CZK/€ 25.310 +0,04%

CZK/$ 24.019 +0,88%

CZK/£ 30.433 +0,32%

CZK/CHF 27.004 +0,09%

Text: Luboš Smrčka

20. 10. 2011

13 komentářů

Je možné táborákem platit dluh?

 


 

Podle demonstrantů šlo o práva občanů. Těžko říci, jak je možné naplnit nějaká práva (kromě práva na shromažďování) tím, že s transparentem pochoduji městem a případně postříkám sprejem dveře banky, a když se sešeří, začnu zapalovat auta, rozbíjet výlohy a házet na policii kamení.

Zapalováním táboráků nezaplatím dluh, ostatně stejně, jako ho nezaplatím nahrnutím odpadků před vchod burzy nebo sprejováním nápisu „zloději“ na zeď hotelu. Pochodující alternativní lidé se rozčilují na globalismus, což doprovázejí soustavným používáním mobilních telefonů, iPadu, iPhonů a sociálních sítí, jako místo schůzky si nedávají roh té a té ulice, ale GSM souřadnice… Není koncentrovanější ukázka globalizace, než právě tyto technologie. A není přesnější ukázka intelektuální bezmoci těchto lidí, než právě zmíněný rozpor.

Ony davy ve více než pěti stovkách měst po celém světě totiž ve své většině globalizaci milují, nemohou už bez ní žít, zbožňují produkty a technologie, které globalizaci zrodily a které jsou jejím srdcem, jejími nervy, kostmi i svaly.

Páteří globalizace je internet. Kdo hlásá „Pryč s globalizací“, měl by asi vědět, že jedinou cestou, jak svět znovu rozdělit do lépe uchopitelných světadílů nebo spíše jen regionů či oblastí, je zastavit tento proud svobodných informací. Srdcem globalizace je mezinárodní obchod. Pokud opravdu tito demonstranti chtějí zastavit globalizaci, musí vztyčit znovu obchodní bariéry. Pak ale mohou mít jisté potíže se sháněním ingrediencí do jejich oblíbeného mojita. Svaly globalizace, to je doprava, především letecká. Omezme ji administrativně nebo ji rovnou zakažme – globalizace zmizí stejně, jako odejde vlna tsunami. Ale tito bojovníci proti globalizaci by si také měli uvědomit, že tím končí možnost jet brigádnicky sbírat hrozny na Nový Zéland nebo jahody do Skandinávie. Nervy globalizace jsou komunikační sítě – telefonní i ony sociální, jako Facebook. Roztrhejme je tedy, protože ony globalizaci umožňují.

To jsem zvědav, jak budou ony miliony převážně mladších žen a mužů trávit svůj čas. Okopáváním zahrádek tak, jak to dělali jejich prarodiče?

REKLAMA

Problém oněch demonstrantů je, že chtějí benefity, ale nehodlají nést náklady. Chtějí z globalizace to, co je jim sympatické, odmítají zbytek. Což je, řečeno mírně, ukázkou jisté intelektuální nedostatečnosti.

Tuto nedostatečnost není možné maskovat skandováním hesel o právech občanů, i když je to skandování hodně hlasité. Nejďábelštějším vyjádřením těchto omylů je tvrzení, že „dluh není náš“. Fascinující. Lidé, kteří se zároveň dožadují vyšších výdajů na školství, na zdravotnictví, na sociální podpory, dotací na vytváření pracovních míst a stovek dalších způsobů utrácení, tvrdí, že „dluh není náš“? Je to tak nekonečně hloupé, že se jenom těžko hledají slova, jak to komentovat.

Jistě – finanční systém zrozený s globalizací má svůj díl viny na marasmu nynější doby. Ale banky se nezadlužovaly, ty peníze půjčovaly. Zadlužovaly se státy vedené politiky a ty politiky zvolili lidé ze své vůle. Měli zvolit jiné nebo kandidovat sami. Když demonstranti na Wall Street nebo na evropských náměstích pokřikují, že jich je 99 procent, mají vyhráno. Ať v příštích volbách převezmou moc a mohou svět reformovat k obrazu svému. Jenže to oni neudělají. Vědí totiž velmi dobře, co nechtějí. Nechtějí nést náklady a nechtějí odpovědnost. Ale zjevně naprosto mlhavé ponětí mají o tom, co chtějí. Mnozí z nich nemají ani odvahu použít svého opravdového občanského práva a nejdou volit. Prý nemají koho.

Jestliže někdy čteme v novinách články, podle kterých politici mají naslouchat lidem z náměstí, protože tito lidé jsou budoucností svých zemí, pak nás čekají opravdu zlé časy. Jestli mladší generace nemohou nabídnout nic konstruktivnějšího, než ono „hnutí rozhořčených“, pak Pán Bůh s námi a zlé pryč.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • zadluzeni.cz

    24 října, 2011

    Částečně dávám autorovi za pravdu v kritice cílů demonstrací, nicméně v mnohém se rozcházíme:
    „demonstrací nelze zaplatit dluh“: ale občanským tlakem lze například dluhy odmítnout (např. Island).
    Ostatně jaká je má morální povinnost jako občana tyto dluhy hradit? Nesouhlasím se zadlužováním, děje se to proti mé politické vůli.
    Ti co státu půjčují úplně ignorují jeho hospodaření a podporují ho v rozhazování, opět proti mé vůli a v zájmu vlastního zisku.
    A jako občan mám jen velmi malé „benefity“ ze zadlužování, spíše naopak. Boptná státní správa a je co rozkrádat. I NERV došel k názoru, že bez tunelování by byl rozpočet vyrovnaný.

    Odpovědět

  • Radek

    24 října, 2011

    Dluhy způsobili politici řádně zvolení ve volbách. Pokud chcete odmítnout dluhy, musíte odmítnout demokracii spolu s nimi.

    Odpovědět

  • Otazník

    24 listopadu, 2011

    O jakých dluzích mluvíte? OWS není o dluzích, ale o tom, že karty jsou rozdané a nemáte šanci, protože 1% co má neskutečné peníze si koupí všechno. I váš názor, jak je vidět.
    http://www.osel.cz/index.php?clanek=5955
    http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-53803680-jeffrey-d-sachs-occupy-wall-street-zacatek-nove-ameriky
    http://zpravy.ihned.cz/svet-usa/c1-53745870-diplom-z-univerzity-praci-nezaruci-nemame-nic-prohlasuji-demonstranti-z-wall-street

    Odpovědět

  • Autor nepochopil

    24 října, 2011

    Myslim, ze demonstranti jsou casto podivne existence a kdokoliv pravem jejich argumenty muze oznacit za naivni, idiotske a ja nevim, co jeste.
    Ovsem jadro je nekde uplne jinde. Projevy neposkojenosti v ulicich jsou jen spickou ledovce latentni nespokojenosti, ktera se rozleza a zhutnuje v te umirnenejsi vetsine obyvatelstva.
    Bylo napsano nespocet clanku na tema, zda uzka skupina lidi, ktera disponuje velikym majetkem, neni uz trochu pridrzla, kdyz se dovolava pomoci statu pote, co si nahrabala za pomoci riskantnich financnich operaci. Nema cenu to tady dal rozpitvavat, ale toto je jiste jeden z duvodu, proc se demonstrace tu i onde odehravaji.
    Navic hadam, ze v hodne lidech klici neurcity pocit, ze svet zbaveny moralky, kde hodnotovy zebricek a spolecenskou hierarchii urcuje temer vyhradne velikost majetku, logicky vede k frustraci z toho, ze se vas snazi na mnoha mistech obrat vymenou za poskytnuti minimalni sluzby ci za zbozi pochybne kvality.
    Ja osobne uz mam plne zuby toho, ze na cerpaci stanici cerpuju nekvalitni palivo, muj mobilni operator mi poskytuje spatne pokryti signalem, v obchode mi prodavaji rozpecenou housku ze vcerejska, v kecupech jsou plisne a pesticidy, banka si uctuje poplatky za spravu hypo uctu, aniz bych hypo cerpal atd atd atd. Uz se opravdu nelze spolehnout vubec na nic a nikoho. A uniku z toho bud neni anebo za cenu kazdodenniho kritickeho zkoumani vseho, s cim prijdete do kontaktu, abyste se zas nekde nenapalili.
    V takovem prostredi se pak mnoho lidi radikalizuje a jde do ulic. Postavit pak clanek na par heslech z transparentu a zprav z medii je kolosalni zjednoduseni problemu a take to cosi svedci o autorove dusevnim potencialu.

    Odpovědět

  • Radek

    24 října, 2011

    Myslím, že jste nepochopil spíš vy. Jste jen vy zodpovědný za to, co si kupujete, za co platíte. Řešit cizí morálku tím, že budu nemorálně vytloukat výlohy? 🙂 naivní a nesmyslné, navíc nemorální.
    Stěžujete si na špatné palivo? Kupujte ho u jiné pumpy. Nelíbí se vám palivo žádné? Tak si počkejte na vědeckotechnický pokrok a choďte pěšky (a přitom vzpomínejte na olovnaté benzíny před 20 lety). Nechutná vám kečup? Co vám brání vybrat si jinou značku – a nebo si vypěstujte vlastní rajčata. A přitom si vzpomeňte na kontroly ČOI a informace, které dostáváte o plísních v kečupu, informace, o kterých by se vám před 20 lety ani nezdálo. Nelíbí se vám poplatky banky? Tak ji změňte! Jsou tu i banky, které si poplatky neúčtují. Máte právo svobodné volby a můžete se rozhodnout, jestli za bankovní služby chcete platit, nebo ne. Ano, vždy je něco za něco, ale to asi víte a ani vy nepracujete zadarmo. A kdo vás vůbec nutí brát si hypotéku? Je to jen a jen vaše rozhodnutí.
    A nebo jste člověk, který nechce brát zodpovědnost za svá rozhodnutí?

    Odpovědět

  • tla

    25 října, 2011

    Vase rady jsou naivni az fachidiotiske. Malokdy lze zmenou dosahnout zlepseni. V temer vsech zminenych pripadech to bud nelze (napr. banka, operator) anebo nemate zadnou sanci zjistit, zda zmena povede k lepsimu (napr. cerpaci stanice).
    Vasi implikaci \’mate problem s poplatky, nemel jste si brat hypo\‘ ani nema cenu komentovat.
    Pointa prispevku nebyla v tom, ze jsem cekal na brouka pytlika, ktery mi poradi, ale v tom, ze dnes bohuzel nelze verit nicemu a nikomu a fakt, ze musite neustale dokola proverovat, zda vas nekdo nebere na hul, je vycerpavajici a znechucujici. Proto ty demonstrace. S rozbijenim vyloh to nema nic spolecneho a nemusite mi nic takoveho podsouvat.

    Odpovědět

  • Radek

    25 října, 2011

    Hold život je už takový. Vždycky tomu tak bylo a vždycky tomu tak bude. Vždycky se našli i v boudocnosti najdou podvodníci. Nidky nevíte, jestli pekař omylem do chleba nezapekl myš. Vyberete si banku, která nabízí služby zdarma, a ona může zdražit. Ale ani to se nevyřeší demonstracema.

    Odpovědět

  • tla

    25 října, 2011

    No ja si prave nejsem jist, jestli to opravdu vzdycky takhle bylo. Ono ta chut oskubat vlastne ani neni jen na urovni globalnich korporaci, ale vlastne si nemuzete byt jist ani tim poslednim zivnostnikem. Viz. napr. kauzy puvodu zbozi na farmarskych trzich nebo ‚vareni‘ z polotovaru v restauracich.
    Ze se demonstracemi nic nevyresi….no primy efekt asi mela v historii maloktera nenasilna demonstrace, ale ta mala skupina lidi, ktera se nekde utabori s transparenty, pritahne pozornost medii a tak se o problemu alespon mluvi a politici vedi, ze o problemu vi i sirsi verejnost. Coz obratem muze vest k nejakym napravam.

    Odpovědět

  • JJ

    25 října, 2011

    Na všeobecném rozšiřování blbé nálady mají ovšem lví podíl média s jejich rozšiřováním polopravd a manipulací. Kolik nalezneme kupříkladu v dnešním ekonomickém tisku článků s titulky:“bohatí by měli platit více“ apod?
    Tak se těm popleteným lidem vážení redaktoři přestaňte divit a začněte informovat věcně a bez demagogie.

    Odpovědět

  • Radek

    25 října, 2011

    Nevšiml jste si? Bohatí už více platí.

    Odpovědět

  • janula

    26 října, 2011

    preco by museli?? Islandania odmietli platit, demokraticky si to odsuhlasili. Jedina dolezita vec je, aby si boli dostatocne vedomi dosledkov, ktore to sposobi, jedno aj druhe riesenie. Ono je ale ina vec, ked spadne retaz bank v malom ostrovnom state, ktory sa moze zratovat po devalvacii meny zvysenim exportu alebo zlacnenim turistiky a ina vec, ked spadne retaz bank v Europe alebo USA a nasledna vlna bankrotov zmetie mnozstvo firiem z povrchu zemskeho a nasledne nebude ani komu exportovat ani kto navstevovat turisticku destinaciu

    Odpovědět

  • Otazník

    24 listopadu, 2011

    http://zpravy.ihned.cz/svet-usa/c1-53745870-diplom-z-univerzity-praci-nezaruci-nemame-nic-prohlasuji-demonstranti-z-wall-street

    Odpovědět

  • Otazník

    25 listopadu, 2011

    http://www.youtube.com/watch?v=bUVXeO0mZgQ&feature=youtu.be

    Odpovědět