Klientovi je 27 let, má konzervativní profil a nikdy neměl žádné zkušenosti s investováním. Z finančních produktů využívá pouze stavební spoření. Objem prostředků určených k investici činí 540 000 Kč. Z nich klient požaduje investovat 200 000 Kč na dobu cca 2 let s tím, že tyto prostředky použije na bydlení. Zbylých 340 000 Kč by klient rád vložil někam, kde by mu vydělávaly i za cenu dočasného propadu. Investiční horizont pro tyto peníze je 10 let.
Zde bychom mohli použít standardní postup, který je popsán snad ve všech příručkách o investování. Krátký horizont = peněžní trh a konzervativní dluhopisy. Dlouhodobý horizont = akcie. Zkusme se však na ustálené rčení podívat i z jiného hlediska.
Krátkodobá investice… kam s ní?
Nejprve se zaměřme na konzervativní investici. Prvních 200 000 Kč na dobu dvou let. Je jasné, že u těchto peněz nehraje zase až tak důležitou roli vysoké zhodnocení. Nicméně klient požaduje větší zhodnocení prostředků, nežli má dosud „pod polštářem“. Požaduje však jistotu, kterou preferuje před výnosy.
Koukneme-li se na výkonnost konzervativních fondů (fondů peněžního trhu) za poslední dva roky, zjistíme, že výnosností se pohybujeme kolem 3 % na dvouletém horizontu. (Conseq Invest Konzervativní cca 3,57 % , Pioneer Sporokonto cca 3,4 % nebo Sporoinvest od Investiční společnosti České spořitelny 1,32 %). Toto je však hrubá výkonnost.
Nesmíme opomenout poplatky, které činí 0,3 % až 0,5 % z investované částky a stejně na tom jsou i manažerské poplatky. To samozřejmě výkonnost konzervativních fondů velmi snižuje. Ač je pravděpodobné, že letos se těmto fondům bude nejen díky vysoké inflaci dařit, podívejme se na další možné varianty.
Podívejme se na „typické“ dluhopisové fondy. Nebudeme se pro teď dívat na rizikovější asijské dluhopisy, dluhopisy nové Evropy nebo rozvíjejících se trhů. Výnosnost za poslední dva roky se pohybuje v záporných číslech nebo maximálně kolem 1 % (od cca -1,15 % Pioneer Obligační do +0,99 % Conseq Invest Dluhopisový).
REKLAMA
Díky vstupním poplatkům a manažerským poplatkům se u dluhopisových fondů dostáváme hluboko pod kladné hodnoty. Ano, oprávněně můžeme namítat, že v posledních letech byl růst akcií a dluhopisům se delší dobu nedařilo. Z toho lze ale dovodit, že dluhopisy o to více porostou v budoucnu. Zvláště když byly cca tři roky v útlumu – tzn. „každou chvílí“ už musí přijít jejich doba. Toto může být pravda, otázka však je, zdali na tyto argumenty bude náš klient slyšet.
Náš klient má jasný požadavek – jistotu a větší výnos nežli pod polštářem. Myslím si, že z toho nám dluhopisy vypadávají, neboť je zde otázka jistoty. A to i z toho titulu, že se přeci jen v poslední době objevuje krize i v oblasti dluhopisů a snižování jejich ratingů. Tím nechci říci, že by dluhopisy neměly být součástí portfolia – nicméně myslím si, že pro našeho klienta s dvouletým horizontem se v současné době příliš nehodí. Pokusme se najíst ještě další možná řešení pro klienta.
Podívejme se na různé druhy termínovaných vkladů, bankovních účtů, spořicích účtů a jim podobné produkty. Zjistíme tak, že s dvouletou lhůtou se můžeme dostat na výnos až na 4,25 % p.a. Nicméně musíme brát v potaz to, že peníze mohou být na tuto dobu fixovány.
Dobře úročené vklady nabízí například spořitelní družstvo WPB Capital. Vložené prostředky na Spořicí účet na dobu 24 měsíců u této společnosti zaručí výnos 4,25 % p. a. GE Money Bank a její termínovaný vklad nabízí roční výnos až 4 % p. a. A pokud nám půjde o dostupnost, likvidu peněžních prostředků, máme na trhu několik dalších zajímavých nabídek. V České republice nově vzniklou banku mBank, která nabízí eMax konto za 3,5 % p. a.
Oprava 16:20 – GE Money bank nabízí roční výnos 4 % p. a. u vkladu nad 1 mil. Kč. Při vkladu 100 tis. Kč se pohybuje kolem 3% úroku.
Použít můžeme také díky mediální masáži známý produkt ING Konto, kde úročení vkladů dosahuje v současné době na 3 % p. a. Navíc také bez vstupních poplatků pro klienta, bez rizika možných poklesů, manažerských poplatků.
K různým druhům vkladových účtům a termínovaných vkladů přibyly i obyčejné bankovní účty se zajímavým zhodnocením. Například Raiffaisenbank se svým eKontem s aktuálním úročením 3,5 % ročně, nebo Česká spořitelna a její Osobní účet s aktuálním úročením až 2,5 %.
Nicméně veškeré výnosy úročených produktů jsou zdaněny 15 %. Avšak i toto zdanění si myslím je v současné době pro našeho klienta výhodnější nežli investice do konzervativních či dluhopisových podílových fondů v investičním horizontu dvou let.
Dlouhodobá investice… kam s ní?
Tím jsme však vyřešili pouze první část klientova zadání. Připomeňme si, že klient je konzervativní, ale že u zbývajících 340 000 Kč, které budeme investovat na dobu deseti let, je ochoten podstoupit určité investiční riziko, resp. dočasné výkyvy na trhu.
REKLAMA
Dnešní situace je velmi zvláštní. Díváme-li se na historický vývoj, nejde (zatím) o krizi v pravém slova smyslu. Společnost již zažila hlubší a daleko delší poklesy trhů. Poslední pokles trhů byl spíše strmý, ne dlouhodobý. A podíváme-li se na poslední vývoj na burzách a vývoje fondů, tak po strmém pádu jako by nikdo nevěděl, kam trh bude směřovat.
Občas přijde nějaká ta pozitivní zpráva, která v zásadě s trhem neudělá nic, za to jakákoliv negativní se projeví výrazněji. Neustále se množí otázky o tom, zdali je USA již v recesi či do ní zanedlouho spadne a nebo se ji zdárně vyhne. Začínající úvahy o kvalitách některých dluhopisů klidu na trhu moc nepřidají.
I přesto si musíme uvědomit, že náš klient má relativně dlouhý investiční horizont (deset let), avšak je spíše konzervativní. Proto bych nedoporučoval 100 % investice pouze do akcií, ale portfolio bych rozložil do různých produktů. Navíc je vhodná tzv. diverzifikace – rozložení portfolia.
Možností, kam investovat, je nespočet, stejně tak jako možností sestavení portfolia. osobně bych investici 340 000 Kč viděl v současné době rozloženou zhruba takto:
100 000 Kč – do nemovitostí
Nemovitostní fond . Na výběr dnes máme Českou spořitelnu – REICO, Conseq Realitní fond a společnost Realtia.
Realitní fondy jsou u nás v zásadě nové. První na trh vstoupila ČS prostřednictvím své dceřiné společnosti Reico. Následně na trh vstoupila Realita a jako poslední – až v roce 2008 – Conseq Investment Management. Všechny tyto fondy jsou doporučovány s minimálně pětiletým horizontem s tím, že výnos by měl oscilovat někde mezi 5 – 7 % p. a.
Záměrně jsem vybral nemovitostní fond, abychom riziko rozdělili. Abychom klientovi umístili část prostředků jinde, nežli v „klasických“ akciích a dluhopisech. Veškeré zisky, pro klienta výnosy, jsou tvořeny příjmy zejména z nebytových prostor.
Všechny v Česku působící realitní fondy mají obdobné zaměření trhu – Čechy. Conseq a Realtia se zatím zaměřila jen na Prahu. Reico má v současné době nejvíce nemovitostí v portfoliu a netají se expanzí na zahraniční trhy.
Myslím si, že některý nemovitostní fond by v portfoliu neměl chybět.
100 000 Kč – fond životního cyklu
Dalších 100 000 Kč bych v současné době zainvestoval do produktů, jako je Pioneer Rentier Invest nebo Conseq Horizont Invest. Oba produkty jsou založeny na obdobném principu: klient zainventuje peněžní prostředky s tím, že se automaticky mění složení klientova portfolia do stále více a více konzervativního s tím, jak se blíží konec investičního horizontu. V každém z produktů je na výběr z několika variant v závislosti na klientově rizikovém profilu a investičním horizontu.
Pro našeho klienta bych doporučoval u produktu Conseq Horizont Invest profil růstového portfolia. U produktu Pioneer Rentier Invest bych navrhnul variantu Linie 3, která je určena na investiční horizont 8 – 15 let.
REKLAMA
U obou produktů vloží klient peníze na účet s tím, že na počátku budou investovány z převážné části do akcií a v průběhu času se budou „přelévat“ do dluhopisů, konzervativnějších nástrojů. Takovýto postup by měl zamezit tomu, aby se na konci investičního horizontu nestalo například to, čeho jsme svědky za poslední cca půl rok. Klient, který by měl po celou dobu zainvestováno pouze v akciích, by přišel o podstatnou část svých za ta léta nastřádaných peněz. Díky těmto produktům by pokles samozřejmě pocítil, avšak v daleko menší míře.
Vyskytuje se zde však ještě jedna otázka, zdali zainvestovat naší částku například v 10 splátkách po 10 000 Kč, každé jako jednorázovou investici. V současné době bych se raději přikláněl k investici jednorázové, nikoli rozložené.
100 000 Kč – zajištěný fond
Zajištěný fond. Ať jsou názory na zajištěné fondy jakékoliv, v době propadů je klienti žádají více a více. Zvláště ti, kteří po několika letech výnosů náhle přišli o zisky za poslední rok až dva. Náhle zjistili, že tak dynamickými investory nejsou a uchylují se k zajištěným instrumentům.
Zajištěný fond od ISČS, ESPA-ČS Zajištěný fond 34 či 35, by mohl být pro našeho klienta velmi zajímavý i z hlediska možnosti připisování výnosů. U fondu 34 je garantována návratnost investice do výše 90 % s tím, že maximální výnos činní 60 % za 5 let. Maximální roční připisovaný výnos činí 12 %. Fond obsahuje 25 akciových titulů. Pro úplnost připomeňme, že vstupní poplatek činí 1 %, při výstupu 5, 3 nebo 0 % v závislosti na tom, kdy klient prostředky vybírá.
Fond 35 nabízí 100% návratnost investované částky. Výpočet tohoto fondu není závislý na koši v akciových titulech jako fond ESPA-ČS 34, ale počítá se z vývoje indexu DJ AIG Commodity Index. Na 5letém horizontu ISČS sleduje 20 období, ze kterých spočítá průměr ceny indexu. Tento průměr je poté připsán klientovi na účet ve stoprocentní výši. Poplatková struktura je stejná jako u ESPA-ČS 34.
Myslím si, že ani jedním z těchto dvou zajištěných fondů v portfoliu nic nezkazíme. Subjektivně bych se více přikláněl k ESPA-ČS Zajištěnému fondu 34.
Na trhu však máme společností více a tak proč se neohlédnout po alternativě? ISČS může směle konkurovat HSBC a její zajištěné fondy. HSBC v ČR nabízí v současné době tranši svého fondu v českých korunách do konce března. Jedná se o fond Panevropský růstový fond.
Pro HSBC hraje roli nulový poplatek, a výstupní poplatek při předčasném výběru je roven 1,5 % z aktuální hodnoty investice. Klient participuje na výnosech z 90 % průměru indexů Dow Jones EUROSTOXX 50 a CECEEUR. Počátek sledování vývoje indexů je 9. dubna 2008. Výsledky jsou sledovány kvartálně po celé pětileté období.
Nicméně pro našeho klienta se tento fond nehodí, neboť minimální investice činí 200 000 Kč. Podotkněme ještě, že HSBC plánuje celkem 4 tranše tohoto fondu v letošním roce. HSBC také nabízí zajištěné fondy v měnách EUR nebo USD. Ty by nám neměly vypadnout z hledáčku při sestavování portfolia.
Můžete namítat, že máme investiční horizont 10 let a že zajištěný fond je na 5letý horizont. Ano, nicméně jak známe klienty, většinou se objeví nějaké důvody, proč investiční horizont nedodržet. Řekněme, že s těmito penězi klient může počítat za 5 let a poté se společně rozhodneme co dál. Máme také je to důvod, proč znovu navštívit klienta, že?
40 000 Kč
A co našich zbylých 40 tis. Kč? Co s nimi? Jak se říká, risk je zisk… A proto bych neváhal zbytek investice risknout. Byť je klient konzervativnějšího rázu. Riziková investice z celkového portfolia 540 tis. Kč tvoří 7,4 %, což je myslím v akceptovatelné míře přijatelné riziko i pro konzervativního klienta.
Teď ode mne určitě čekáte: riziková investice = Čína, Emerging Markets. Zde je myslím ale opravdu nabídek tolik, že je těžké vybrat právě ten jeden fond. Takže nebudu v současné době jmenovat dané společnosti, ale zaměřím se na obecnou rovinu. Emerging Markets – ano, v těchto zemích je velký potenciál. Proto také „emerging“.
Stejně tak po rapidním poklesu akcií střední a východní Evropy se zdá být i Evropa jako zajímavá investice. Turecko – to v sobě skrývá velký potenciál, stejně jako slavné tzv. BRIC fondy (Brazílie, Rusko, Indie, Čína).
A co Americké akcie? Máme-li tyto prostředky vyloženě jako rizikovou investici… americké akcie po svém propadu dosti ztratily. Není teď vhodná doba ke koupi? Myslím, že zde záleží na daném klientovi, jakému území, státu nebo odvětví věří a podle toho vyberme fond.
Závěrem
S klientem tedy máme zainvestováno 540 000 Kč.
200 000 Kč bude v zásadě s garantovaným výnosem kdykoliv k dispozici. Nebude zainvestováno ani v dluhopisech ani v peněžním trhu, avšak na některém ze spořících účtů či termínovaných vkladů.
Zbylé prostředky jsme diversifikovali do realitních fondů, akcií, dluhopisů a do zajištěných fondů. Klient bude mít své peníze k dispozici v horizontu 2, 5 a 10 let (resp. u OPF kdykoliv k dispozici). Takovéto portfolio by nemělo být příliš volatilní, avšak mělo by zároveň slibovat relativně vysoký výnos.
Posledních 40 tis. Kč, které z celé částky „zbyly“, jsme použili jako čistě rizikovou investici do některého ryze akciového fondu. Proč to v současné době nezkusit….