CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

02. 08. 2013

0 komentářů

Japonský akciový index Nikkei pod vlivem výsledkové sezóny

 


 

Právě nákupní apetit Japonců je indikátorem, který odhalí, zdali expanzivní měnová politika v třetí největší ekonomice plní svou funkci, občané ji věří, mění svá inflační očekávání a nakupují.

Největší pozornosti a kritice jsou přirozeně podrobovány giganti země vycházejícího slunce, jakými jsou Toyota, Sony, Toshiba nebo Panasonic. Někteří z nich mají svůj den již za sebou a jiné to ještě čeká. Například akcie výrobce spotřební elektroniky Toshiba ztratily okamžitě 3 procenta poté, co zisky nenaplnily očekávání. Na druhé straně Panasonic posílil o 7 procent po zveřejnění 8násobného růstu zisku za druhé čtvrtletí 2013. Sony uveřejní své výsledky 2. srpna a Toyota 5. srpna. Už nyní je jasné, že budou podrobeny přísné kritice. Investoři se totiž jen tak nespokojí s pouhým růstem, ale vše bude měřeno prostřednictvím oslabujícího japonského jenu. Pokles domácí měny přinesl exportním firmám nečekané bohatství, které ale jak se zdá, nejsou ochotni dále investovat. To indikuje jejich nedůvěru v budoucnost japonské ekonomiky. Sledováno rovněž bude, jestli firmy dosahují růstu zisků jenom díky slabšímu jenu, nebo je pohání i jiné fundamenty. Důležitým kritériem pro ohodnocení úspěšnosti Abeho politiky je už právě zmiňovaná účast domácí poptávky na ziscích firem.

Právě společnost Sony by se podle průzkumů měla stát tahounem japonské výsledkové sezóny. Ta se v poslední době dostala do stínu svých konkurentů, tedy světových lídrů v podobě Applu a Samsungu. Boje na poli chytrých telefonů, počítačů, tabletů a dalších elektronických hraček, dnes již neodmyslitelných součástí společnosti, se vedou stále agresivněji. Druhý kvartál by však pro Sony měl znamenat provozní zisk v podobě 65 miliard jenů (665 milionů dolarů), což je výrazně více než 6,28 miliard jenů ve druhém kvartále loňského roku.

Výsledky reportů se budou přímo odrážet na japonském akciovém indexu Nikkei 225. Ten však zatím nesdílí pozitivní očekávání některých analytiků a budou-li chtít japonské společnosti obrátit současný výprodej, tak by měly reportovat nad očekávání dobře. Akciový index Nikkei 225 zažívá v posledních týdnech zajímavé obraty. Nejprve dlouhodobě posiloval a dosáhl až úrovně 16 000. U té započal výprodej, který neudržela ani rostoucí trendová linie. Trh po dosažení supportu 12 500 korigoval své ztráty a vracel se zpátky k trendové linii. Problém přinesla rezistence 15 000, u které nastoupili do hry opět medvědi. V současné době se trh po masivním výprodeji odrazil od klouzavého průměru 100 a snaží se vrátit k předchozím hodnotám. Do dosažení kulatého čísla 15 000 je však hrozba dalšího výprodeje velmi vážná. Vše má nyní v rukou výsledková sezóna.

Graf: denní graf japonského akciového indexu Nikkei 225. 

REKLAMA

 bossa-nikkei-225

Pro Nikkei rovněž hraje fakt, že většina japonských společností zakládá své prognózy o zisku na kurzu USD/JPY kolem 91,0, což při momentální úrovni 98,0 může rapidně změnit výsledky v jejich prospěch. Nepodaří-li se japonským akciím uspět ve výsledkové sezóně, tak je čeká další příležitost v září, kdy by se mělo rozhodnout o zemi, která bude hostit letní olympijské hry v roce 2020. Tokio bude bojovat o prestižní roli hostitele s tureckým Istanbulem a španělským Madridem. Kdyby se Japonsko nakonec stalo místem konání nejstarší sportovní soutěže, tak by z toho mohly profitovat reklamní, stavební, bezpečnostní společnosti a oděvní firmy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní čeští investoři propadají pro letošek skepsi

Čeští investoři jsou ve srovnání se zbytkem světa skeptičtější ohledně pokračování býčího trhu. Dva roky po sobě rostly trhy o více než 20 %.  A to se neděje často! Naposledy k této situaci došlo v roce 1998. Není tedy divu, že po tak dobrých výsledcích optimismus klesá. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *