CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Dušan Šídlo

29. 04. 2013

19 komentářů

Jak pojišťovny a směnárny podvádějí

 


 

V následujících měsících budu mnoho klientů finančních poradců řešit otázku, jak ušetřit. Nákup dovolené je totiž pro některé rodiny citelným zásahem do jejich finančního rozpočtu. Snížit výdaje spojené se zahraniční dovolenou je možné jak vhodným výběrem cestovního pojištění, tak poctivé směnárny. 

Drahé cestovní pojištění

Pojišťovny nás přesvědčují, jak je dobré se na dovolenou pojistit. „Nespoléhejte se pouze na své tuzemské zdravotní pojištění! Za několik desetikorun získáte u nás jistotu úhrady celých nákladů na lékařskou péči!“ Nenechme se však zmást dalším trikem pojišťoven. Skutečnost je poněkud odlišná.

Pojišťovny nám již neřeknou, že ve většině evropských zemí platí naše zdravotní pojištění. Čeští turisté tak mají často nárok na nutnou zdravotní péči na účet své „české“ zdravotní pojišťovny, a to za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako tamní občané (více na webu Centra mezistátních úhrad, www.cmu.cz). Komerčním pojišťovnám tak duplicitně zbytečně platíme za pojištění zdravotní péče, která je i v ostatních evropských státech standardně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Pojišťovny nás tak zcela záměrně a zbytečně přepojišťují. Navíc, někteří klienti si s nadsázkou stěžují, že z komerčního cestovního pojištění je na rozdíl od státem hrazeného zdravotního pojištění vyloučeno vše snad s výjimkou zánětu slepého střeva.

Zaplať pánbůh, ne všem pojišťovnám jde jen o jedno – vydělat co nejvíce bez ohledu na naše zájmy. Dokazuje to například Slavia pojišťovna, která nabízí takzvané europojištění, u kterého na rozdíl od běžného cestovního pojištění neplatíme pojistné za stejnou věc dvakrát! Pojišťovnou jsou totiž hrazeny jen ty náklady, které nehradí zdravotní pojišťovna (jako je úhrada spoluúčasti za léky či převoz do vlasti). Součástí pojištění jsou pochopitelně i asistenční služby. Komerční cestovní pojištění tak stále plní roli užitečného připojištění k veřejnému zdravotnímu pojištění. Výhodou je výrazně nižší cena než u běžného cestovního pojištění a placené pojistné se pohybuje již od jedné koruny za den pobytu. Nezbývá se než zeptat, kdy s podobně férovým produktem cestovního pojištění přijdou i ostatní pojišťovny?

REKLAMA

Nepoctivé směnárny

Na cenové triky si však musíme dát pozor nejen při sjednávání cestovního pojištění, ale například i při jednoduché transakci jakou je výměna českých korun na cizí měnu. Reklamní poutače pouličních směnáren hlásají: „No comission, no charge, no fees“, tedy žádné provize a poplatky. Taková prohlášení pochopitelně působí jako zaklínadlo a přivádějí do směnáren nové zákazníky.

Drtivá většina směnáren v centru velkých měst používá jednoduchou fintu. Na tabuli jsou uvedené dvojí kurzy. První, ty horší, platí pro „malé objemy“, druhé, normální kurzy, platí pro „velké objemy“. Každá směnárna má přitom jiné kritérium pro velký nebo malý objem, který není vždy transparentně uveden a ne vždy si jich zákazník na nepřehledném kurzovém lístku všimne. I přes reklamu nulové komise může být kurz pro malé objemy, které nedosahují částky v řádu desítek tisíc korun, i o 30 % nižší, než na který směnárna láká.

Některé směnárny zase účtují jednorázový poplatek, bez ohledu na to, jak velkou částku měníme. Tento poplatek bývá velmi vysoký především v bankách, kde výměna měn bývá překvapivě o dost dražší než v pouličních směnárnách.

A ještě jedna zdánlivě nesmyslná rada – do směnárny musíme zamířit až potom, co najdeme bankomat a vybereme si hotovost. Platit kartou přímo u směnárníkova okénka se totiž může pěkně prodražit. Za tuto samozřejmost si někde naúčtují pořádně mastný poplatek, například několik směnáren v centru Prahy si za tuto transakci naúčtuje neskutečných 9 až 13 % z požadované částky.

REKLAMA

Měnit peníze v první směnárně, kterou potkáme, tak skutečně není ten nejvhodnější způsob nákupu cizí měny, což již ostatně dokázalo několik testů českých směnáren, podle kterých i při výběru relativně malého finančního obnosu na krátkou dovolenou mohou klienti výběrem správné směnárny ušetřit stovky korun.

Tento článek je úryvkem z knihy Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě

Loading

Vstoupit do diskuze 19 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ivan

    16 května, 2013

    Najde se někdo, kdo más se slávií jakoukoliv zkušenost? Co jsem se různě dočetl, Slavie prý patří k těm, co se hodně snaží plnění ponížit. Dokonce jsem četl statistiku průměrného plnění při likvidaci škod z povinného ručení a Slavie s Triglavem byli úplně na konci.

    Odpovědět

  • cicavec

    10 května, 2013

    píchá tam, od koho je momentálně placenej, zkuste si najít např, jeho příspěvky z 2007, jak byl celej natěšenej s investováním v IŽP. prostě kam vítr, tam plášť a ještě u toho používá slovník blesku.Hnus, velebnosti.

    Odpovědět

  • moah

    10 května, 2013

    vzdycky je potreba doplnit B, kdyz reknete A… izp na investice muze byt ok, ale nesmi to byt poplatkovy nesmysl, jak z toho za poslednich 5 let vyklubal.

    Cili v te dobe to vypadalo, ze je to dobra varianta, jenze trh se meni a ted je to nesmysl. Budte korektni, Sidlo je podle me velmi objektivni. A pripadne Vám, ze kam vitr, tam plast? vzdyt mel nazory, ktere nekorenspondovaly s jeho zamestnavatelem, to trochu popira vyse uvedene.

    Odpovědět

  • brbla

    10 června, 2013

    tehdy byl natěšenej s Partners na IŽP, najfděte si ty články…stejně tak jako ve 2007 propagoval cestovní pojištění …http://hn.ih­ned.cz/c1–22682340-pojisteni-na-hory-rodina-ma-slevu …je to pro mne typickej senzacechtivej blábolil teoretik…

    Odpovědět

  • Vašek

    17 července, 2013

    IŽP bylo vždy drahé, v minulosti dokonce v mnohých případech dražší, než dnes (poplatky některých pojišťoven šly v průběhu času dolů).

    Odpovědět

  • stas

    4 května, 2013

    I v Praze jsou smenarny, ktere jsou slusne a kam chodim menit penize. Naposledy jsem dostal kurz 25,72 a v bance CNB davala kurz stred 25,83. Jinak se divim cizincum, ze nejdou do bankomatu, tam dostanou koruny za stred + maly poplatek a nemusi nic menit

    Odpovědět

  • Filip B.

    3 května, 2013

    Tento článek je klasická ukázka současné české novinářské práce. Každý kdo je schopný kritického myšlení a není líný zjistit si informace musí uznat, že je plný polopravd.
    Pravda je taková, že státní zařízení jsou hrazeny z kartičky pojištěnce, soukromé nikoliv, všechny letní střediska mají povětšinou jen soukromé lékaře… Zbytek ať si každý domyslí sám. Nehledě na náklady leteckými speciály v případě repatriace. :)

    Odpovědět

  • Financnik

    3 května, 2013

    Aha, tak Vy jste evidentně z pojišťovny. Asi Vám Šídlo šlápnul na kuří oko. Uvedené komerční pojištění v článku kryje právě to, co píšete. Nekryje však to, co za Vás zaplatí zdravotní pojišťovna.

    Odpovědět

  • brbla

    2 května, 2013

    kdyby bylo po jeho, tak při zranění budete ležet někde ve státní poliklinice na zemi na lehátku a čekat, až na vás přijde řada a dočkáte se možná toho, co občas vidíme v laciným americkým filmu.

    Odpovědět

  • Lukáš

    2 května, 2013

    Nerad píšu komentáře, ale tento článek mne poněkud nadzvedl. Jistě je pravda, že existuje připojištění zejména od zdravotních pojišťoven, které je levnější než plné komerční. Má to však několik ale:

    1. naše kartička evropského pojietění hradí cenu léčby do výše ceny obvyklé u nás, tedy může se stát, že léčba v nemocnici bude uhrazena, rozdíl však bude pojištovna chtít po Vás. zejména závažnější úrazy , autonehody a jinná nákladnější léčba se prodraží až v řádu statisíců.
    dalším bodem je zcela zásadní pojištění odpovědnosti, které komerční pojistky obsahují. bez tohoto do zahraničí vůbec nevyjíždět, zejména tehdy pokud sportujete, typicky zimní sporty. Italovéa někteří rakušané si z toho už udělali poměrně lukrativní sport jak si finacovat nákladnou péči doma. A to nemluvím zaviněném zranění někde na svahu či autonehodu… to může stát opět statisíce. To vše komerční pojistka řeší.

    Nejsem žádný pojišťovák, ale lékař. s těmi co se nepojistili se setkávám několikrát ročně.
    Sám bez komerční pojistky obsahující i odpovědnost nejedu ani na jediný den nikam, ani na Slovensko.

    Je však pravda, že mne ceny, zejména některých českých cestovních kanceláří stále a stále překvapují.

    Odpovědět

  • 2 května, 2013

    Tak si přečti podmínky cestovního pojištění ke kartám Komerční banky http://kb.cz/cs/li­de/obcane/ucty-a-platby/platebni-karty/embosovana-karta-mastercard-visa.shtml , případně jakékoli jiné banky.

    Odpovědět

  • lukáš

    3 května, 2013

    přečetl.
    a to je právě ono. Moje babičká říká: lacné maso psi žeru…

    Krytí akutní léčby 1milion v případě závažnějšího úrazu s operací, pobytem na ARo či JIP je tak na léčbu u nás nebo levnější zemi, tj Polsko, Slovensko, apodobně. drahé západní země, jako Itálie, Francie či USA,zde krytí minimálně 2 500 000.
    je příklad přibližné ceny u nás a pro naše občany: CT 3000–10 000 kč,den pobyt na JIP cca 6000 až 11000 kč, pobyt na ARO 20–50 000 kč, cizinec u nás krát 2.
    Co to stojí venku nemá smysl rozebírat, levnější to ale není…
    Právě protože vím kolik stojí léčba tak píšu.
    Pro vás, hlavně že máte levnou pojistku, štastnou cestu

    Odpovědět

  • Poradce

    2 května, 2013

    Věnujte se raději medicíně. Zdravotní pojišťovna prodává stejnou komerční pojistku i s odpovědností, jako máte vy, jen já ji mám o polovinu levnější.

    Odpovědět

  • Tomáš

    2 května, 2013

    Cena a pojistné podmínky

    Odpovědět

  • 2 května, 2013

    Takže pojistné podmínky byly úplně stejné a produkty se lišily jen cenou?

    Odpovědět

  • Tomáš

    2 května, 2013

    Když jsem jel na dovolenou, divil jsem se, jak drahé cestovní pojištění do Evropy mně finanční poradce doporučil :-( Zašel jsem si na zdravotní pojišťovnu a měl jsem pojistku mnohem levnější. Koukám, že to europojištění by bylo ještě výhodnější..

    Odpovědět

  • 2 května, 2013

    Takže jediným srovnávacím kritériem je cena? To sis to pojištění neměl sjednávat vůbec.

    Odpovědět

  • Roman

    3 května, 2013

    Cestovní pojištění od Slavie je dobré a určitě nejde jen o cenu. Autor článku má pravdu.

    Odpovědět

  • Finančník

    3 května, 2013

    Nejde jen o cenu, ale o princip. Ta pojistka Slavia kryje odpovednost, asistencni sluzby i repatriaci. Jen neplatíte to, co platíte ze mzdy formou zdravotního pojištění…

    Odpovědět