Jaká je skutečná míra nezaměstnanosti v České republice?
Podle metodiky platné do loňského roku šlo o podíl, kde v čitateli byl počet dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání a ve jmenovateli součet počtu zaměstnaných z VŠPS, pracujících cizinců registrovaných na úřadech práce nebo s platným povolením k zaměstnávání či živnostenským oprávněním a počtu dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání (klouzavý roční průměr).
V prosinci loňského roku, kdy MPSV ještě publikoval nezaměstnanost s použitím obou metodik, vyšla nezaměstnanost podle staré metodiky 9,4 %, podle nové pak 7,4 %. Lednová nezaměstnanost by místo 8,0 % činila 10,1 %.
Zde musím připomenout ještě jednu věc – metodika se měnila již se vstupem do EU. Tehdy nezaměstnanost díky změně metodiky klesla z 10,2 % na 8,6 %. Do června 2004 se míra nezaměstnanosti počítala jako podíl, kde v čitateli je počet neumístěných uchazečů o zaměstnání (ke konci sledovaného období) a ve jmenovateli disponibilní pracovní síla (tj. zaměstnaní z VŠPS + neumístění uchazeči).
Podle MPSV je porovnání měr nezaměstnanosti s historií díky změně metodiky nemožné. Úplně přesně asi ne, ale přibližný odhad je možný.
Kdybychom tak dnes použili pro výpočet nezaměstnanosti metodiku platnou do poloviny roku 2004, byla lednová nezaměstnanost odhadnutá jednoduchou aproximací místo 8 % zřejmě kolem 12 %. To je sakra rozdíl.
REKLAMA
Pokud se podobné triky používají i pro zpracování míry inflace a růstu HDP, pak se nemáme čemu divit.
Autor je vydavatelem serveru Proinvestory.cz