Spořitelní a úvěrní družstvo UNIBON dnes přišlo o povolení k podnikání jako družstevní záložna. „Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání této družstevní záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu,“ píše ve své zprávě Česká národní banka a upřesňuje: „Záložna UNIBON – spořitelní a úvěrní družstvo dlouhodobě porušovala limity angažovanosti vůči některým svým členům a ekonomicky spjatým skupinám osob, a to i přes opakovaná upozornění ČNB.“
Podle České národní banky bylo odejmutí licence jediným možným řešením, které zabrání dalšímu uzavírání nevýhodných smluv. Členové družstva mají být trpěliví a vyčkat na jmenování likvidátora. Sama družstevní záložna již nesmí přijímat vklady ani poskytovat úvěry – smí jen vypořádat současné závazky a pohledávky. Samotná kampelička na svých stránkách zatím o odejmutí povolení k činnosti neinformuje.
Česká národní banka naposledy odejmula licenci dvěma družstevním záložnám v roce 2010, kdy v březnu přišlo o povolení Úvěrní družstvo PWD a v prosinci Vojenská družstevní záložna.
V případě Úvěrního družstva PWD bylo důvodem, že „záložna například neměla dostatečné zajištění úvěrů a dostatečný monitoring obchodů, poskytovala služby v rozporu s uděleným povolením působit jako družstevní záložna, neprováděla vnitřní audit a porušovala jednací řád družstevní záložny.“ Záložna měla 367 členů a hospodařila s bilanční sumou ve výši 62,8 mil. Kč.
U Vojenské družstevní záložny byly důvody obdobné s důvody odejmutí licence kampeličce UNIBON: „Vojenská družstevní záložna nebyla dlouhodobě schopna plnit zákonem stanovené minimální požadavky na kapitálové vybavení, což ohrožovalo její finanční stabilitu a zájmy jejích vkladatelů. Vedle toho byla zjištěna i četná pochybení, jako překračování limitů úvěrové angažovanosti nebo nedostatky v řídicím a kontrolním systému.“ Vojenská družstevní záložna patřila k největším kampeličkám s vklady 137 mil. Kč a bilanční sumou 165 mil. Kč.
REKLAMA
Fond pojištění vkladů zahájil výplatu poškozených klientů z Vojenské družstevní záložny dne 30. května 2011 – tedy pět měsíců po odejmutí licence. Kdy a zda bude třeba sáhnout i v případě UNIBON – spořitelního a úvěrního družstva k výplatě z pojištění vkladů není zatím zřejmé, i když se jedná o pravděpodobnou variantu.
Před rokem 2010 byl na trhu družstevních záložen dlouho klid. ČNB předtím odejmula licenci v červnu roku 2007 Českému národnímu spořitelnímu družstvu.