Banky ve velkém půjčovaly výrobcům a spekulantům toužícím zaujmout pozici na kovu, jenž je klíčovou složkou nerezové oceli a baterií pro elektrická vozidla. Po ruské invazi však kvůli obavám z přerušení dodávek zavládl na trhu chaos.
Když Rusko, jeden z největších světových dodavatelů niklu, napadlo Ukrajinu, ceny tohoto kovu prudce vzrostly kvůli obavám z přerušení dodávek. To způsobilo, že čínská společnost Tsingshan Holding Group (výrobce niklu, který byl centrem krize) přišla o miliardy dolarů, jelikož od loňského roku začala budovat velkou krátkou pozici. Někteří makléři čínského výrobce na LME (London Metal Exchange) se urputně na poslední chvíli snažili z pozice vystoupit nákupem niklu, čímž vznikl short squeeze (nákupní tlak na trhu).
Reakce LME na krizi ohrožuje její dominantní postavení na světovém trhu s kovy. Když se 7. března obchodování s niklem vymklo kontrole, pozastavila trh a následující ráno zlikvidovala transakce v hodnotě 3,9 miliardy dolarů, čímž rozzuřila obchodníky, kteří vsadili na růst ceny niklu.
Kvůli odstávce byly niklové společnosti více než týden bezradné a poté ve středu bylo chaotické obchodování obnoveno. Trh nebyl zdravý a ceny klesaly až k čerstvě stanoveným denním limitům LME. Některé obchody proběhly pod těmito úrovněmi, včetně začátku pátku, což vedlo LME ke zrušení dalších transakcí.
„Takové chování na trhu snižuje jeho atraktivitu jako volného trhu a globálního cenového mechanismu,“ okomentoval situaci na trhu a jednání LME manažer hedgeového fondu Michael Farmer.
Zdroj : The Wall Street Journal
REKLAMA
Libor Král
Fio banka, a.s.