Hlavním tématem posledních několika dní a následujících týdnů je a nejspíš bude ruská invaze na Ukrajinu, která přináší určité množství nejistoty nejen pro investory, ale i pro vlády a centrální banky. Pozornost bude kromě konfliktu na Ukrajině upřena na výsledek zasedání ECB.
Pro USA současná geopolitická situace zhoršila už tak nejistý výhled inflace pro tento rok. Před válkou ekonomové Bloombergu očekávali vrchol míry inflace v únoru s tím, že v následujících měsících bude klesat. Za současných okolností ale očekávají dosažení hranice 8 % za únor, poté dle vývoje geopolitické situace vrchol kolem 9 % a na konci roku hodnotu nad 6 %. Zároveň předseda Fedu Jerome Powell sdělil, že pravděpodobně dojde k zvýšení sazeb o 25 b.p. na zasedání v březnu.
Pro Evropskou centrální banku, která má zasedání ve čtvrtek 10. března, se válka na Ukrajině vyvíjí příliš rychle, aby měla jasnou představu o svém přístupu k měnové politice. Analytici Bloombergu předpokládají, že se rada guvernérů bude alespoň prozatím držet předem oznámené strategie a neučiní změny sazeb.
Pondělí
Dnes dopoledne byly v Českým statistickým úřadem zveřejněny informace o průměrných mzdách v České republice za čtvrté čtvrtletí. Zatímco hrubá měsíční mzda vzrostla meziročně o 4 % na 40 135 Kč, tak průměrná reálná měsíční mzda klesla o 2 % při očekávání poklesu o 0,6 %.
Zveřejněna byla také data o podnikových objednávkách za leden v Německu, které meziročně vzrostly o 7,3 % při očekávání 5,8 %.
REKLAMA
Úterý
Významná makroekonomická data nám budou oznámena v úterý. Z rána se dozvíme vývoj průmyslové výroby za leden v Německu, u které se očekává meziročně pokles o 1,7 % v porovnání s poklesem o 4,1 % v prosinci.
Poté budou zveřejněna finální data o vývoji hrubého domácího produktu v eurozóně, u kterého ve čtvrtém kvartálu minulého roku došlo k růstu o 4,6 %. Analytici Bloombergu očekávají stejný nárůst i nyní.
Odpoledne budou na programu data z USA, kde bude oznámen stav deficitu obchodní bilance za leden. Předchozí deficit byl 80,7 mld. USD a pro leden je průměrný analytický odhad deficitu 87,5 mld. USD.
Středa
Index žádostí o hypotéky MBA a změna zásob surové ropy podle EIA v USA budou sledovány ke 4. březnu ve středu. Předchozí hodnota změny zásob surové ropy podle EIA byla -2,6 mil. barelů a vzhledem k současným sankcím na Rusko získává tato metrika více pozornosti od investorů.
REKLAMA
Čtvrtek
Ve čtvrtečních dopoledních hodinách zveřejní Český statistický úřad informace o vývoji indexu spotřebitelských cen za měsíc únor. V lednu byl meziroční růst indexu 9,9 % a nyní analytici očekávají vyšší růst, a to v průměru 10,4 %.
Následně v odpoledních hodinách se koná zasedání evropské centrální banky. Hlavním tématem budou samozřejmě úrokové sazby. Analytici předpokládají, že ale nedojde k žádným změnám a refinanční sazba zůstane na 0,00 %, zápůjční sazba na 0,25 % a depozitní na -0,50 %.
Také pro eurozónu bude zveřejněný vývoj indexu spotřebitelských cena za únor. Index meziročně v minulém období vzrostl o 7,5 % a pro současné období analytici odhadují nárůst o 7,9 %.
Pátek
Týdenní zveřejňování makroekonomických dat bude zakončeno německým indexem spotřebitelských cen za únor, u kterého se meziročně analytiky očekává narůst o 5,1 % což odpovídá lednovému tempu.
Zdroj : Bloomberg
Libor Král
Fio banka, a.s.