CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Šimon Finemon

13. 02. 2014

4 komentáře

Investujte pravidelně. Vyhnete se riziku

 


 

Většina lidí se snaží vytvořit si za svůj život rezervy, aby se zajistila proti poklesu životní úrovně v pozdějším věku. Je to logické, neboť v mládí je člověk obvykle plný síly a vitality, nicméně ve věku určeném pro odchod do důchodu už to často se sílou a vitalitou není tak slavné.

Lidé při přípravě na vyšší věk investují.  Vzhledem k tomu, že na počátku své pracovní dráhy často nemají dostatek prostředků pro jejich zhodnocování, tak místo jednorázové investice budou volit pravidelnou investici.

Jen minimum ve ztrátě

Je ale dlouhodobá pravidelná investice pro investora vůbec výhodná? A jak dlouhý musí být investiční horizont, aby mohla být pravidelná investice vůbec výnosná? Nejlépe je to zjistit na dostatečně validní a dlouhé časové řadě. Pro tento případ je vhodné zvolit trh s dostatečně dlouhou historií. Kdybychom si chtěli namodelovat třicetiletou investici na českém kapitálovém trhu, tak bychom to v podstatě ani nemohli učinit. Ale když si na pomoc s modelací vezmeme americký trh (a abstrahujeme od vlivu kurzových změn), dostaneme již lépe vypovídající výsledek.

Kupříkladu index DJIA v období let 1900 až 2012 překonal snad všechny doposud myslitelné typy krizí a k tomu dvě světové války. Na 112letém horizontu je možné si namodelovat dostatek časových úseků pro zjištění výhodnosti dlouhodobého investičního horizontu.

Na tomto indexu bylo provedeno takřka tisíc měření výnosů. A za celou dobu vylo pouze třicet investic se záporným zhodnocením. Tzn. jen tři procenta pravidelných investic dosáhlo záporného ročního výnosu. Řečeno jinak, 97 % pravidelných investic vykazovalo zisk, přičemž průměrné roční zhodnocení bylo 5,34 %.

REKLAMA

Měření rovněž dokázalo, že s 95,5% pravděpodobností bude roční výnos pravidelných investic ležet v rozmezí od –0,7 % až po 11,4 %. Tedy i při výrazně dynamické investici, jakou investice do akciového indexu (akcií) je, by roční výnos investice s velkou pravděpodobností dosáhl kladné hodnoty.

Čím kratší, tím horší

Pokud bychom si index DJIA ve stejném období rozdělili na dvacetileté periody, zjistili bychom, že v 8 % případů bylo zhodnocení takové investice záporné. Tohoto záporného výsledku dosáhla pravidelná investice v období výrazného propadu akciového trhu, který předcházel výraznému růstu akcií. 

Průměrné roční zhodnocení pravidelných investic na dvacetiletých periodách bylo 5,36 %, tedy v podstatě totožné jako na periodách o deset let delších. Ovšem při stejné pravděpodobnosti, tedy 95,5 % se roční výnos pravidelné investice bude pohybovat v intervalu –2,8 % až 13,5 %.

Dvacetiletý investiční horizont může investorovi přinést sice vyšší zhodnocení, ale zároveň i vyšší ztrátu než třicetiletý horizont, a to ještě ve větším množství případů. Podle těchto závěrů by investor měl volit delší horizont.

REKLAMA

Liší se rizikem

Rozdíl ve výnosu mezi dvaceti a třicetiletou periodou je 0,02 procentního bodu ročně. To není nijak velké číslo. Ovšem výraznější rozdíl je v hodnotě směrodatné odchylky, čili rizika. U dvacetiletého horizontu byla směrodatná odchylka 4,1 % a u třicetiletého horizontu 3 % ročně, což je o jeden procentní bod méně. I tato modelace dává za pravdu statistikám, které říkají, že s prodlužujícím se horizontem pravidelných investic klesá jejich riziko (měřeno směrodatnou odchylkou).

Kdy začít

Delší investiční horizont pravidelným investicím jenom prospívá. Ale kdy s pravidelnou investicí vůbec začít? Nejlepší odpověď je co nejdříve, jak to jen jde. Dále by bylo dobré na počátku investice „chytnout“ pokles trhu. I když investovat v době všeobecné nejistoty a poklesu trhu chce velkou dávku odvahy, neboť averze k riziku je v takovém období tak velká, že by se dala krájet.

Sice je pravdou, že časování trhu nepříliš funguje (spíše by se dalo říci, že nefunguje), nicméně poklesy v počáteční fázi pravidelného investování jsou obvykle vystřídány strmým růstem hodnoty v dalších fázích.

Nezapomínat

Výše uvedené výsledky vychází z portfolia tvořeného čistě akciemi indexu DJIA. Pokud by byla do pozorování zahrnuta i realokace portfolia, výnos a rovněž směrodatná odchylka (rizikovost) by byla poněkud jiná. Realokace portfolia je velmi důležitá. Podle modelové situace při investici do uvedeného indexu by se při realokaci portfolia a nerealizování odkupu celého portfolia vyhnuli ztrátám i investoři v roce 1929.

Akcie (akciové podílové fondy) jsou u pravidelných investic nutností, neboť přináší reálné zhodnocení. Ovšem na konci investičního horizontu je dobré se za pomoci realokace portfolia vyhnout ztrátám a nepřijít tak o nashromážděné výnosy.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vokůrka

    14 února, 2014

    Kdyby ti mladí žurnalisti četli chytré knihy nebo názory chytrých lidí pod jejich články, tak by se poučili. Nelze investovat do akcií, fondů a certifikátů pravidelně každý měsíc! Nelze počítat výnos amerického indexu od roku 2000. Nelze uvažovat, že americké akcie se nevyplatí za 10 let od roku 2000 a proto by se měly držet 30 let od roku 2000. Kdo četl slova chytrých lidí, se už poučil, že 1999 musely být americké akcie, fondy a certifikáty prodány pro to extrémní předražení. A další investice do akcii USA musela být začata až 2002, když byly akcie zas levnější. Zrovna tak s akciemi Německa. Ale škoda slov, žurnalisti se nikdy nepoučí a furt dál budou počítat růst amerického indexu od roku 2000.

    Odpovědět

  • Jano

    14 února, 2014

    Pane Vokůrko, súhlasím s Vami, stotožňujem sa s Vaším názorom

    Odpovědět

  • ad "jánošík"

    16 února, 2014

    Slovač, to je fór. Vládnou jim kriminálníci, a na českém odborném fóru zaostalí mečiarovskí negramoti perlí. A ani nepochopí, že ten „zmrd“ používá neexistující jméno. „Vokůrka“ neexistuje. Je jen okurka.

    Odpovědět

  • Radek

    14 února, 2014

    Nějak mi uniká smysl Vašeho příspěvku. Autor v článku pracuje se statistikami od roku 1900.

    Odpovědět