Evropská centrální chystá mechanismus na stabilizaci výkyvů ve výnosech státních dluhopisů eurozóny.
Evropská centrální banka se na svém dnešním mimořádném zasedání zavázala urychlit práci na novém nástroji, který pomůže zmírnit rozdíly ve výnosech státních dluhopisů eurozóny.
Zasedání proběhlo poté, co se tento týden úrok na italském desetiletém dluhu dostal poprvé od roku 2014 přes úroveň 4 %, a nachází se tak zhruba na čtyřnásobku ve srovnání se začátkem letošního roku. Italské desetileté dluhopisy za posledních 6 měsíců přišly o pětinu své hodnoty. S tímto problémem se potýkají i další finančně slabší a zadlužené země v eurozóně, které čelí růstu nákladů na dluh.
„Pandemie v ekonomice eurozóny zanechala přetrvávající zranitelnost, která přispívá k nerovnoměrnému přenosu normalizace měnové politiky napříč jurisdikcemi,“ uvedla centrální banka ve svém prohlášení po svém zasedání.
ECB chce flexibilněji reinvestovat výnosy ze splatných dluhopisů nakoupených v rámci pandemického programu nákupu aktiv (PEPP).
REKLAMA
Italské státní dluhopisy po zprávě o zasedání zdražily a zvrátily tak část nedávného výprodeje, který podle analytiků přiblížil výpůjční náklady země k „nebezpečné zóně“.
Zdroj : Bloomberg, Financial Times
Marek Pokorný
Fio banka, a.s.