Jednorázově placené životní pojištění nebo zajištěný podílový fond?
Jednorázově placené životní pojištění je kombinací pojištění a spoření/investování. Vhodné je pro konzervativní klienty, kteří disponují vyšší sumou peněz, chtějí se pojistit proti rizikům ohrožujícím jejich zdraví nebo život a zároveň chtějí své prostředky zhodnotit. Nabídka pojišťoven je v tomto ohledu velice široká.
Klient má na výběr především ze dvou variant. Kapitálové životní pojištění, anebo investiční životní pojištění. Výhodou kapitálového životního pojištění je jeho garance minimálního zhodnocení, v případě investičního životního pojištění zpravidla tato garance chybí, a případný propad hodnoty podkladového aktiva (akcie, dluhopisy) nese pojistník.
Aktuálně pojišťovny nabízí jednorázově placené životní pojištění především jako formu zhodnocení prostředků, a to na úkor pojistné ochrany klienta. Pojišťovny se snaží tímto typem produktu konkurovat jiným, relativně bezpečným, způsobům zhodnocování prostředků. Především potom zajištěným podílovým fondům. A nutno dodat, že se jim to ve velké míře daří.
Jednorázově placené životní pojištění si získává stále větší oblibu, což potvrzují i výsledné statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) za rok 2007, kdy celkové předepsané pojistné v oblasti životního pojištění rostlo 8% tempem, nicméně v případě běžně placeného se jednalo pouze o růst ve výši 6,39 %, v případě jednorázově placeného pojistného dosáhl tento ukazatel nárůstu ve výši 35,11 %. Téměř jednu třetinu předepsaného pojistného tvořilo v roce 2007 jednorázově placené.
Tabulka 1 – Objem předepsaného pojistného (v tisících Kč)
Druh pojištění | 2006 | 2007 | Meziroční změna |
ŽP běžně placené | 34 653 207 | 36 868 072 | 6,39 % |
ŽP jednorázově placené | 12 579 625 | 16 996 664 | 35,11 % |
životní pojištění celkem | 47 232 832 | 53 864 736 | 14,04 % |
Zdroj: Česká asociace pojišťoven
Velké procento nových, jednorázově placených smluv, připadá na smlouvy, které nahradily právě „doběhlé“ starší, jejichž prostředky klienti měli zájem dále zhodnocovat, což potvrzuje i Tomáš Síkora, ředitel České asociace pojišťoven: „V minulosti se na prudkém růstu z velké části podílely jednorázově placené smlouvy. Klienti si do tohoto produktu masivně převáděli výnosy z jiných, dříve uzavřených smluv.“
Jednorázově placené investiční životní pojištění má v současnosti v nabídce například pojišťovna Allianz -produkty EuroIndex a nyní nově MaxIndex, ČSOB – Životní pojištění Maximal Invest, Aegon – Aegon Invest, Garance od České pojišťovny a další. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto pojistných produktů oproti přímým investicím do zajištěných podílových fondů?
Výhodou jednorázově placeného pojistného je:
- možnost uplatnění daňových odpočtů za zaplacené pojistné. Podmínkou je ovšem splnění podmínek nároku na daňovou uznatelnost. V případě jednorázové platby pojistného se pojistné rozpočítá na celou dobu trvání pojištění, kdy v prvním a posledním roce trvání pojištění se zohlední i počet dnů, po kterou bude pojištění v platnosti.
- klient je v rámci smlouvy zároveň za zvýhodněných cenových podmínek pojištěn proti rizikům ohrožujícím jeho život nebo zdraví (smrt, úraz, invalidita).
- velmi často je pojistných smlouvách garantována alespoň minimální výše zhodnocení klientových prostředků
- možnost platby mimořádného pojistného bez poplatků, a to i v průběhu pojištění.
Nevýhodou je:
- vyšší částka minimální platby pojistného, výše platby jednorázového pojistného se zpravidla pohybuje v několika desítkách tisíc korun (v případě zajištěných podílových fondů se tato částka pohybuje již v tisících korun).
- výnosy z investičního životního pojištění, vyplacené při dožití, podléhají dani z příjmu, kdežto u investic, po splnění půlročního daňového testu, tato povinnost odpadá
- nepříliš průhledná poplatková struktura – pojišťovny neuvádí všechny poplatky, které klientovi budou účtovány (například poplatky účtované správcem podkladového portfolia).
V konečném hodnocení nelze konstatovat, že jednorázově placené investiční životní pojištění je ideálním nástrojem pro dlouhodobé zhodnocování vlastních finančních prostředků. Podobně, jako u zajištěných podílových fondů, klient za garanci minimálního zhodnocení či garanci návratnosti vložených prostředků zaplatí pojišťovně (investiční společnosti) nemalé prostředky. A to buď v podobě různých poplatků, nebo omezené participaci na výnosu podkladového aktiva. Pokud klientovi primárně nejde o samotné pojištění poskytované v rámci pojistné smlouvy, existuje mnoho dalších variant, jak prostředky zhodnotit v dlouhodobém horizontu lépe.