CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

28. 03. 2014

0 komentářů

Jak mohou USA ekonomicky poškodit Rusko prodejem státních zásob ropy?

 


 

USA vytvořily strategické zásoby v roce 1975 v době, kdy arabské země uvalily embargo na vývoz ropy do USA. Historicky třetí a současně poslední větší prodej zásob proběhl v roce 2011, v době válečného konfliktu v Libyi, kdy USA prodaly 30 miliónů barelů, aby kompenzovaly výpadky dodávek z této země. K USA se přidaly ostatní země jako Německo, Japonsko, Itálie, Jižní Korea a Španělsko a uvolnily dalších 30 miliónů barelů ropy. Členové Mezinárodní energetické agentury tak srazili cenu ropy Brent o 7,4 %. Kromě propadu ceny ropy země také způsobili zvýšenou poptávku po amerických dluhopisech. Požadovaná výnosnost čtyřtýdenních amerických dluhopisů se dostala do záporných teritorií.

George Soros navrhnul, aby USA použily nadbytečné rezervy k vytvoření ekonomické tlaku na Rusko. To potřebuje pro udržení vyrovnaného státního rozpočtu, aby cena světové ropy byla nad úrovní 100 dolarů za barel. Philip Verleger, konzultant v Carterově a Fordově administrativě, odhaduje, že by prodej 500 000 barelů denně v následujících dvou letech vyvolal snížení ceny ropy Brent až o 12 dolarů na barelu. To by znamenalo zlevnění pohonných hmot u českých čerpacích stanic přibližně o 2 koruny na litr. Prodej by podle něho znamenal ztrátu pro Rusko, jako největšího producenta ropy na světě, okolo 40 miliard dolarů ročně, což odpovídá 2 procentům ruského HDP.

Další možnost, jak stlačit světové ceny plynu a ropy, je uvolnění exportu těchto klíčových komodit z USA. Ty je v současné době možné exportovat pouze do Kanady. Uvolnění prodeje plynu by ale mělo efekt až v horizontu dvou let, protože v současné době neexistuje infrastruktura pro export zkapalněného plynu z USA. EU se v rámci obchodních rozhovorů s USA snaží dosáhnout dohody, která by umožňovala dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Ropu ani plyn totiž podle současné legislativy s výjimkou Kanady není možné z USA vyvážet.

Graf: Reakce ceny ropy Brent v dolarech za barel na prodej 60 miliónů barelů ropy členy IEA 22.6.2011
colosseum-ropa-140328

Zdroj: Bloomberg

REKLAMA

Vít Jedlička, analytik, Colosseum, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Prospějí nižší sazby celému akciovému trhu?

Při pohledu na globální akciový trh vidíme, že se ve třetím čtvrtletí pár věcí změnilo. Došlo k menší rotaci prostředků z cyklických do defenzivních sektorů, protože někteří investoři vyhodnotili červencový propad technologických akcií a dočasné zvýšení volatility v srpnu jako předzvěst toho, že se situace ještě zhorší. Širší americký akciový […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Podhodnocené americké akcie: Potenciální příležitosti pro investory

V současném tržním prostředí představuje několik podhodnocených amerických akcií atraktivní příležitosti pro investory, kteří chtějí využít neefektivity trhu. Tyto akcie nabízejí potenciál k výrazným ziskům, protože se obchodují pod svou vnitřní hodnotou. Zde je bližší pohled na ty, které stojí za zmínku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *