V tomto týdnu bude pro finanční trhy klíčové, jakým způsobem se bude vyvíjet válečný konflikt na Ukrajině vyvolaný Ruskem. Pozornost bude upřena také na středeční informaci o inflaci v eurozóně, resp. v úterý zveřejněnou inflaci za únor v Německu.
Dění v Evropě
Světem proudí informace z Ukrajiny, která se od minulého týdne po invazi ruských vojsk nachází v nejhorší evropské válce od roku 1945. Zatímco Ukrajinci bojují, západní země, kromě masivní podpory Ukrajiny, na Rusko chrlí jednu sankci za druhou. Většina ruských bank byla odstřižena od mezibankovní sítě SWIFT či došlo ke zmrazení velké části devizových rezerv ruské centrální banky, které značně komplikuje její snahu zachraňovat potápějící se rubl. Přesto však centrální banka Ruska podnikla kroky, jež alespoň prozatím propad domácí měny zastavují. Zvýšila základní úrokovou sazbu z 9,5 % na 20 % a přikázala ruským firmám zkonvertovat 80 % výnosů v cizích měnách do ruského rublu. Moskevská burza od počátku týdne svoji činnost nezahájila a její opětovné otevření je prozatím ve hvězdách. Některé evropské burzy, jako např. německá Xetra, vyjmuly před pondělním zahájením vybrané ruské emise z obchodování.
Eurozónu trápí také vysoká inflace, která podle analytiků dosáhne rekordních hodnot a přesáhne predikci ECB pro 1Q. Na vině je především prudký růst cen energií, který může nabrat kvůli válce na Ukrajině ještě rychlejší tempo, pokud z Ruska přestanou proudit dodávky ropy a plynu. Pokud by se tak stalo, americký Fed by mohl zvedat úrokové sazby jen mírně, zatímco ECB by dokonce mohla zvyšování úrokových sazeb pro letošek smést ze stolu.
Úterý
Dnes ráno bylo zveřejněna data o českém HDP, který podle předběžných čísel vzrostl ve 4Q meziročně o očekávaných 3,6 %. Meziměsíční růst za 4Q byl vykázán ve výši 0,9 %. Státní rozpočet zakončil únor v deficitu 45,3 mld. Kč.
V lednu německá inflace měřená indexem spotřebitelských cen překonala odhad 4,3 % o výrazných 0,8 p.b. Dnes přišla data za únor, inflace byla zveřejněna ve výši 5,1 %, což analytici oslovení agenturou Bloomberg také očekávali.
REKLAMA
Středa
Tempo růstu cenové hladiny by se na rozdíl od Německa mělo zvýšit v eurozóně. Oproti lednovým 5,1 % by měl meziroční růst v únoru dosáhnout podle analytiků Bloomberg Economics zvýšit až na 5,8 %. Hlavním hybatelem mají být rostoucí ceny energií, primárně v Itálii.
Míry nezaměstnanosti v eurozóně za únor se dočkáme ve středu. Podle odhadů analytiků by měl následovat mírný pokles z lednových 7 % na 6,9 %.
Čtvrtek
Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, jež budou tradičně zveřejněny ve čtvrtek, mají dle očekávání analytiků i nadále klesat. Tentokrát na 225 tisíc oproti týden starému číslu 232 tisíc. Americký trh práce trápí především akutní nedostatek zaměstnanců.
Pátek
V pátek USA zveřejní únorovou míru nezaměstnanosti. Dle aktuálních očekávání by měla ze 4 % lehce poklesnout na 3,9 %.
REKLAMA
Zdroj : Bloomberg
Michal Fric, Fio banka, a.s.
Michal Fric, Fio banka, a.s.