Fintech tak představuje podle mnohých odborníků budoucnost bankovnictví. Britské ostrovy mají v tomto ohledu mnoho výhod: širokou a technologicky vyspělou základnu zákazníků, pozici Londýna jako světového centra finančních služeb, dostupnost potřebného kapitálu nebo pozitivní přístup regulačních úřadů. „Chci, aby se Velká Británie stala světovým lídrem v rozvoji Fintech. To jsou mé ambice – jasné a výstižné,“ uvedl britský ministr financí George Osborne.
Britové jsou v přijímání moderních technologií oproti dalším velkým evropským zemím, jako je Německo a Francie, velmi aktivní. Například při pojištění auta tu finanční servery využívá již bezmála třetina populace, ve Francii je to jen 11 procent.
V čem se mohou inspirovat Češi?
V České republice je velký prostor pro využití Fintech mimo jiné v oblasti bezhotovostních platebních služeb. „S tím jak se v Česku smazávají hranice mezi tradiční platbou v hotovosti a kartou, vyžadují zákazníci jednodušší, avšak spolehlivý přístup k moderním technologiím. A právě to Fintech přináší,” říká Jan Thompson, velvyslankyně Spojeného království v Praze.
Ačkoli české banky na tento trend reagují a pro své klienty nové technologie vyvíjí, často spoléhají jen na svá interní IT oddělení, která nemohou konkurovat dynamickým startupům a firmám, které se specializují přímo na návrhy inovativních Fintech řešení a navíc mají možnost je testovat a upravovat ve světovém finančním centru v Londýně.
REKLAMA
Co všechno Fintech nabízí a jakým způsobem se propojuje tradiční svět bankovnictví s moderními finančními startupy, bude předmětem Fintech Fora již za dva týdny v Praze. První velká konference na toto téma se uskuteční 19. listopadu 2015 v prostorách hotelu Thalia. Vystoupí na ní mimo jiné třináct zástupců úspěšných Fintech firem z Velké Británie, kteří českým a středoevropským finančním a bankovním institucím představí své know-how a možnosti, jak jej využít v regionu střední a východní Evropy.
Zdroj : Tisková zpráva UK Trade & Investment