CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

11. 07. 2022

0 komentářů

Makroekonomické události tento týden: údržba plynovodu Nord Stream 1, index PPI v ČR, HDP v Číně

 



 

V pondělí byl uzavřen plynovod Nord Stream 1 z důvodu údržby. V České republice bude ve středu zveřejněn index PPI. U indexu CPI v USA se očekává další navýšení, což by mělo upoutat pozornost fedu před jeho červencovým zasedáním. Na závěr týdne budou zveřejněná makroekonomická data z Číny včetně vývoje HDP.

Na úvod týdne došlo k uzavření plynovodu Nord Stream 1 na desetidenní údržbu. Němečtí představitelé a investoři vyjádřili obavy, že Moskva klíčový evropský kanál pro zemní plyn znovu neotevře. Úplné zastavení toků by způsobilo značný šok vzhledem k vysoké závislosti Německa na ruském plynu a k tomu, že není snadné najít jiné alternativy.

Během úterního dopoledne dojde ke zveřejnění průzkumu ZEW v Německu za červen. Důvěra investorů v největší evropské ekonomice byla oslabena v důsledku rostoucí inflace a války na Ukrajině. I když se složka očekávání v červnu zlepšila, zůstává hluboko v záporných hodnotách a nejspíše se opět zhorší kvůli obavám, že země může ztratit přístup k dodávkám ruského plynu.  U nejsledovanějšího indexu očekávání ZEW se očekává pokles na -40 b. z hodnoty -28 b., kterou zaznamenal index minulý měsíc.

Dále bude zveřejněn japonský index cen výrobců PPI, který by se dle analytiků meziročně neměl změnit a měl by tak zůstat na 9,1 %. Následovat bude zveřejnění indexu CPI v Indii za červen, který se dle analytiků pravděpodobně zvýšil v důsledku růstu cen potravin a jádrových složek, který byl dle analytiků způsoben převážně nabídkovými šoky. Fiskální opatření přijatá v květnu s cílem omezit spotřebu potravin a pohonných hmot pravděpodobně snížily tempo růst cen. Očekává se meziroční nárůst o 7,1 %, přičemž minulý měsíc byl meziroční nárůst 7,0 %.

Ve středu jsou zveřejněná data z českého prostředí o vývoji indexu cen výrobců PPI, u kterého je průměrný odhad meziměsíčního růstu na 1,5 % a meziročního růstu na 17,1 %.

REKLAMA

Rovněž bude oznámený měsíční HDP Spojeného království, který nezaznamenal růst od ledna. Očekává se změna o 0,0 %, přičemž minulý měsíc poklesl o 0,3 %. Následovat budou data o průmyslové výrobě v eurozóně. Očekává se, že se v květnu zvýší přibližně o 0,8 %, a to díky prudkému 13,9% skoku irské produkce. Navzdory prudkému růstu cen komodit se zdá, že ve zbytku regionu zůstala průmyslová výroba zhruba stejná.

Odpoledne dojde ke zveřejnění indexu CPI v USA, u kterého se očekává dosažení nového maxima v tomto cyklu (průměrný odhad meziročního navýšení 8,8 %), což jistě získá pozornost Federálního rezervního systému před červencovým zasedáním. Tento výsledek bude vyvážen nedávnými údaji, které naznačují méně extrémní výhled inflace, než s jakým Fed počítal před červnovým zasedáním, kdy došlo k zvýšení sazeb o 75 bazických bodů.

Zasedat bude také kanadská centrální banka, která dle analytiků zintenzivní svůj boj proti inflaci, a na zasedání pravděpodobně zvýší sazby o 75 bazických bodů na 2,25 %.

Čtvrtek přinese další data o vývoji nových žádostí o podporu nezaměstnanosti v USA. K 9. červenci bylo zaznamenáno 335 tis. nových žádostí, přičemž k 14. červenci analytici očekávají mírný pokles na 233 tis. žádostí. Následovat bude zveřejnění vývoje indexu cen výrobců PPI za červen, který by měl stejně jako minulý měsíc meziměsíčně vzrůst o 0,8 procentního bodu.

V pátek bude oznámený vývoj hned několika významných makroekonomických ukazatelů z Číny. Nejvíce sledovaným bude hodnota hrubého domácího produktu za druhý kvartál. Analytici očekávají pokles o 2,2 %, přičemž v prvním kvartále vzrostl o 4,8 %. Pokles je očekáván především vzhledem k lockdownům v Šanghaji a dalších městech, které omezily síření koronaviru. Dalšími zveřejněnými ukazateli pak jsou např. výrobní produkce (očekává se meziroční nárůst o 4,1 %) a maloobchodní tržby (očekává se pokles o 2,5 %).

Z amerického prostředí pak na závěr týdne dojde ke zveřejnění maloobchodních tržeb, u kterých se očekává růst o 0,9 %. Růst maloobchodních tržeb bude dle analytiků téměř výhradně způsoben nárůstem cen benzinu i přes to, že se inflace projeví negativně na prodejích zboží.
Zdroj : Bloomberg

Libor Král
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Libor Král
Fio banka, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *