CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Zámečník

17. 05. 2012

1 komentář

Jak okrást důchodce

 


 

Statistika je kouzelná věda. Stačí ve spotřebním koši nahradit máslo margarínem a míra inflace skokově klesne. Nebo penzistům valorizovat důchod podle inflace měřené indexem spotřebitelských cen a zadotovat pár hektarů pastvin z fondů Evropské unie. Valorizace důchodů zajistí další reálné chudnutí lidí na zaslouženém odpočinku a pastviny jim za pár let přijdou vhod.

Důvod chudnutí penzistů navzdory valorizaci penzí podle inflace tkví v rozdílném spotřebním koši – tedy souborů zboží a služeb, které důchodci konzumují – oproti průměrné domácnosti. A tak zatímco míra inflace podle indexu spotřebitelských cen dosáhla na 1,9 %, penzistům ceny zdražily o 3 %. Od počátku letošního roku dosáhla meziroční míra inflace v průměru na 3,6 %, ale penzistům ve stejném období podražila spotřeba o 5,1 %.

Standardně se důchody valorizují o míru inflace a 1/3 reálného růstu mezd. V letošním roce a ve dvou následujících bude valorizace ještě nižší – jen 1/3 inflace a 1/3 reálného růstu mezd. A o růstu mezd v době recese se nedá příliš uvažovat. Pokud míra inflace vydrží na současné úrovni i po zbytek roku, k čemuž by ale nesmělo dojít k dalšímu zvýšení DPH, klesla by průměrná životní úroveň penzistů o 3,9 %.

Průměrný důchod v březnu tohoto roku činil 10 740 Kč. Pokles životní úrovně penzistů bude srovnatelný se situací, kdy by byl důchod snížen o 419 Kč. Asi tak, jako kdyby důchodce jednou měsíčně přepadl v parku zloděj a obral ho o hotovost v peněžence.

Podobná situace bude následovat další dva roky. Jen s otazníkem nad růstem cenové hladiny (v každém případě penzistům poroste rychleji než v průměru všem) a nad růstem reálných mezd. Po odchodu Řecka z eurozóny by mohla spadnout Evropě ocelová koule z nohy a kola ekonomiky by se mohla opět roztočit k růstu – a tak by se mohli penzisté těšit alespoň z třetinového podílu na růstu reálných mezd.

REKLAMA

Na loňské konferenci k penzijní reformě „Budoucnost penzijní reformy“ pořádané sdružením Czech Top 100 se ale penzistů nezastal ani penzionovaný bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. Podle jeho názoru není třeba zvyšovat životní úroveň důchodců valorizací i o 1/3 růstu reálných mezd. Stačí prý inflace. Jenže… jen s ní životní úroveň naopak klesá.

„Ať se nám to líbí nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí,“ prohlásila nedávno v parlamentu poslankyně Gabriela Pecková (TOP09). Přestože se následně pokusila svůj výrok zmírnit a vysvětlit, je svým způsobem pravdivý. Penzistům nic jiného nezbývá… a tak místo procházek nebezpečným parkem plným zlodějů budou povolovat žárovky a přikrývat se dekami, aby ušetřili na zdražujících energiích.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • hm

    21 května, 2012

    Na nějaký růst můžeme dlouhodobě zapomenout. Demografie dnes odchází do důchodu ročníky jež mají cca o 40–50 tísíc lidí více než ty které přicházejí do pracovního procesu jen to vám způsobuje výpadek 1%HDP. Plus další výdaje na důchody a zdravotnictví.

    Slušně řečeno jsme v prdeli jen se nám to oficiálně nechce přiznat.

    Odpovědět