CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Investice přes investiční životní pojištění? Raději ne

 


 

Samotný produkt se dělí na dvě složky. V rámci první, rizikové, se klient pojišťuje na rizika. Druhá složka představuje investiční pojistné, které je určeno ke spoření a investicím.

V rámci investičního životního pojištění je investováno do otevřených podílových fondů pod hlavičkou pojišťovny, často za přítomnosti zdvojených poplatků. Informuje-li se klient v sazebníku produktu o jednotlivých poplatcích, nalezne jich je rovnou několik. Mezi zásadní patří poplatek za správu a vstupní poplatek.

Vklady nejsou nijak pojištěny ani garantovány státem. Za závazky vyplývající z pojistné smlouvy ručí jenom pojišťovna. I v případě zhodnocení tzv. technickou úrokovou mírou, která vyjadřuje zaručený podíl na výnosech z finančního umístění v životním pojištění, ručí za závazek klientovi pouze daná instituce, kde má uzavřenou smlouvu.

Kladné charakteristiky produktu

Daňová odpočitatelnost

Maximální výše roční daňové úspory je 1 800 Kč za rok, a to při běžném pojistném 1000 Kč měsíčně. Snižovat si základ daně lze započítáním pouze pojištění smrti a dožití. Nezapočítává se pojistné za jiná připojištění, jako je např. úrazové pojištění či pojištění trvalých následků úrazu.

Pojišťovny jsou stabilní a silné firmy

IŽP je produktem pojišťoven, v ČR stabilních finančních institucí, které jsou českou veřejností chápany jako důvěryhodné firmy. Průměrný český klient často nemá důvěru k podílovým fondům, a když si má vybrat, tak většinou sáhne po nabídce pojišťovny. Tyto společnosti zná z reklam a ví, že na trhu bezproblémově fungují dlouhou dobu, a proto jim i důvěřuje. Tyto společnosti však využívají důvěřivosti klientů a následně přesouvají jejich peníze do podílových fondů.

REKLAMA

Pojištění rizik v rámci IŽP může být levnější než v čistě rizikové životní pojistce

V určitých případech jsou součástí IŽP zvýhodněná připojištění. Vezmeme-li případ, kdy bychom v rámci investičního životního pojištění nespořili, ale pouze pojistili rizika, u některých produktů by daná varianta mohla vycházet výhodněji než u jiných čistě rizikových pojištění.

Záporné charakteristiky produktu

Vstupní poplatek

Vstupní poplatek se zvyšuje s délkou pojistné doby sjednané ve smlouvě. Ve smlouvách na dobu 25 – 30 let se standardně pohybuje v rozmezí 150 – 195 % roční platby pojistného. Tímto vstupním poplatkem, který slouží především k úhradě počátečních nákladů smlouvy včetně provize, pojišťovna motivuje své obchodní zástupce  a finanční zprostředkovatele, aby sjednávali nové smlouvy.

Výstupní poplatek, tzv. poplatek za odkupné

U drtivé většiny smluv se klient setká v případě, že by chtěl své prostředky vybrat dříve, než má ve smlouvě určeno, s poplatkem za odkupné. U některých produktů investičního životního pojištění je tento výstupní poplatek účtován až do 10. roku smlouvy. V prvních dvou letech často odkupné ani získat, v dalších letech se poplatky snižují např. od 60 % procent až k nulovému poplatku.

Administrativní a ostatní poplatky

Z kapitálové hodnoty účtu se často ještě strhávají další poplatky, včetně jednorázových poplatků účtovaných za různé úkony a poplatku za správu.

REKLAMA

Rozprostření poplatků

Produkty pojišťoven se mimo jiné liší tím, jakým způsobem v prvních letech od uzavření smlouvy alokují investiční pojistné mezi poplatky a investici do podílových fondů. V horším případě jsou všechny poplatky strženy v prvních dvou letech, v lepších případech se strhávají postupně v několika prvních letech. Informaci, jakým způsobem budou počáteční náklady smlouvy hrazeny, lze nalézt v sazebníku u smlouvy nebo na kontaktním místě pojišťovny.

Spoření v IŽP v čase

Minulost vs. současnost

Zatímco poplatky u produktů historicky zůstaly stejné nebo povyrostly, technická úroková míra, charakterizující určitou jistotu v investování pomocí životního pojištění, je v současné době poloviční, než byla před několika lety. Je sice pravdou, že se jedná o garantovanou sazbu pouze s minimálním zhodnocením, spousta klientů je však konzervativních a hledá bezpečnou investici.

Vzhledem k poplatkům životního pojištění je volba garantovaného zhodnocení v dnešní době už jen těžko výhodná. Při dřívější technické úrokové míře 4 % se vstupní poplatek vrátil v horizontu několika let, dnes s 1,9 % by však klient čekal mnohem déle. Nezvolí-li však klient tuto variantu, nese celé riziko investice stejně, jako kdyby investoval napřímo do otevřených podílových fondů s několikrát menšími poplatky.

Pravidelné vs. jednorázové investování

Platíme-li běžné pojistné, např. jednou měsíčně, jedná se o pravidelnou investici. Naopak jednorázová investice probíhá jedním vkladem, který se následně zhodnocuje. Vše záleží na zhodnocení jmění podílového fondu v následujících letech investice a zároveň samozřejmě na ceně daného nákupu. Je zde tedy vyšší riziko špatného načasování koupě podílových listů.

REKLAMA

Pravidelné investování představuje opakovaný nákup podílových listů s určitou frekvencí. Díky tomu se snižuje riziko špatného načasování. Ani tato varianta investování není úplně bez rizika a její výhodnost se odvíjí od tvaru křivky vývoje cen v čase. Ke konci, pokud je investice v plusu, je vhodné investici postupně převádět na konzervativní a udržet tím hodnotu předchozích vkladů a výnosů.

Dnes se stále častěji objevují jednorázové životní pojistky, kde nedochází ke snížení rizika pravidelným investováním.

Na závěr

Spoření přes investiční životní pojištění není pro klienta příliš vhodnou volbou. Vezme-li v potaz možnost investovat do otevřených podílových fondů napřímo. A to ještě musíme vzít v úvahu zdanění výnosu z IŽP sazbou daně z příjmu při výběru v případě dožití.

Daňová odpočitatelnost, které může klient využít, ušetří klientovi ročně maximálně 1 800 Kč ročně. V porovnání s poplatky se jedná o malou částku. A tak se i přes toto legislativně uznané zvýhodnění vstupní poplatek navrací několik let. Navíc v případě předčasného ukončení smlouvy musí klient odečtené částky zpětně dodanit.

Investiční životní pojištění má své místo na trhu. Ale nikoli jako investiční či spořicí produkt, nýbrž jako životní pojištění nabízející krytí rizika. Spořicí složka by měla být minimalizována – a případné investice řešeny prostřednictvím přímé investice do podílových fondů.

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jiří

    14 ledna, 2014

    Těch nevýhod v IŽP je trochu více:-)

    Odpovědět

  • host

    14 ledna, 2014

    Mám pocit ,že něco podobného na stejné téma už někde četl.To samé ,ale napsané jinak.

    Odpovědět

  • Milda

    15 ledna, 2014

    Výše uvedený text se netýká našich nízkonákladových IŽP, tam může klient spořit bez obav.

    Odpovědět

  • Aleš Hradil

    15 ledna, 2014

    Dobrý den, osobně vím o jakých produktech hovoříte, pracuji ve firmě o které hovoříte, nebo se za ni vydáváte. Tento příspěvek není věcný a zní jako provokace. Pokud se nízko nákladový produkt použije špatně, tak je stejně nevýhodný jako cokoliv jiného. pokud se použije dobře, tak pro klienta přidaná hodnota.

    Odpovědět

  • Tomáš Kovanda

    15 ledna, 2014

    Aleši, nějak mě nenapadá způsob, jak použít „nízkonákladový“ produkt IŽP tak, aby to mělo pro klienta viditelný efekt. Napadá mě jen jediný způsob a tím je marketing a marketingová reklama a tam je přínos pro společnost Partners, nikoliv pro klienta

    Odpovědět

  • vasek

    15 ledna, 2014

    však jej Aleš H. již popsal v samostatném příspěvku s nadpisem „přirozené pojistné“

    Odpovědět

  • Aleš Hradil

    15 ledna, 2014

    Dobrý den. Investiční složka pojistného není v IŽP primárně za účelem investice. Účelem investiční složky je především (u technicky vyspělých produktů) umožnění strhávání tzv. přirozeného pojistného (rizikové pojistné odpovídající věku), na rozdíl od průměrného pojistného. Nižší rizikové poplatky cca prvních 60% doby trvání pojištění oproti průměrnému umožňuje klientovi realizovat zisk za předpokladu podstoupení vyššího rizika, než by podstoupila pojišťovna v případě vlastního obhospodařování rezerv v KŽP či jen v rizikovce při tvorbě vlastních pojistně technických rezerv. Tento detail je jediný smysl IŽP. Bohužel tento argument jsem ještě nikdy nečetl v žádné diskuzi na toto téma a musel jsem ho zdůraznit.

    Odpovědět

  • cokoli

    19 ledna, 2014

    Přeložím Váš příspěvek do češtiny. IŽP je normální KŽP.

    Odpovědět

  • vasek

    20 ledna, 2014

    to bohužel není správný překlad

    Odpovědět

  • Aleš Hradil

    15 ledna, 2014

    znovu si neodpustím jednu technickou a čistě věcnou připomínku. Osobně jednorázové IŽP zavrhuji, není důvod se k němu uchylovat, pojišťovny ho využívají jen pro zlepšení statistiky předepsaného/vy­braného pojistného v roce před akcionáři. Zpravidla v době výměny vedení:-)(bohužel to není vtip) Nicméně hovořit o pravidelné investici pro snížení rizika u takto konstruovaných pojistek je nesmysl plynoucí z neznalosti konstrukce produktu. Podkladové aktivum je vždy dluhopis s durací rovnající se době splatnosti pojistky ke které je poskytována garance. Riziko je tedy čistě kreditní (na straně emitenta dluhopisu i pojišťovny) kterou pravidelností neodstraníme a na kterou nemá pohyb úrokových sazeb vliv. Případná „strategie“ je poté realizována nákupem opce. Poté se už jen pasivně čeká do splatnosti jak to dopadne.

    Odpovědět

  • Irena

    14 listopadu, 2014

    Já uvažuji o zřízení životního pojištění, ale nevím zda to je skutečně nezbytné. Obzvlášť pak zvažuji jeho výši. Něco jsem si našla na http://www.gpf­.cz/potrebuje­te-nove-zivotni-pojisteni přesto by mě zajímalo jak to máte nastavené vy

    Odpovědět

  • jan Karásek

    10 prosince, 2018

    Dobrý den slečno,
    Pracuju v Kooperativě jako pojištovací poradce, oblast životní pojištění je má kategorie, můžete se ozvat
    731932271, rád Vám pomohu.

    Odpovědět