vidíme pouze u cigaret a alkoholu a především u oblečení a obuvi, kde se v důsledku závislosti na dovozech stále ještě projevuje vliv slabé koruny. Naproti tomu zlevňují potraviny, bez ohledu na kurz koruny vůči dolaru dlouhodobě padají i ceny dovážené elektroniky.
Inflace v březnu mírně překonala prognózu ČNB, která předpokládala růst spotřebitelských cen jen o jednu desetinu. A zhruba na stejné úrovni inflace setrvá i v nejbližších měsících. Samozřejmě hlavní slovo a zároveň i největší nejistotu do vývoje spotřebitelských cen přináší vývoj ceny ropy, respektive pohonných hmot na českém trhu. Nic dalšího by aktuálně inflaci nemělo vychýlit ani jedním směrem. Inflace v této podobě by mohla potěšit i centrální banku předpokládající nulovou inflaci ve druhém kvartále a deflaci ve čtvrtletí třetím.
Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.