03. 04. 2023
Makroekonomický výhled na tento týden: Trh práce (USA), index PPI (eurozóna), bilance státního rozpo
Z makroekonomických údajů tohoto týdne budou investoři upírat pozornost především k pátečnímu reportu z amerického trhu práce. Vedle toho bude zveřejněn index PPI v Německu a bilance státního rozpočtu ČR.
Pondělí
V pondělí dopoledne byly zveřejněny hodnoty indexu PMI ve výrobě za ČR, Německo a eurozónu. Stejný ukazatel bude ve Spojených státech zveřejněn v 15:45. Konečná výše indexu za březen se očekává ve výši 49,3 b.
Ve 14:00 byl reportována bilance státního rozpočtu ČR za březen. V únoru byl schodek 119,7 mld. Kč.
V odpoledních hodinách bude zveřejněn meziměsíční vývoj stavebních výdajů v USA. Predikuje se stejná výše výdajů jako v měsíci předchozím.
V 16:00 bude ve Spojených státech reportováno ISM ve výrobě a cenový index ISM. ISM ve výrobě by dle odhadů měl dosáhnout 47,5 b., v měsíci únor dosáhl index výše 47,7 b. U cenového indexu ISM analytici odhadují výše 51,1 b.
Úterý
V dopoledních hodinách bude v Německu zveřejněna obchodní bilance, v rámci, kterého bude rovněž zveřejněn meziměsíční vývoj importu a exportu v Německu. Predikuje se přebytek obchodní bilance ve výši 16,8 mld. EUR. Export by měl vzrůst o 1,8 %, import o 1,5 %.
REKLAMA
V 11:00 bude za únor reportován index PPI v eurozóně. Predikuje se meziroční růst o 13,2 %. Za leden index vzrostl o 15,0 %.
V USA budou v odpoledních hodinách zveřejněny průmyslové objednávky za únor. Predikuje se pokles o 0,5 %.
V 16:00 budou reportovány nové pracovní pozice JOLTs za únor. Analytici predikují 10500 tis. nových pracovních pozic.
Ve stejnou hodinu budou v USA zveřejněny finální hodnoty objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a zakázek na kapitálové statky bez zbraní a letadel za únor. U prvně zmíněného ukazatele se predikuje pokles o 1,0 %.
Středa
V ranních hodinách bude zveřejněn vývoj podnikových objednávek za únor. Meziročně se očekává pokles o 9,5 %.
Za Českou republiku bude zveřejněn meziroční vývoj maloobchodní tržeb bez automobilů. Predikuje se pokles o 7,0 %.
REKLAMA
Ve středu bude polská centrální banka rozhodovat o úrokových sazbách. Predikuje se ponechání sazeb na 6,75 %.
V 9:55 budou za Německo reportovány finální hodnoty indexu nákupních manažerů ve službách a kompozitní. Index PMI ve službách by dle odhadů měl dosáhnout 53,9 b., kompozitní 52,6 b.
Stejný ukazatel bude zveřejněn za eurozónu. Ve službách se odhaduje index na úrovni 55,6 b., kompozitní se predikuje ve výši 54,1 b.
V USA bude zveřejněn k 31. březnu index žádostí o hypotéky. V předminulém týdnu došlo k růstu žádostí o 2,9 %.
Ve Spojených státech bude rovněž zveřejněna změna zaměstnanosti ADP za březen. Predikuje se přírůstek 210 tis. pracovních míst. Za únor bylo evidováno nových 242 tis. pracovních míst.
Ve 14:30 bude reportována obchodní bilance v USA za únor. Predikuje se schodek ve výši 68,8 mld. USD. V lednu dosáhla bilance schodku 68,3 mld. USD.
Ve čtvrtek odpoledne budou zveřejněny finální hodnoty indexu PMI ve službách a kompozitní. Index PMI ve službách se odhaduje ve výši 53,8 b. Index PMI kompozitní se predikuje ve výši 53,3 b.
V 16:30 budou zveřejněny zásoby surové ropy podle EIA k 31. březnu.
REKLAMA
Čtvrtek
V 8:00 bude za únor zveřejněna průmyslová výroba v Německu. Meziročně se predikuje pokles o 2,0 %. V lednu došlo k poklesu o 1,6 %.
Meziroční vývoj stavební a průmyslové výroby v ČR za únor bude zveřejněn v 9:00. U průmyslové výroby se predikuje meziroční růst o 2,0 %.
Za ČR bude rovněž zveřejněna obchodní bilance v národním pojetí za únor. Odhaduje se přebytek ve výši 8,4 mld.
Ve 13:30 bude ve Spojených státech zveřejněn index propuštěných zaměstnanců Challenger za březen. V únoru došlo k meziročnímu růstu indexu o 410,1 %.
K 1. dubnu budou reportovány nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Odhaduje se 200 tis. nových žádostí. Za předminulý týden došlo k růstu o 198 tis.
Pátek
USA bude zveřejněn trh práce, v rámci kterého bude reportována změna pracovních míst, míra nezaměstnanosti a meziroční vývoj průměrné hodinové mzdy.
První náznaky březnového vývoje trhu práce ukáže již úterní report nových pracovních pozic JOLTs a středeční zaměstnanost dle ADP.
Do ukazatelů by se mělo již promítnout v lednu a únoru oznámená propouštění ze strany amerických zaměstnavatelů v technologickém a finančním sektoru, uvádí analytici Bloomberg Economics.
V ekonomice by mělo mimo zemědělství přibýt 240 tis. pracovních míst po únorovém růstu o 311 tis. V soukromém sektoru se odhaduje růst o 223 tis. Ve výrobním sektoru se očekává stejný počet pracovních míst jako v únoru.
Míra nezaměstnanosti za březen by měla dle odhadů zůstat na 3,6 %. Průměrná hodinová mzda by dle predikcí měla meziročně vzrůst o 4,3 %. V únoru byla meziročně o 4,6 % vyšší.
Zdroj : Bloomberg
Jakub Němec, Fio banka, a.s.