Investiční zprostředkovatele čekají významné změny
Jde o poměrně významnou novelu, jejíž nutnost si vyžádala implementace evropské směrnice MiFID. S účinností se počítá od 1. listopadu 2007. Jak novela ovlivní činnost investičních zprostředkovatelů při distribuci fondů kolektivního investování? Podívejme se na zásadní rozdíly oproti stávajícímu stavu.
Odpovědnost za činnost zprostředkovatelů převezme centrála
Právně řečeno, z investičních zprostředkovatelů druhé úrovně se stanou vázaní zprostředkovatelé, obdobně jako tomu je u podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů. Ovšem s tím, že vázaný (investiční) zprostředkovatel bude moci spolupracovat jen s jediným investičním zprostředkovatelem.
Praktické důsledky bude mít tato změna v případech, kdy dojde k nějakému problému s klientem. Například když s ním zprostředkovatel opomene sepsat investiční dotazník nebo ho sice sepíše, ale v případě, že si klient vybere rizikovější investici, než odpovídá jeho investičnímu profilu, jej prokazatelně neupozorní na související rizika vyplývající z nevhodného investičního rozhodnutí. Klient pak může náhradu škody požadovat přímo od investičního zprostředkovatele. A navíc ČNB může případně za pochybení zprostředkovatele uložit společnosti, pod jejíž hlavičkou podniká, pokutu. Pozor – neznamená to však, že po zprostředkovateli nebude "jeho" firma moci následně vzniklou škodu vymáhat.
Důvodů pro tuto změnu je několik. ČNB nechce a ani prakticky nemůže přímo dohlížet na tisíce zprostředkovatelů druhé úrovně, proto se odpovědnost přesouvá na centrály, kterých jsou odhadem desítky. Dalším důvodem je jistě snaha o sjednocení "pravidel hry" se zprostředkovateli pojišťovacími. A v neposlední řadě pocítí pozitivní dopad i klienti. Odpovědnost se totiž nebude štěpit mezi dva subjekty, a tak by případné odškodnění mělo být snadněji dosažitelné.
Pro činnost investičního poradce již nebude stačit živnostenský list
Ponechme stranou polemiku, kde končí zprostředkování a kde začíná poradenství, to by bylo téma na samostatný článek. Spokojme se pro tentokrát s vymezením investičního poradenství jako rady koupit či prodat konkrétní investiční nástroj, poskytnuté konkrétnímu klientovi a prezentované mu jako vhodné vzhledem k jeho konkrétním potřebám a poměrům. Takovou činnost bude moci poskytovat jen obchodník s cennými papíry s příslušnou licencí ČNB nebo investiční zprostředkovatel a jeho vázaní zástupci s potřebnou odborností.
REKLAMA
Prakticky to nebude znamenat pro většinu zprostředkovatelů z hlediska potřeby nového podnikatelského oprávnění žádnou změnu, protože dle přechodných ustanovení novely bude jejich platná registrace ČNB k činnosti investičního zprostředkovatele (2. úrovně) považována za registraci vázaného zástupce (budou však muset doplnit potřebnou odbornost – viz níže). Pro ty, kteří s investicemi do fondů budou chtít teprve začít, to znamená, že nebudou muset vyřizovat svoji registraci přímo na ČNB, ale že to za ně (obdobně jako v oblasti zprostředkování pojistných produktů) vyřídí centrála.
Požadavky na odbornost budou zpřísněny
S velkou pravděpodobností bude pro činnost investičního poradenství potřeba odborná zkouška. Pro činnost investičního zprostředkování (i prostřednictvím vázaných zástupců) bude snad stačit nějaké ucelenější odborné vzdělání, bude zřejmě možné využít například interního vzdělávání. S určitostí však o podrobnostech v tuto chvíli nelze mluvit, protože to závisí na vyhlášce ČNB, na jejíž přípravě centrální banka teprve pracuje.
Pro úplnost je potřeba dodat, že centrála v rámci odpovědnosti za své vázané zprostředkovatele bude plně odpovídat také za to, že splňují veškeré podmínky pro to, aby kvalifikovaně mohli investiční nástroje nabízet.
Tato změna je dána přímo směrnicí MiFID. Jde o změnu logickou, protože k poradenství by měla být vyžadována minimálně stejná, ale spíše vyšší kvalifikace než pro "pouhé" zprostředkování. Dnes, trochu paradoxně, nejsou pro investiční poradenství stanovena pravidla hry (regulace) vůbec žádná, zatímco zprostředkování je regulováno místy až příliš.
REKLAMA
I v pravidlech pro jednání s klienty dojde ke zpřísnění
V oblasti pravidel jednání s klienty, tzn. zejména co se týká rozsahu a formy informací povinně poskytovaných klientovi a v podobě a potřebě investičního dotazníku, dojde k významnému zpřísnění. Bude například zakázáno uzavřít smlouvu o obhospodařování portfolia (např. stávající produkt společnosti Conseq – Active Invest) s klientem, jenž odmítne vyplnit investiční dotazník.
V praxi to pro zprostředkovatele nebude znamenat zásadnější změnu. Předpokládá se, že informace budou standardně zpracovány smluvním partnerem (obchodníkem s cennými papíry, resp. investiční společností), případně i investičním zprostředkovatelem (často budou informace zahrnuty do smluv či obchodních podmínek smluvního partnera a některé informace rovněž přibudou na rubové straně zprostředkovateli používaného investičního dotazníku určeného klientovi).
V této souvislosti lze centrálám jen doporučit, aby pro ty zprostředkovatele, kteří distribuují fondy, zorganizovaly školení, kde tyto novinky vysvětlí. AFIZ bude svým členům v tomto ohledu plně k dispozici, bude organizovat speciální školení a vytvoří praktický manuál, jak se s požadavky nové legislativy vypořádat.
Psáno pro OVB Journal.