CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

09. 05. 2012

1 komentář

Kamil Durčák: Daňové úlevy u finančních produktů se vám mohou vymstít

 


 

Penzijní připojištění i životní pojištění jsou produkty uzavírané do konkrétní věkové hranice. Výplata uložených financí probíhá standardně v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník 60 let. Ukončí-li tyto produkty dříve, musí počítat nejen se ztrátami, ale také s doplácením daně.

Předčasné zrušení penzijního připojištění budete doplácet

U penzijního připojištění najdete dvě státní podpory – státní příspěvek a daňový odpočet. Pokud jste dosud spořili na stáří 1 500 korun měsíčně, získali jste od státu 1 800 Kč za rok na státním příspěvku. Navíc jste si mohli od základu daně odečíst až 12 000 korun.
Při zrušení penzijního připojištění před dosažením věku 60 let však ztratíte všechny státní příspěvky. Výnos, včetně příspěvků zaměstnavatele, je vám navíc zdaněn 15% srážkovou daní ze strany penzijního fondu. Jestliže jste uplatňovali v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování prováděném zaměstnavatelem odčitatelnou položku, musíte ji sami následně dodanit.

Jaké mohou být finanční ztráty

Podle zákona o daňových úlevách si může účastník penzijního připojištění odečíst od základu daně z příjmů částku, která se rovná úhrnu jím zaplacených příspěvků ve zdaňovacím období sníženému o 6 000 Kč.
Při předčasném zrušení pojištění se v daňovém přiznání za rok, kdy k němu došlo, musí daňová úleva vrátit. To například znamená, že při zrušení penzijního připojištění po 4 letech spoření byste při měsíčním ukládání 1 500 Kč ztratili 7 200 korun na státních příspěvcích. Penzijnímu fondu byste museli zaplatit sankci ve výši 800 korun. V daňovém přiznání za rok 2012 byste si museli navýšit daňový základ o 48 000 Kč. To by znamenalo při 15% dani vyšší daňovou povinnost o 7 200 Kč.

REKLAMA

Životní pojištění a 3 základní podmínky

V RENTIA, divizi AWD, spatřujeme i v životním pojištění finanční produkt se štědrým daňovým odpočtem. Je však třeba splnit několik podmínek. Pojištěný musí být zároveň pojistníkem a z pohledu daně z příjmu i poplatníkem. Výplata pojistného plnění musí být v rámci pojistné smlouvy sjednána až po 5 letech od uzavření pojistné smlouvy. Proběhne nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník 60 let věku.
Vysvětlení daňových výhod u životního pojištění považujeme za klíčovou úlohu každého finančního poradce. Špatná interpretace totiž může vést ke zklamání klienta v budoucnu.

Obraťte se na odborníky

Rádi bychom upozornili na nezanedbatelný fakt, že daň se vždy doplácí dle platné legislativy v daném roce. Daňové sazby se samozřejmě mohou v Česku v příštích letech zvýšit. Při vyšší sazbě daně z příjmu by byl daňový nedoplatek tedy ještě vyšší.
Doporučujeme se proto obrátit na odborníky, kteří vám s výběrem finančního produktu pomohou, zodpoví všechny vaše dotazy a sdělí veškerá klíčová fakta. Spoléhat na radu kolegy či kamaráda se totiž nemusí vždy vyplatit.

Autorem komentáře je Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025 – vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Okradená klientka

    14 května, 2012

    Obraťte se na odborníky z AWD, kteří doporučují IŽP, tu neskutečnou zlodějnu, jako produkt pro spoření na stáří!!! S vámi, vy bando gaunerů, zlodějů a podvodníků, nikdy více!

    Odpovědět