CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

12. 11. 2010

0 komentářů

Irsko má problémy. K Řecku má však daleko

 


 

V uplynulém týdnu se pozornost trhů definitivně přesunula od korporátních událostí k událostem makroekonomického významu. Důvodem byly reakce na deklarovaný plán amerického FEDu provést tzv. kvantitativní uvolňování (quantitative easing) až do výše 600 mld. dolarů, s ohledem na summit G20, který se koná ve čtvrtek a v pátek v korejském Seoulu. Nově se rodícím velmocem se samozřejmě nezamlouvá myšlenka, že by kvůli přílivu dolarů měly nepřímo financovat americké oživení, a snaží se proto tlačit na změny měnového systému. Do debaty se vložil i šéf Světové banky Zoellick, který navrhl návrat ke zlatému standardu. Tato eventualita se asi nedá příliš předpokládat, protože zavedení zlatého standardu by mohlo spustit kolosální deflaci.

Jako spouštěč možné menší korekce na trhu se objevily opět – nečekaně – rozpočtové problémy zemí eurozóny. Tentokrát se investoři zaměřili na Irsko a výnos 10-ti letého irského státního dluhopisu stoupl až k téměř 9%, což by ukazovalo na situaci horší než v Řecku. Na druhou stranu, trh s irskými dluhopisy je mělký a situace za měsíc může být zcela odlišná od té současné. Irsko, na rozdíl od Řecka, bez otálení začalo s drastickými rozpočtovými škrty podpořenými opatřeními k očištění a zprůhlednění bankovního systému, a to vše za podpory veřejnosti. Ve prospěch Irska také hovoří to, že refinancování dluhopisů bude na pořadu dne až příští léto. Euro samozřejmě na situaci zareagovalo poklesem k 1,36 EUR/USD. Dalšími postiženými byly banky, převážně britské, které mají aktiva v irských bankách. Akcie Royal Bank of Scotland ztratily od minulého pátku do čtvrtka téměř 10% své hodnoty.

Ne všechny makroekonomické zprávy byly špatné nebo kontroverzní. Ve Spojených státech dále pokračuje pokles počtu lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti. Stejně tak hospodářská data z Německa, největší ekonomiky eurozóny, vyloženě nezklamala.

I v korporátní sféře se daly najít zajímavé momenty. Jak Boeing tak Airbus měly problémy se svými obřími letadly. Akcie Boeingu byly postiženy zastavením testování novátorského Dreamlineru, protože zkušebnímu letadlu začal z neznámých příčin hořet motor. Akcie společnosti Cisco ve čtvrtek propadly o 16,2% poté, co šéf firmy Chambers po solidních výsledcích prohlásil, že výhled do dalšího období vidí špatně kvůli poklesu vládních zakázek. Na druhý pohled se ale ukazuje, že v této oblasti ztrácí Cisco v porovnání se svými konkurenty, například s Motorolou.

V tuto chvíli si trhy vzaly oddechový čas po předchozích růstech, ale vůle k nějaké korekci také není příliš vysoká. To se ale může rychle změnit, pokud začnou přicházet negativní nebo alespoň rozporuplné zprávy.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *