Klaus vetoval druhý pilíř důchodové reformy. Co na to politici?
Klausovi mimo jiné také vadí spuštění reformy za nejisté ekonomické situace. „Důchodová reforma – jak se tomuto kroku říká – je zásadní změnou sociálního systému, který má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana. Proto její obsah, příprava i realizace vyžadují ve společnosti co nejširší konsensus. V tomto případě takový konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje,“ píše Klaus na svých stránkách.
Václav Klaus se táké obává dopadů na zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, „na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá.“ Schodek se tím podle něj prohloubí a financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné.
Co na to politici?
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek Klasův krok nechápe, protože zákony ohledně nastavení principů důchodové reformy prezident nevetoval. „Nebudu se pouštět do odborné polemiky o nastavení a načasování důchodové reformy. Věcně ale skutečně nerozumím vetu teď a u této technické normy, když takový postup prezident neuplatnil u schvalování základních norem pro nastavení důchodové reformy před několika měsíci,“ uvedl Drábek.
Premiér Petr Nečas řekl, že Klaus destabilizuje vládu. „Prezident určitě ví, že některé jeho kroky, vycházející z argumentace opozice, nepřispívají k politické stabilitě vlády,“ uvedl Nečas v prohlášení. Dlouhodobé neřešení strukturálních reforem z éry vlád sociální demokracie podle něj není nadále udržitelné.
Prezidentovo rozhodnutí však přivítala opoziční ČSSD. Bohuslav Sobotka se opět nechal slyšet s doporučením, aby vláda odložila start druhého pilíře na rok 2015. ČSSD je připravena v případě úspěchu ve volbách druhý důchodový pilíř zrušit.
REKLAMA
„Nečasova vláda by měla zastavit práce na spuštění důchodové reformy a respektovat veto „svého“ prezidenta,“ komentoval situaci předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek.
Teď se návrh zákona vrátí do Poslanecké sněmovny, kde o něm budou znovu hlasovat. Pro přehlasování veta vláda potřebuje podporu minimálně 101 poslanců. Pokud tyto hlasy získá, tak prodej bez dalších dalších změn.