23. 05. 2022
Makroekonomické události tento týden: Zápis Fedu pravděpodobně objasní budoucí zvyšování sazeb
Hlavním tématem tohoto týdnu bude zápis ze zasedání amerického Fedu, který pravděpodobně přinese více informací ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb v USA. V eurozóně bude zveřejněn vývoj peněžní zásoby M3 a index nákupních manažerů PMI. Rovněž bude oznámen meziroční vývoj jádrové inflace v Tokiu a konečný kvartální vývoj HDP v USA.
Na úvod týdne byl zveřejněn v Německu index IFO očekávání, u kterého analytici v průměru očekávali hodnotu 86,5 b., přičemž oznámená hodnota byla o něco vyšší, a to 86,9 b. Tento ukazatel poklesl od začátku války na Ukrajině a nyní se nachází pod úrovní svého dlouhodobého průměru.
V úterý budou oznámeny výsledky indexu nákupních manažerů PMI v eurozóně za květen. Ten dle analytiků poskytne další informace o dopadech války na Ukrajině na eurozónu, a jak se v květnu projevil s tím související růstu cen komodit na měnovou unii na ekonomiku měnové unie. Očekává se však, že hlavní souhrnný údaj pravděpodobně zůstane i nadále v květnu odolný.
Následně budou odpoledne představena data o prodeji nových domů v USA, u kterých se očekává pokles již počtvrté v řadě, čímž se prodloužil kumulativní pokles o více než 4 % na 12 % z původního prosincového vrcholu. Rovněž počet žádostí o hypotéku se propadl o více než 18 % od konce loňského roku, což je dle analytiků úměrné rychlému nárůstu hypotečních sazeb.
Ve středu bude zveřejněn zápis ze zasedání Federálního rezervního systému. Účastníci trhu se v současnosti potýkají s otázkou, jak vysoko Fed bude muset zvýšit sazby po dosažení neutrální úrovně. Právě zápis z jednání pravděpodobně přinese více jasnosti ohledně pohledu na budoucí zvyšování sazeb jednotlivých členů výboru. Mimo jiné předseda Jerome Powell zaujal od zasedání 4. května více jestřábí postoj pravděpodobně kvůli překvapivě silnému růstu jádrového indexu spotřebitelských cen za duben. Vyloučil však možnost bezprostředního 75 bazických bodů ve svém komentáři po zasedání.
REKLAMA
Čtvrteční den přinese nejdříve data o vývoji jádrové inflace v Tokiu, u které analytici očekávají, že zůstane těsně pod úrovní 2 % (1,9 %), které dosáhla v dubnu. Vzhledem ke vztahu s celostátním jádrovým indexem spotřebitelských cen by to dle analytiků ukazovalo na růst tohoto indexu v Japonsku na úroveň 2 % nebo vyšší již druhý měsíc po sobě, a tím pádem by se jednalo o stejné tempo růstu jako v dubnu, které bylo nejvyšší od roku 2011.
V USA bude oznámen konečný vývoj hrubého domácího produktu za první kvartál, který od původního předběžného HDP dle analytiků může být o něco vyšší, nicméně bude zachován první pokles HDP od pandemie koronaviru v 1. pololetí roku 2020. Zveřejněna budou také data o nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, u kterých se očekává přírůstek o 213 tisíc. Dle analytiků úroveň ukazatele zůstává nízká, což signalizuje dobré podmínky na trhu práce, ale rovněž lze pozorovat růstový trend.
Na závěr týdne bude dopoledne představen vývoj peněžní zásoby M3 v eurozóně, u kterého se očekává meziroční nárůst o 6,3 % stejně jako v minulém období. Následovat budou data z USA o vývoji osobních výdajů, osobních příjmů a velkoobchodních zásob za duben. Analytici očekávají nárůst osobních výdajů o 0,7 %, zatím narůst osobního příjmu o 0,5 %. U velkoobchodních zásob čekají analytici nižší nárůst než v předchozím období, a to 1,9 %.
Zdroj : Bloomberg
Libor Král
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Libor Král
Fio banka, a.s.