Kairos Planet: Průlomová novinka, nebo nové letadlo?
Za každým letadlem či podvodem na bázi Ponziho schématu stojí nějaká pohádka. V minulosti se jednalo o dubajské realitní investice, zázračné spekulanty na forexovém trhu či samaritány nabízející levné úvěry, pochopitelně za poplatek předem. Nyní se na českém trhu šíří multilevel Kairos Planet, který slibuje zhodnocení vstupní investice o 250 % ročně.
Jako technologická společnost by měla být precizní v počtech. Proto je až zarážející tvrzení na stránkách KairosPlanet.cz: „Společnost nemá žádné náklady na servery, elektřinu a 1GB je až o 500% levnější. Proto Vám firma dokáže zaplatit provizi ve výši 250%.“ Z matematického pohledu být levnější o 100 % znamená prodávat produkt zdarma. Pokud Kairos dokáže být o 500 % levnější, tak mu dodavatelé energií ještě musí platit. Odtud jen marginální náznak, že vše zřejmě nebude zcela v pořádku.
Pyramidové hry jsou charakteristické vysokým vstupním poplatkem. Protože jsou nelegální a potírány jako podvod, jejich autoři vstupenku do hry mění za jakési zboží či službu, jejíž hodnota ale zdaleka neodpovídá ceně. V případě Kairos Planet je oním produktem software, s jehož pomocí by měl být vyhrazen na uživatelově disku prostor, který by měl být využíván k šifrované úschově dat.
Měl by být. Podle zkušeností současných účastníků „systému“ je disk sice vyhrazen, ale jediné, co probíhá, je testování, zda je počítač připojen k internetu minimálně 10 hodin denně. Pochopitelně to může být v důsledku teprve se rozjíždějícího projektu, který dosud nezískal dostatek zákazníků pro využití svých služeb. Je to ale další střípek skládanky, která zdvihá varovný prst.
Kairos Planet slibuje výnos 250 %
Kairos Planet slibuje zhodnocení vkladu až o 250 % ročně. Vklad je přitom pevně daný v závislosti na balíčku, který si klient vybere – a velikosti disku, který je ochoten vyhradit.
REKLAMA
Silver:
- HDD 70 GB
- Cena 597 USD
- Slibovaný výdělek 124 USD měsíčně
Gold:
- HDD 180 GB
- Cena 1 577 USD
- Slibovaný výdělek 328 USD měsíčně
Platinum:
- HDD 320 GB
- Cena 2 777 USD
- Slibovaný výdělek 578 USD měsíčně
Podmínkou je, že počítač musí být připojen alespoň 10 hodin denně.
REKLAMA
„Naše společnost spolupracuje s předními firmami, jejichž nabídka zajišťuje 100% bezpečnost údajů, jejich údaje jsou rozmístěny v tisících počítačů na celém světě, v každém počítači se nachází pouze část údajů, které jsou zašifrovány, takže žádné zneužití není možné,“ uvádí společnost Kairos na svých stránkách.
A v tom je další háček: Pokud jsou zašifrovaná data na nejrůznějších počítačích po celém světě, navíc každý počítač musí být připojen alespoň 10 hodin denně (a pokud není, pouze není vyplacena denní odměna), jak se „přední firmy“ ke svým datům dostanou? Jediná možnost je mnohonásobné uložení dat na různých počítačích… navíc nikdy nebude jistota, že data budou dostupná. A která „přední firma“ by si toto mohla dovolit?
V tomto případě vše naznačuje působení na principu Ponziho schématu – tedy výplaty výnosu z vkladu. Letadlová hra je ale připojena v podobě multilevelové struktury. Ta není přímo odkrytá na českých stránkách společnosti, ale v anglické verzi je vysvětlena podrobně.
Pyramida aneb Získejte peníze z vkladů nováčků
Vklady v řádu 597 USD až 2 777 USD nejsou využívány pouze na výplatu zhodnocení, resp. platbu „za využívání diskového prostoru“. Část z nich se rozplyne do multilevelové sítě. V prvé řadě získatel nového „účastníka systému“ získá 15 % z jeho platby – a jeho „nadřízený“ dostane ještě dalších 10 %.
REKLAMA
Ostatní platby jsou závislé na kariérním postupu a začínají od 3 % na úrovni asistenta a končí na 30 % u úrovně „Chief Ambassador“. V multilevelové struktuře jsou provize rozdělovány klasickým způsobem formou meziprovizí.
Obrázek 1: Úrovně a provize v Kairos Planet
Zdroj: KairosPlanet.com
Další peníze jsou rozdělené formou bonusů, např. 1 % může získat člověk od úrovně Executive jako „match bonus“, „supporting leader bonus“ mají přislíbený vedoucí týmů ve výši 1 % (od úrovně Executive) a 2 % (od úrovně Consul) a další 1 % z druhé nejsilnější větve ve struktuře od úrovně Consul je přidělován jako „generation bonus“. Jako poslední je rozdělován mezi nejúspěšnější prodejce „world pool bonus“ ve výši 1 % ze světové produkce.
Investice? Raději ne…
Kairos Planet nabízí vysoké zhodnocení. Vstupní poplatky jsou ovšem převážně rozdělené mezi stávající účastníky „systému“ obdobě, jako tomu bývá v případě nelegálních pyramidových her. Ke sdílení diskového prostoru, což má být hlavní produkt, vesměs (zatím?) nedochází, přestože platby k „investorům“ (zatím?) odchází. Rovněž peníze za „vstup“ jsou odesílány poměrně netransparentní cestou – místo klasického běžného účtu, kde jsou transakce i peníze snadno dohledatelné, probíhají platby přes jakési virtuální účty a karty. To je jen další střípek pochybností o skutečných záměrech podniku.
Zhodnocení ve výši 250 % ročně je jistě lákavé. Zástěrka v podobě prodeje diskového prostoru se také tváří realisticky. Ovšem… řádově 18 USD za 320 GB je cena, která odpovídá klasickým cloudovým řešením, kdy má společnost data na jednom místě a s garantovanou dostupností. Ale za měsíc, nikoli za den. A v Kairos Planet jsou navíc peníze připisovány majitelům disků i v případě, kdy je žádný zákazník nevyužívá.
Podezřelých okolností kolem Kairos Planet je víc než dost. Nechat se zlákat vysokým proklamovaným zhodnocením proto rozhodně nelze doporučit.