Stručný právní pohled na akcie a podílové listy
Kolektivní investování prostřednictvím otevřených podílových fondů je považováno za nejvhodnější formu pro začínající soukromé investory. Podílové listy jsou cenným papírem, který představuje podíl podílníka na majetku v podílovém fondu. Konkrétní podílový list mění svoji aktuální hodnotu na základě vztahu mezi vlastním jměním fondu a počtem podílových listů.
Samotný podílový fond ovšem není právnickou osobou. Tou je investiční společnost, která obhospodařuje prostředky podílového fondu svým jménem na účet podílníků.
Investiční společnost může spravovat majetek fondů otevřených i uzavřených. Drobní investoři v dnešní době nejčastěji investují do fondů otevřených, které nemají omezen počet vydávaných podílových listů a je pro ně typické, že lze do nich kdykoli vstoupit a kdykoli vystoupit. Každý podílník musí mít zaručeno právo na zpětné odkoupení podílového listu investiční společností.
Jedna investiční společnost může v praxi spravovat i desítky otevřených podílových fondů různého zaměření a investuje prostředky podílníků do různých investičních aktiv.
Vlastní investování do vybraného podílového fondu probíhá velmi jednoduše. Investor na základě již podepsané smlouvy s investiční společností zašle finanční prostředky na účet podílového fondu pod příslušným variabilním symbolem a investiční společnost mu během několika dní zašle změnový výpis, ze kterého je patrná mimo jiné i nákupní hodnota podílových listů. Obdobně probíhá zpětný odkup, kdy investor zadává příkaz ke zpětnému odkupu a investiční společnost je povinna tento příkaz vypořádat.
REKLAMA
Při investování do konkrétních akciových titulů získává investor na rozdíl od investic do otevřených podílových fondů také obvyklá akcionářská práva. Těmi jsou zejména:
• podíl na jejím řízení,
• podíl na zisku a
• podíl na likvidačním zůstatku.
Na druhé straně drobní investoři kupují akcie především s cílem dobře nakoupit a draze prodat. Investiční horizont akcií je sice v obecné rovině pět a více let, ale zejména v případě prudkého nárůstu kurzu akcie investoři prodávají už po několika týdnech, dnech či dokonce hodinách. Nejčastější obchody drobných investorů jsou realizovány buď přes burzovní nebo mimoburzovní trh, avšak prostředek nákupu akcie není pro daňové účely vůbec důležitý.
Šestiměsíční test se vyplatí, někdy ale cit investora velí prodat dříve
Zabývejme se tedy situací, kdy drobný investor realizuje investici do některého podílového fondu či akciového titulu a následně dojde k prodeji. V podstatě může dojít ke dvěma základním situacím:
REKLAMA
• Příjem z prodeje je osvobozen – doba mezi nákupem a prodejem cenných papírů překročí časový test šesti měsíců a drobný investor je nezahrnul do obchodního majetku.
• Zdaňuje se jako "Ostatní příjem" – dle § 10 odst. 1 písm. b) Zákona o dani z příjmů pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhla časový test šest měsíců. Daňovým výdajem bude pořizovací cena navýšená o případné výdaje, které poplatník měl s uskutečněním nákupu či prodeje (nejčastěji vstupní a výstupní poplatek, poradenské služby, transakční poplatek).
Výše uvedená dvě pravidla sice vypadají jednoduše, ale pojďme je doplnit o několik důležitých a souvisejících tvrzení:
1. Drobní investoři investující svůj soukromý a již zdaněný kapitál nevedou účetnictví ani daňovou evidenci. Na druhé straně by měli být schopni doložit přinejmenším datum nákupu a prodeje konkrétních cenných papírů. Nepodceňujte přinejmenším evidenci změnových výpisů.
REKLAMA
2. Rozhodným okamžikem pro posuzování časového testu je vždy až uskutečněný zpětný odkup či prodej. Dokud nedojde ke zpětnému odkupu podílového listu či prodeje akcie, tak se daňovými povinnostmi nemusíte zabývat. Platí to například i v případě, že vám aktuální hodnota podílového listu či akcie vzrostla za pár měsíců o desítky procent. Jednoznačně platí, že pokud neprodáte, tak pouhý nárůst kurzu nezdaňujete.
3. Velkou výhodou investic drobných investorů oproti investicím z obchodního majetku (například od živnostníků) je fakt, že zdaňovaný příjem z prodeje (při nedodržení časového testu) nevstupuje do vyměřovacího základu pro odvody sociálního a zdravotního pojištění. Jde tedy o daňově šetrnější způsob vydělávání peněz než kupříkladu příjmy z podnikání.
4. Při zdaňování v § 10 nelze pracovat s daňovou ztrátou. V případě, že není dodržen časový test a poplatník uskutečnil ztrátový obchod, tak tato ztráta není daňově účinná. Na druhou stranu zde existuje možnost kompenzace, kdy proti sobě lze postavit ziskový a ztrátový obchod s cennými papíry a jejich výsledek vzájemně daňově vykompenzovat. Opět ovšem platí výše uvedené – daňově lze tyto dva či více obchodů maximálně vynulovat.
Příjmy z prodeje cenných papírů se zdaňují v rámci daňového přiznání
Pokud jste se jako poplatníci dostali do situace, že musíte podat daňové přiznání a uvést tam příjmy z prodeje cenných papírů, tak vás bude zajímat Příloha č. 2 daňového přiznání. Zde tiskopis Ministerstva financí nabízí poplatníkovi tabulku, ve kterém uvedete druh příjmů dle § 10 (cenné papíry mají kód D). Do této tabulky uvedete příjmy a výdaje a výsledkem je dílčí základ daně.
Pokud je z transakcí s cennými papíry ztráta, tak dílčím základem je nula. Jinými slovy si musíme zvyknout na to, že ztrátu z prodeje cenných papírů nelze kompenzovat s jinými ostatními příjmy – například s prodejem movitých věcí, či si o ni snižovat daňovou povinnost jako celek.
Povinností poplatníka je transakce s cennými papíry do daňového přiznání uvést, nejsou-li osvobozeny. Záleží na posouzení berního úředníka, zda bude po poplatníkovi chtít okopírovat nějaké dokumenty týkající se hodnot uváděných v daňovém přiznání. Domnívám se, že takový úředník bude mít asi zájem o doložení přinejmenším změnových výpisů, které mu potvrdí poplatníkem uváděné hodnoty.
V příštím díle seriálu se zaměříme na cizoměnové a zahraniční investice do otevřených podílových fondů a akcií.